Reklama
Reklama
Reklama

Specjaliści z CPK przez 3 dni pracowali w Kaliszu. Co ustalali?

„Pracujemy dalej. Ta kolej jest tu po prostu potrzebna” – mówi nam ekspert spółki CPK. Przez trzy dni minionego tygodnia urbaniści i planiści spółki przebywali w Kaliszu, by wspólnie z urzędnikami i przedstawicielami wszystkich zainteresowanych grup opracować koncepcję zagospodarowania nowego węzła przesiadkowego i otoczenia Dworca Kolejowego. To kolejny krok w stronę szybkiej kolei, która ma przebiegać przez Kalisz i łączyć nas w 35 minut z Poznaniem i Łodzią, a ze stolicą w około 1,5 godziny.
Specjaliści z CPK przez 3 dni pracowali w Kaliszu. Co ustalali?

Spółka CPK do wspólnego stołu zaprosiła przedstawicieli Urzędu Miasta, jej jednostek jak Zarząd Dróg Miejskich czy władze PKP. W sali konferencyjnej hotelu Hampton by Hilton w kompleksie Calisii One dyskutowano o tym, jak zagospodarować otoczenie Dworca Kolejowego i węzła przesiadkowego, by dostosować je do nitki szybkiej kolei. 

Ważną informacją jest to, że perony będą w dość dużej odległości – o kilkaset metrów - oddalone od budynku Dworca. Musimy pomyśleć, wspólnie z Urzędem Miasta i pozostałymi interesariuszami, jak zaprojektować przestrzeń, żeby to dojście do pociągu było optymalne – mówi nam Michał Kmiecik ekspert ds. relacji z otoczeniem inwestycji kolejowych w CPK.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu spółka CPK po burzliwych i wielomiesięcznych konsultacjach przedstawiła wariant inwestorski przejazdu szybkiej kolei przez Kalisz. To tzw. wariant nr 9. Oznacza on najmniejszą liczbą kolizji z budynkami mieszkalnymi w porównaniu do wcześniej zaproponowanych wariantów.

W wielki skrócie Wariant nr 9 przebiega w dużej części w obecnym torze kolei PKP. By pociągi szybkiej kolei mogły z większą prędkością niż obecnie wjeżdżać do Kalisza od strony Sieradza, projektant musiał ominąć obecną krzywiznę toru jazdy na osiedlu Piwonice. Nowe tory pobiegną w linii prostej od Winiar do ulicy Torowej. W związku z tym powstaną dwa duże wiadukty, jeden nad Prosną, na tyłach WSK Kalisz, a drugi nad ulicą Częstochowską, po sąsiedzku z cmentarzem.

Po 15 października szybko pojawiły się pytania, co dalej z tą sztandarową inwestycją PiS. Największa krytyka spada na część lotniskową tego wielkiego projektu, ale wielu opozycyjnych do tej pory polityków podważało zasadność również kwestii szybkiej kolei…

My pracujemy dalej niezależnie od tego, co się dzieje w mediach. Jesteśmy spółką celową, powołaną do tego, żeby wybudować linie kolejowe (…) Pamiętajmy też o tym, że linia kolejowa nr 85, cały „Igrek” jest wpisany do sieci europejskiej, sieci TEN-T, także patrząc też na drożność obecnej linii kolejowej nr 14, myślę, że ta kolej po prostu jest potrzebna – mówi nam Michał Kmiecik ze spółki CPK.

Michał Kmiecik - ekspert ds. relacji z otoczeniem inwestycji kolejowych w CPK.

Obecnie – jeśli chodzi o odcinek dotyczący Kalisza i naszego regionu spółka CPK jest na etapie wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej. Formalności zajmą jeszcze co najmniej 4 lata – wg aktualnego harmonogramu prace w terenie miałyby zacząć się w 2027 roku.

Przyjdzie moment, kiedy zwrócimy się do mieszkańców, mam taką szczerą nadzieję, bo przepisy nam na to pozwalają, by po uzyskaniu decyzji środowiskowej i planu rezerwacji od wojewody, żebyśmy mogli zaproponować program dobrowolnych nabyć. Tak by właściciele nieruchomości mogli otrzymać czas i pieniądze na zorganizowanie się w nowym miejscu. Trudno jest poprowadzić całą linię w ten sposób, żeby nie przechodziła przez własność prywatną, jest to niemożliwe – dodaje ekspert CPK.

Jeśli wariant nr 9 zatwierdzi RDOŚ to w Kaliszu do wyburzenia będzie m.in. duży magazyn jednej z firm przy ul. Częstochowskiej, jeden z magazynów spółdzielni mleczarskiej czy kilka prywatnych posesji w okolicach ul. Wrocławskiej.

Zgodnie z obecnym planem – inwestycja ma być oddana do użytku do 2031 roku. Zakładana prędkość eksploatacyjna pociągów na tym odcinku to co najmniej 250 km/h. To oznacza, że z Kalisza do Poznania czy Łodzi moglibyśmy dotrzeć w 35 min, a do Warszawy w około 1,5 godziny. Dziś ta trasa zajmuje ponad 3 godziny.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Otto 14.11.2023 10:06
Hmm to są jeszcze jacyś specjaliści od CPK ??? to chyba jaka pomyłka i to musi się natychmiast zmienić.

Mlody 14.11.2023 07:15
Odkogo wy wymagacie ,od mądrych inaczej, ,Tusk piniędzy nima i nie będzie miał

Mlody 14.11.2023 06:46
Jackowski i glanc nie mają w swych wizjach tak daleko idących inwestycji za idiotyTuska i jego głupkowatych fjutow czekają na program Moskwy minska i unij europejskiej

Pracownik 14.11.2023 07:05
Tusk boi się niemcow urazić, by znowu nie ganiali ich .Po świecie, wszystko dla niemiec.

Arab 14.11.2023 06:39
Chińczycy w telAwiwie będą sądzić palmy

Trzaskowski 13.11.2023 22:30
Po co w Kaliszu taka szybka Kolej, skoro taka sama jest już w Berlinie?

M
MAnTonI 13.11.2023 19:58
Korzystając z okazji proszę o wsparcie merytoryczne i wystosowanie zapytania przez Redakcję Faktów Kaliskich do MI na temat planowania budowy nowej linii kolejowej łączącej południe Wielkopolski, z Kruszwicą i dalej przez Inowrocław z Pomorzem oraz z Warmią i Mazurami. Proponuję by Pan, zapytał czy Ministerstwo Infrastruktury bierze pod uwagę ewentualną rozbudowę planowanej linii kolejowej do Turku przez Tuliszków na północ z programu Kolej+? Nowa linia powinna, uważam, przedłużona być przez linię towarową ZE PAK (I po zmianie napięcia) być włączona do sieci PKP PLK. Równocześnie projektowana linia Konin - Turek powinna być przedłużana w dwóch kierunkach, na południe do Kalisza i na wschód do Łodzi. Proszę o napisanie listu, by MI zaczęło choć od jakiegoś stanowiska, by zaczął się proces myślowy na taki temat. Sens takiej nowej linii kolejowej, czyt. inwestycji widzę w kilku funkacjach jakie byłyby zapewnione społeczeństwu lokalnemu na trasie ewentualnych linii, po pierwsze dowóz do szkół i pracy, urzędów do większych ośrodków miejskich i powiatowych. Po drugie zapewnienie tzw. funkcji miastotwórczej zbliżając kolej do ludzi i ludzi przybliżających się do kolei zapewniając miejsce pracy, miejsca zamieszkania w budynkach kolejowych, zapewniającą usługi dla ludności czy kolei. Po trzecie nowa linia stworzy potrzebę włączenia się do sieci kolejowej ogólnopolskiej dla planowanej nowej elektrowni jądrowej, pod Koninem, szczególnie kierunek północny do portów na wybrzeżu byłby bardzo przydatny. Należy pamiętać po czwarte by zasypać w końcu po ponad 100 latach, porozbiorowy układ połączeń, zagęścić sieć kolejową, dając podstawy do realizacji planu kolei aglomeracyjnej dla Kalisza, by stworzyć i nauczyć nawyku, od nowa, ludzi korzystania z kolei. Kolej na wschód od Turku da szansę na włączenie do sieci Uniejowa z popularną atrakcją, jaką są termy, oraz Borysewa, koło Poddębic, ze świetnym prywatnym zoo. Owszem, są to bardziej atrakcje ciepłych miesięcy roku, ale za to kolej towarowa mogłaby jeździć przez cały rok.  Inwestycja kolejowa to w długiej perspektywie najpierw praca dla budowlańców, potem praca dla kolejarzy, i innych zawodów usługowych około kolejowych oraz, jak już wspomniałem funkcja miastotwórcza i funkcja dowozowa kolei pasażerskiej i towarowej.  Proszę o artykuł w Faktach Kaliskich oraz o przesłanie, jako redaktor zainteresowanego miasta, zapytania do Ministerstwa Infrastruktury o zagadnieniach, które znalazły się w tym liście.

Karol 13.11.2023 18:17
Uważam,że Kalisz bardziej potrzebuje drogi szybkiego ruchu,autostrady żeby mógł się rozwijać.Towary szybką koleją niedotrą do miasta.

andrzej 13.11.2023 09:35
Za Tuska bedzie nam potrzebne tylko jedno ODGAŁĘZIENIE LINI KOLEJOWEJ NA BERLIN .

Konfa 12.11.2023 21:57
Już im się udało was podzielić. Są firmy które chcą się w to pchać? To znaczy że dadzą radę. Wy, My nie ma co. Polska jest jedną.

Oskaarus 12.11.2023 20:36
Czas powrócić do pierwszej wersji y. Tylko rozgałęzienie w Kaliszu na Poznań i Wrocław ma sens

DFX 12.11.2023 19:59
Super, fajnie. Ale PKS- u do Konina jak nie ma, tak nie będzie... Zresztą po co jakaś komunikacja do innych regionów, przecież wszyscy mogą wyjechać do Poznania albo Warszawy, więcej miast Polsce nie potrzeba xd

Toni Blinken 12.11.2023 17:29
Jeśli nowa władza zrezygnuje z tego projektu to życzę powodzenia w prowadzeniu działań wojennych przeciwko Rosji,bo domyślam się że zrezygnują też z rozwoju regionalnego, armii oraz zbrojenia a wtedy przepowiednia dzisiaj Gruzja jutro Ukraina następnie kraje bałtyckie a potem czas na mój kraj czas na Polskę jest bliska spełnienia.

NN 12.11.2023 17:48
Zjedz snickersa.

Nocna Straż 12.11.2023 20:23
Nowa władza prawdopodobnie zniszczy Polskę, więc po ludziach o takim ego, jednocześnie pozbawionych elementarnej wiedzy, zacietrzewionych w pragnieniu zemsty, spodziewam się wszystkiego najgorszego.

John 13.11.2023 06:52
To rzeczesz, że w działaniach wojennych lepszym jest gdy wtóg ma za cel jedno wielkie lotnisko niż 20 rozlokowanych po całym kraju? Logika stratega z Żoliborza.

Specjalista 12.11.2023 14:08
Jezioro damy tutaj a ten niech stoi w zieleni

Kaliszak 12.11.2023 12:37
"Ważną informacją jest to, że perony będą w dość dużej odległości , o kilkaset metrów - oddalone od budynku Dworca." pytanie gdzie będą te perony dokładnie ?

filip 12.11.2023 17:16
Na stronie CPK ma STEŚ dla tej linii (nr 85) i tam jest zaznaczone. Mają być przesunięte w stronę Nowych Skalmierzyc.

Ricardo 12.11.2023 12:24
Po katastrofie smoleńskiej moje zaufanie do wszelkiej maści specjalistów i ekspertów powołanych przez obecny rząd jest znikome. Niezaprzeczalnie połączenia szybkich kolei są nam bardzo potrzebne. Nie jestem też zwolennikiem zaorania wszystkich projektów obecnej władzy tylko dlatego że są projektami PIS. Wkrótce powstanie nowy rząd i on powinien po głębokiej analizie zadecydować w jakim kształcie zrealizowana zostanie inwestycja.

Lud wierzący 12.11.2023 16:17
Jak to nie wierzysz św. Antoniemu Smoleńskiemu patronowi obłąkanych?

*8* 12.11.2023 16:55
Lud wierzący 12.11.2023 16:17
Jak to nie wierzysz św. Antoniemu Smoleńskiemu patronowi obłąkanych?
Pamiętając o ostrzeżeniu Antoniego:"...Stany Zjednoczone są w pełni świadome, że jeżeli upadnie rząd Prawa i Sprawiedliwości, to będzie zagrożenie, iż dojdzie do wojny światowej, bo Rosja zaatakuje Polskę po zdobyciu Ukrainy. Biden powiedział jasno: wtedy armia amerykańska będzie musiała bezpośrednio wziąć udział w tej wojnie, a to oznacza możliwość III wojny światowej." zgromadziłem niezbędne zapasy żywności i jestem w trakcie kopania bunkra na działce.

Lud słabo wierzący 12.11.2023 18:58
Powiedz, że żartujesz

*8* 12.11.2023 19:47
Oczywiście,że żartowałem.Jednakże samą rozbudowę infrastruktury kolejowej-w przedstawionym projekcie czy też zmodernizowanym-jak najbardziej popieram.Przecież na ten cel otrzymujemy środki unijne.Sceptyczny jestem jedynie wobec mega lotniska,gdyż sądzę,że lepszym rozwiązaniem byłaby modernizacja istniejących a nie ich likwidacja czy też spychanie na margines.

Yary 13.11.2023 07:14
Tak, nie jest potrzebne lotnisko, Niemcy budują w Berlinie - cytat z klasyka

Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama