Kiedy warto porozmawiać o zmianie wynagrodzenia?
Niektórym wydaje się, że awans zawsze oznacza wyższe zarobki. Tymczasem to nieprawda – przy awansie nasza pensja wcale nie musi zostać zwiększona. O podwyżkę często trzeba zawalczyć. Kiedy warto to zrobić, gdy pracodawca oferuje możliwość awansu, ale nie wzrost wypłaty?
Zmiana stanowiska sama w sobie jest dobrym pretekstem do rozmowy o podwyżce. Awans zwykle wiąże się z nowym zakresem obowiązków i ponoszeniem większej odpowiedzialności. Warto napomknąć o tym szefowi. Porozmawiaj z nim, zwłaszcza gdy awansowałeś niespodziewanie i nie odbyłeś jeszcze rozmowy o podwyżce wynagrodzenia.
Rozmowa o pieniądzach bywa kłopotliwa, więc warto się do niej dobrze przygotować. W tym miejscu znajdziesz wzór podania o podwyżkę z dokładnym jego omówieniem: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/podanie-o-podwyzke-wzor-z-omowieniem/
Nie przeciągaj w czasie spotkania z przełożonym. Powinieneś jak najszybciej wykorzystać powody, dla których podwyżka może ci się należeć. W późniejszym czasie mogą stać się one nieaktualne.
W jaki sposób negocjować podwyżkę przy awansie?
Przygotuj argumenty, które przemawiają za twoim awansem. Musisz emanować pewnością siebie i udowodnić, że podwyżka ci się należy. Jako kluczowe powody możesz wskazać m.in. zwiększenie zakresu obowiązków i odpowiedzialności zawodowej, a także wnoszenie wartości do przedsiębiorstwa.
Przyjdź przygotowany na rozmowę i zacznij od tego, jaka jest bieżąca sytuacja firmy – o ile jest dobra. Możesz również poprosić przełożonego o ocenę twojej pracy, aby mieć dobry punkt wyjścia rozmowy o podwyżce. Jeśli będzie zadowolony, twoja pozycja negocjacyjna automatycznie się umocni.
Przy proponowaniu kwoty podwyżki zrezygnuj z nierealnych kwot. Zwykle wynosi ona od kilku do nawet kilkudziesięciu procent dotychczasowego wynagrodzenia. Możesz też zaproponować rozłożenie podwyżki na dłuższy czas, jeśli szef na to przystanie.
Jak poprawnie przygotować podanie o podwyżkę? W tym miejscu znajdziesz wszystkie odpowiedzi: https://www.ingksiegowosc.pl/news/sprawy-kadrowe/podanie-o-podwyzke
Na co uważać, rozmawiając o podwyżce?
Negocjując podwyżkę, nie porównuj swojego wynagrodzenia do pensji innych pracowników. Wciąż jeszcze panuje przekonanie, że wysokość zarobków jest niejawna i nie powinno się poruszać tego tematu.
Nie rozpoczynaj też rozmowy o podwyżce, jeśli wiesz, że firma wpadła w poważne kłopoty finansowe. Czasami zdarza się, że przedsiębiorstwo np. traci ważnego klienta. Próba negocjowania podwyżki wynagrodzenia w takim momencie może zostać odebrana przez przełożonego jako postawa roszczeniowa i kompletny brak zainteresowania losem firmy. W takiej sytuacji rozmowę o podwyżce lepiej odłożyć na inny czas, gdy sytuacja się poprawi.