Poszukiwanie pr
Stopa bezrobocia
Wielkopolska to województwo, które ma najniższą stopę bezrobocia w kraju. Utrzymuje się na poziomie około 2,9%, podczas gdy średnia krajowa wynosi 5,1%. Najmniej bezrobotnych jest w Poznaniu (1,4%) oraz powiatach poznańskim, kępińskim i wolsztyńskim.
W jakich sektorach zarabia się najwięcej?
Najlepiej opłacanym sektorem jest informacja i komunikacja. Tam średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło w maju tego roku aż 9 934 złotych. Kolejnymi najlepiej opłacanymi sektorami są przemysł, przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo. Tam średnie miesięczne zarobki brutto wynosiły nieco ponad 6 000 złotych.
Najniższe zarobki, ze średnia miesięczną brutto w wysokości 4 246 złotych otrzymywali pracownicy branży zakwaterowanie i gastronomia.
Średnia zarobków w Wielkopolsce
(Dane zebrane w 2021 roku przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń).
Średnia pensja w Wielkopolsce była o 100 złotych mniejsza niż mediana krajowa i wynosiła 5 600 złotych brutto miesięcznie. 25% najlepiej zarabiających osób otrzymywało pensję wyższą niż 8 000 złotych. ¼ pracowników zarabiała poniżej 4 273 złotych miesięcznie.
Dużą różnicę można zauważyć w zarobkach kobiet i mężczyzn. Średnie wynagrodzenie kobiet wynosiło 5 000 złotych brutto na miesiąc. Z kolei mężczyźni zarabiali średnio 6 257 złotych, czyli 1 257 złotych więcej niż kobiety.
W jakich miastach zarabia się najwięcej?
Na największe średnie zarobki mogą liczyć mieszkańcy stolicy. W Poznaniu miesięczna mediana brutto wynosiła 6 250 złotych. Druga w kolejności była Piła z zarobkami 5 401 złotych na miesiąc, a trzeci Ostrów Wielkopolski (5 153 złotych).
25% osób pracujących w Poznaniu zarabiało powyżej 9 000 złotych miesięcznie. Drugim miastem z najwyższą górną płacą był Konin (7 837 złotych) oraz Piła i Gniezno, gdzie 25% najlepiej zarabiających otrzymywało minimum 7 000 złotych brutto na miesiąc.
Najlepiej opłacane zawody
Główny księgowy
W Wielkopolsce najlepiej zarabiającymi ekspertami są główni księgowi. W 2021 roku mogli oni liczyć na średnie zarobki w wysokości 8 383 złote. Są oni bardzo potrzebni w wielu firmach i pełnią bardzo odpowiedzialną rolę. Nic więc dziwnego, że znaleźli się w czołówce najlepiej zarabiających pracowników.
Kierownik projektu
Kierownicy projektów są drugą najlepiej zarabiającą grupą. Ich średnie zarobki wynoszą 8 000 złotych brutto miesięcznie.
Automatyk
W czołówce najlepiej opłacanych zawodów nie mogło zabraknąć tych z branży IT. Automatycy pracujący w Wielkopolsce zarabiają średnio 6 500 złotych brutto na miesiąc. Co ważne, już młodsi specjaliści mogą liczyć na spore zarobki.
Najmniej opłacalne zawody
Najmniejsze zarobki otrzymywali pracownicy administracyjni, magazynierzy oraz specjaliści ds. obsługi klienta (około 4 000 złotych brutto miesięcznie).
Jakich specjalistów brakuje w Wielkopolsce?
Podobnie do innych regionów w Polsce, w tym województwie brakuje specjalistów z branży budowlanej. Szczególnie poszukiwani są betoniarze, dekarze, brukarze, zbrojarze, monterzy maszyn i urządzeń itd.
Pracowników brakuje także w służbie zdrowia. Poszukiwani są specjaliści na każdym szczeblu. Brakuje pielęgniarek, położnych, lekarzy i opiekunów osób chorych i starszych, a także ratowników medycznych.
W Wielkopolsce trudno jest znaleźć nauczycieli, w szczególności języków obcych oraz przedmiotów zawodowych. Brakuje też przedszkolanek.
Ze względu na rozwijający się sektor motoryzacyjny, poszukiwani są lakiernicy, blacharze i mechanicy (także inżynierowie).
Także i w Wielkopolsce logistyka przeżywa spory rozwój, dlatego na szybkie znalezienie pracy mogą liczyć specjaliści ds. spedycji, transportu i logistycy, a także różnego rodzaju kierowcy.
Jak zdobyć pracę w Wielkopolsce?
Jeżeli stoisz przed wyborem szkoły albo planujesz zmianę kariery, warto wziąć pod uwagę to, na jakie zawody istnieje zapotrzebowanie. Być może chcesz zarabiać najlepiej w województwie, wówczas powinieneś sprawdzić, jakie kroki trzeba podjąć, aby zdobyć taką pracę.
Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o zawód deficytowy, czy też najbardziej oblegany, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest przedstawienie siebie w przekonujący i profesjonalny sposób. Zadbaj więc o to, aby twoje CV i list motywacyjny były jak najlepsze.