Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Paliwo rekordowe drogie. Znasz te oszczędnościowe triki?

Oszczędności mogą sięgnąć nawet 30 procent. W czasie, kiedy tak drożeje benzyna, diesel i LPG, to niemal zbawienie. Jak to zrobić?

Autor: iStock

Trzeba wyrobić w sobie kilka prostych nawyków podczas prowadzenia samochodu. To ekonomiczna jazda, a jej orędownicy podkreślają, że stosując się do tych rad, auto może spalać nawet o 30 proc. paliwa mniej niż zazwyczaj. To arcyważne, zwłaszcza teraz.

Od 24 lutego, od dnia ataku Rosji na Ukrainę, ropa na światowych rynkach raz drożeje, raz tanieje, ale i tak ceny cały czas są wysokie. Okazuje się, że koncerny paliwowe prowadzą własną politykę cenową i stawek na stacjach nie uzależniają od wartości baryłki. Firmy podnoszą ceny szybciej i częściej niż robią to producenci ropy.

Jaki jest tego efekt, widzi każdy kierowca. Eksperci prognozują, że już na początku czerwca za paliwa zapłacimy:

  • 7,46-7,59 zł/l za 95-oktanową benzynę,
  • 7,13-7,25 zł/l za diesla,
  • 3,57-3,68 zł/l za autogaz.

I tu właśnie może pomóc ekonomiczna jazda, dzięki której paliwa zużywa się mniej. Jej podstawowe zasady to:

Ruszanie

Nie wolno rozgrzewać silnika na postoju, chyba że to konieczne, gdy jest np. bardzo zimno. Po przekręceniu kluczyków należy od razu ruszyć. Wcześniej jednak po włączeniu samochodu dobrze jest poczekać około 2 minut, żeby wszystkie potrzebne systemy się włączyły i przygotowały do pracy. Korzystniej też jest odpalić auto na pierwszym biegu niż na luzie.

Światła

Kierowcy często nie wyłączają silnika na postoju albo gdy długo czekają na zmianę świateł drogowych. Pokutuje mit, że przy zapłonie auto zużywa więcej paliwa na rozruch. Fachowcy twierdzą, że jest inaczej. Że włączając silnik, nie otrzymuje on większej dawki benzyny czy oleju. Dlatego taniej jest wyłączyć silnik na postoju.

Tempo

Trzeba pilnować stałego tempa. Jeśli chce się zaoszczędzić, nie powinno się gwałtownie przyspieszać lub hamować. Przy pokonywaniu wzniesień (wtedy samochód w naturalny sposób zwalnia) lepiej dodać gazu, żeby jechać z odpowiednią prędkością. Jaką?

Poza miastem to ok. 90 km/h. Przekroczenie 100 km na godzinę może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 20 proc. Po mieście powinno się jeździć 50-60 km/h.

Obroty

Wskazówka nigdy nie powinna wejść w czerwone pole obrotomierza. Żeby jeździć oszczędnie, to pierwszy bieg musi być używany jak najkrócej. Powinien służyć tylko do ruszenia z miejsca. Wyższe przełożenia powinny być stosowane przy możliwe najniższych obrotach. W autach benzynowych to zakres 2200-3500, aw dieslach 1700-3000 obrotów na minutę.

Bez luzu

Zły nawyk to jazda na luzie. Tak robi się często, gdy ktoś zbliża się np. do skrzyżowania, na którym trzeba się zatrzymać. Luz jest groźny, bo kierowca – w razie niebezpieczeństwa – nie może przyspieszyć i uniknąć zderzenia. Ale to też groźne dla portfela.

Korzystniejszym sposobem jest hamowanie silnikiem. Polega to na spowolnieniu pojazdu poprzez puszczenie pedału gazu (ogranicza to przepływ powietrza do cylindrów, tworząc siłę hamującą) i stopniową redukcję biegów. Jeżeli ktoś jedzie na czwartym biegu, to powinien przechodzić w dół – trzeci – drugi – pierwszy – luz.

W skrzyniach automatycznych jest to jeszcze prostsze, bo zazwyczaj wystarczy puścić pedał gazu.

Klimatyzacja

Każdy z kierowców wie, że ma to wpływ na spalanie. Eksperci policzyli nawet, że obniżenie temperatury w samochodzie z 31 do 22  stopni Celsjusza kosztuje od 2,47 do 4,15 l paliwa więcej na 100 km.

Najlepiej jest ustawić stałą temperaturę, a kabinę trzeba schłodzić i wyłączyć system. Można go uruchomić ponownie, gdy w aucie stanie się za gorąco. Ekonomiczny wskaźnik w samochodzie to 21-23 stopnie.

________________________________________________________________

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Halina Kiepska 31.05.2022 21:07
Te artykuły to chyba gimby piszą. Żenada

Jan 31.05.2022 18:09
Co za głupoty,najlepiej autem nie jeździć. Baryłka ropy jest tania. To prezes Orlenu i inni zarabiają. Bandery na Wsch mają tanie paliwo, na Węgrzech 5,50zl ropa. U nas drogo kierowcy na ul. powinni wyjść to rząd by obniżył cemy

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1035 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: obywatel GCTreść komentarza: Jestem bardzo ciekawy, czy ktoś potrafi wytłumaczyć mi fakt,że zimy są coraz łagodniejsze, a ogrzewanie mieszkania coraz droższe? O co tu chodzi? Czyżbym musiał finansować podwyżki pracowników i dyrektorów Elektrociepłowni Piwonice? Już i tak wszystko drożeje przez pisowskie skokowe podnoszenie minimalnej płacy, a polskie firmy nie są konkurencyjne w Europie... Dokąd to zaprowadzi?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 22:15Źródło komentarza: Tarcza tarczą, ale ogrzewanie w styczniu i tak podrożejeAutor komentarza: ***** ***Treść komentarza: Tyle ze to PiSiorki założyły ten twór .....Dokształciś się radzę a nie wypowiadać !Data dodania komentarza: 12.12.2024, 21:41Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: 07Treść komentarza: Problem w tym, że większość z tych psów "rasowych" nie posiada rodowodu ,a więc są to tzw. mieszańce (choć wyglądem nie różnią się od tych "rasowych"),więc każdy może je posiadać.... Pies rasowy cyt ".kiedy jego pochodzenie jest udokumentowane rodowodem, w którym zawarte są informacje dotyczące przodków zwierzęcia do czterech pokoleń wstecz".Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:03Źródło komentarza: Tego psa bez pozwolenia nie kupisz. Sprawdź, czy jest na liścieAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: Ekspedientka napewno z upadliny bo półka by miała więcej dla starszej osoby empatii w świętaData dodania komentarza: 12.12.2024, 18:51Źródło komentarza: Policja zatrzymała staruszkę. TYM chciała zapłacić za zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama