Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uszkodzony macierz paznokcia – przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Macierz paznokcia to kluczowy element odpowiedzialny za wzrost i kondycję paznokcia. Niestety, ze względu na swoje delikatne położenie, tuż pod skórą jest narażony różne uszkodzenia, które mogą wpływać na zdrowie i wygląd paznokci. Uszkodzony macierz paznokcia – poznaj przyczyny, leczenie i sposób na pielęgnację.
  • 12.09.2024 10:17
  • Autor: Grupa tipmedia
Uszkodzony macierz paznokcia – przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Macierz paznokcia – przyczyny uszkodzenia

Macierz paznokcia to tkanka znajdująca się tuż pod skórą w miejscu, gdzie paznokieć styka się z palcem. To z niej wyrasta paznokieć, ponieważ to właśnie tam znajdują się komórki odpowiedzialne za jego wzrost. Uszkodzenia macierzy paznokcia mogą mieć różnorodne przyczyny, zarówno mechaniczne, jak i wynikające z chorób czy niewłaściwej pielęgnacji. Do najczęstszych powodów uszkodzenia tej części paznokcia należą urazy mechaniczne. To nagłe i silne uderzenia, np. przytrzaśnięcie palca drzwiami. 

Problem z macierzą paznokcia może wynikać również ze skaleczenia w obrębie wału paznokciowego , zwłaszcza w trakcie mocnego odsuwania skórek podczas wykonywania manicure. Oliwka do paznokci dobrze zmiękcza skórki, dlatego warto ją stosować. 

Jeśli chodzi o choroby to do uszkodzenia macierzy paznokcia może przyczynić się:

  • Grzybica,

  • Łuszczyca,

  • Zmiany hormonalne,

  • Onycholiza.

Uszkodzony macierz paznokcia – leczenie

Objawy uszkodzenia macierzy paznokcia są dość typowe. Możesz zauważyć zmiany w wyglądzie paznokcia – powstają wgłębienia, pęknięcia bądź przebarwienia. Bardzo często pojawiają się zaburzenia we wzroście paznokcia, niesymetryczne rośnięcie, a nawet zanik wzrostu. Bezpośrednio po urazie macierzy paznokcia możesz narzekać na dolegliwości bólowe i obrzęk, który po pewnym czasie mija. 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia? Wszystko zależy od rodzaju problemu i stopnia uszkodzenia.

Jeśli uszkodzenie wynika z urazu mechanicznego, podstawowym krokiem jest zapewnienie paznokciowi odpoczynku i unikanie dalszych obciążeń. Ludzka skóra ma zdolność regeneracji, macierz paznokcia również. Ale w przypadku poważniejszych urazów proces ten może trwać wiele miesięcy.

W skrajnych przypadkach, gdy macierz paznokcia została poważnie uszkodzona, może być konieczne chirurgiczne usunięcie fragmentu paznokcia lub interwencja polegająca na odbarczeniu krwiaka poprzez nawiercenie płytki paznokciowej. Niekiedy uraz jest tak duży i rozległy, że specjalista musi usunąć cały paznokieć. 

Pielęgnacja macierzy paznokcia

Zapobieganie uszkodzeniom macierzy paznokcia to klucz do zachowania zdrowych i mocnych paznokci. Nie sposób wyeliminować ryzyka uszkodzenia paznokci, zwłaszcza jeśli pracuje się fizycznie. Możesz natomiast dbać o dłonie, nosząc rękawice ochronne. 

Jeśli wykonujesz domowy manicure delikatnie odsuwaj skórki po ich uprzednim zmiękczeniu. Uważaj także podczas piłowania paznokci, zbyt energiczne skracanie paznokci również może uszkodzić macierz. 

Bardzo często uszkodzenia macierzy wynikają z niedoborów witamin i minerałów, które są niezbędne do zdrowego wzrostu paznokci. Suplementy diety bogate w biotynę, cynk, krzem czy witaminę E mogą pomóc w odbudowie i wzmocnieniu macierzy. Miej to na uwadze. 

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama