Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W tych zawodach roboty mogą zastąpić człowieka. Sprawdź w jakich

Co trzecia firma w Polsce, która wdrożyła u siebie AI, zwolniła kogoś w ostatnim roku. Są jednak zawody, które nie są zagrożone, m.in. lekarze czy fryzjerzy.
W tych zawodach roboty mogą zastąpić człowieka. Sprawdź w jakich

Autor: Canva

Listę takich zawodów stworzyli eksperci firmy Personnel Service. Osoby w nich pracujące nie muszą martwić się o swoją przyszłość zawodową, bo są najmniej zagrożeni przez robotyzację i sztuczną inteligencję.

Tych cech maszyny nie zastąpią

Jak podaje personnelsrvice.pl – cechy takie jak empatia, kreatywność i zdolność do rozwiązywania złożonych problemów wciąż są niezastąpione. 

– W Polsce 1,66 mln osób pracuje w 20 zawodach najmniej narażonych na wpływ AI. To między innymi robotnicy wykonujący prace fizyczne w różnych branżach, osoby zajmujące się rolnictwem, hodowlą czy pracownicy opieki zdrowotnej i osobistej – wylicza Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy. 

I dodaje: – Cechy takie jak empatia, wyobraźnia czy wrażliwość to elementy, których maszyny nie zastąpią, a które decydują o unikalności wielu zawodów .

Lista „bezpiecznych” zawodów

Według Personnel Service w sektorze medycznym takimi zawodami są pielęgniarki, psycholodzy, masażyści czy opiekunowie osób starszych. 

W sektorze budowlanym na liście są murarze, elektrycy i hydraulicy.

O swoją pracę nie muszą się także martwić jubilerzy. W sektorze usługowym spokojnie spać mogą fryzjerzy i trenerzy zwierząt.

W sektorze sprzedaży – jak wyjaśnia personnelsrvice.pl – relacje biznesowe są podstawą sukcesu, gdzie kluczowa jest komunikacja i zaufanie. Sprzedawcy muszą na bieżąco analizować potrzeby klientów i dynamicznie dostosowywać swoje oferty. 

W sektorze kreatywnym sztuczna inteligencja i roboty nie są w stanie zastąpić modelek i szefów kuchni. 

W sektorze sportowym AI nie zastąpi m.in. instruktorów sportów. 

Kto może stracić pracę?

O swoją przyszłość zawodową powinni natomiast martwić się przedstawiciele tych zawodów:

  • specjaliści ds. marketingu i reklamy,
  • programiści,
  • specjaliści ds. księgowości,
  • pracownicy wsparcia administracyjnego w opiece zdrowotnej,
  • inspektorzy ds. roszczeń ubezpieczeniowych i kontroli.

Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce – jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia – zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób. Blisko 3,5 mln z nich nawet nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych.

Regularne używanie ciśnieniomierza jest dobrym i stosunkowo prostym sposobem rozpoznania nadciśnienia. Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego – 17 maja – na stoiskach NFZ będzie można bezpłatnie sprawdzić swoje ciśnienie pod okiem lekarza lub pielęgniarki. Szczegóły akcji znaleźć można na stronach oddziałów Funduszu. (PAP)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 25°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama