Reklama
Reklama
Reklama

Kiedy będzie ponownie uruchomiona tężnia solankowa?

Park Przyjaźni to jedno z ulubionych miejsc rekreacji kaliszan. Aktualnie trwają tam prace, dzięki którym będzie nie tylko ładniej, ale i nowocześnie. Zieleniec w końcu doczekał się przebudowy głównych alejek. Stary beton zastąpiła nowoczesna nawierzchnia. Nie zabraknie również elementów małej architektury. A już wkrótce zostanie tam także ponownie uruchomiona tężnia solankowa.
Kiedy będzie ponownie uruchomiona tężnia solankowa?

Autor: fot. fb/Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza

Park Przyjaźni pięknieje. Trwa remont, którego celem jest poprawa stanu i wyglądu miejskiego zieleńca. Położona jest już nowa nawierzchnia alejek. Nowe alejki mają nawierzchnię mineralną wodoprzepuszczalną, ograniczoną obustronnie pasmem dwóch rzędów kostek granitowych na ławie fundamentowej oraz fragmentów alejek i utwardzeń pod ławki z kostki granitowej. Dodatkowo pojawią się tu ławki i kosze na śmieci, które wcześniej stały na płycie głównego rynku. 

A już niebawem, po zimowej przerwie ponownie zostanie uruchomiona tężnia solankowa. 

Remontujemy alejki, przygotowujemy miejsca na ławki. Mieszkańcy pozytywnie oceniają tę inwestycję i czekają na zakończenie prac. Podobnie jak na uruchomienie tężni solankowej. A tę po zimowej przerwie włączymy 14 kwietnia - przekazał Krystian Kinastowski, Prezydent Kalisza

Tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance przez jej częściowe odparowanie. Ta, która pojawi się w parku będzie mieć powierzchnię 35 metrów kwadratowych. Będzie to obiekt czynny cały rok, wyposażony w ławki, kosze na śmieci, w jej otoczeniu będzie stojak na rowery, nowe latarnie, teren dodatkowo wzbogacą trawy ozdobne. Nad bezpieczeństwem korzystających czuwać będzie monitoring.

Pobyt w tężni solankowej to jedna z najprzyjemniejszych form terapii w przewlekłych chorobach górnych dróg oddechowych, a także alergii. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. W jednym czasie może skorzystać z niej wielu użytkowników. Sesje w tężni poprawiają również samopoczucie.

Inwestycja realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza na 2021 rok. Zagłosowało na nią ponad 2200 kaliszan. Koszt projektu to 500 tysięcy złotych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zory 01.04.2023 07:25
Szkoda ,że nie zainwestowali na alejkach płytek, chociażby przy tezni ,po tym się nie da chodzić, buty białe, opony w rowerze białe, a po deszczu lepiej nie wchodzić, mam rozeznanie bo w parku Miejskim jest to samo ,tak by było na lata , anie tu kostka taka, tam jeszcze inna ,tu znowu bialy pył itp. Czy w tym Kaliszu to musi być takimi kawałkami robione ,zaraz rynek zrobią, aż się boję. 5 lat mieszkam w Kaliszu i w lipcu z tad wyjeżdżam.

Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama