Ubezpieczenie AC jest polisą nieobowiązkową – w przeciwieństwie do OC, do wykupienia której zobligowany jest każdy właściciel zarejestrowanego samochodu. I właśnie ten brak „obowiązkowości” jest jednym z głównych powodów, dla których wielu kierowców nie wykazuje zainteresowania autocasco.
Ubezpieczenie AC – znacznie więcej niż OC
Ubezpieczenie OC to podstawowa ochrona, która zabezpiecza przed finansowymi skutkami spowodowanego zdarzenia drogowego. AC daje znacznie więcej – szczególnie, że dotyczy wyłącznie ubezpieczanego auta.
Chociaż każda firma ubezpieczeniowa może decydować indywidualnie o zakresie ochrony, zwykle ubezpieczenie AC obejmuje:
uszkodzenia pojazdu na skutek zderzenia z innym samochodem, obiektem, zwierzęciem;
uszkodzenia pojazdu na skutek działania sił natury (np. gradobicia, uderzenia pioruna, ulewnego deszczu);
uszkodzenia pojazdu na skutek aktów wandalizmu;
kradzieży auta (także z włamaniem).
Warto przy tym podkreślić, że ubezpieczenie AC nie obejmuje:
szyb;
opon.
Są to dodatkowe opcje, o które można rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową. Będzie to zatem wiązać się z kolejnym kosztem.
Co obejmuje mini AC?
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kierowców, proponując autocasco w nieco bardziej okrojonej wersji. Tak zwane mini AC obejmuje:
kradzież auta,
uszkodzenie pojazdu na skutek działania żywiołów.
Warto przy tym podkreślić, że część ubezpieczycieli daje możliwość wykupienia wyłącznie minicasco. Dotyczy to głównie pojazdów starszego rocznika.
Wybór AC – na co zwracać uwagę?
Wybór AC jest znacznie trudniejszy w porównaniu z wyborem OC, gdzie głównym kryterium jest cena. W przypadku autocasco zakup taniej polisy zwykle wiąże się z niedostateczną ochroną.
Jeśli chcesz mieć pewność, że ubezpieczenie AC wpisuje się w twoje oczekiwania, weź pod uwagę:
oferowany zakres ochrony,
wyłączenia odpowiedzialności,
sposób likwidacji szkody (wariant serwisowy / wariant kosztorysowy).
Sprawdź też, ile wynosi franszyza integralna i jaki jest udział własny w szkodzie. Im wyższe te wartości, tym niższa składka na AC. Nie należy jednak dać się zwieść – w razie zdarzenia drogowego może okazać się, że wysoki udział własny czy franszyza integralna będą wiązać się z odmową wypłaty odszkodowania.
Pamiętaj! Jeśli chcesz wybrać AC na korzystnych warunkach, nie poprzestawaj na jednej ofercie. Sprawdź propozycje kilku towarzystw ubezpieczeniowych – porównaj pod kątem wyżej wymienionych kryteriów. Gdy znajdziesz podobne oferty, dopiero potem możesz porównać je cenowo.
Warto przy tym podkreślić, że OC zawsze wychodzi korzystniej w pakiecie z AC. Dlatego jeśli jesteś na etapie wyboru ubezpieczyciela, rozważ rozszerzenie zakresu ochrony o autocasco.