Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rodzi się coraz mniej dzieci. Kaliski szpital znowu poza pierwszą 10-ką RANKING

Wielkopolski oddział NFZ ponownie przygląda się liczbom hospitalizacji porodowych w poszczególnych szpitalach. Tym razem pod uwagę bierze pierwsze trzy miesiące tego roku. W którym szpitalu na świat przyszło najwięcej dzieci, a w którym najmniej? Szpital w Kaliszu spośród wszystkich wielkopolskich porodówek obecnie jest na miejscu 15. ex aequo ze Szpitalami w Trzciance oraz Kępnie. Wysoką czwartą pozycję zajmuje szpital w Ostrowie Wielkopolskim.

Autor: pixabay - zdjęcie poglądowe

Wynik 7,2 tys. porodów odebranych w czasie jednego kwartału jest najniższy w ciągu ostatnich 6 lat. Od początku 2016 r. szpitale w Wielkopolsce zarejestrowały ok. 230 tys. hospitalizacji porodowych. 

Jednak od 2017 r. ich liczba regularnie spada. Przez cały 2021 r. w regionie odnotowaliśmy niecałe 33 tys. porodów. Po pierwszym kwartale tego roku widać, że tendencja spadkowa utrzymuje się – informuje Wielkopolski NFZ.

Spadek liczby porodów wyraźnie widać także porównując wszystkie okresy od stycznia do marca w latach 2016-2022 r. 

Dane przedstawiają się w nich następująco:

2016 r. – 9186 porodów,

2017 r. – 9809,

2018 r. – 9471,

2019 r. – 8978,

2020 r. – 8999,

2021 r. – 8070,

2022 r. – 7265.

Najwięcej porodów znów przy Polnej

Patrząc przez pryzmat subregionów – co roku najwięcej porodów odbiera się w szpitalach subregionu poznańskiego. W pierwszym kwartale tego roku było to 4022 porodów. Następnie mamy szpitale subregionu kaliskiego, gdzie odnotowano blisko 1398 porodów, dalej subregiony: leszczyński (684), koniński (654) i pilski (507).

Jak w każdym z wcześniejszych zestawień, najwięcej porodów w analizowanym okresie odebrano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu przy ul. Polnej, posiadającym największą porodówkę w Wielkopolsce i jedną z największych w Polsce. 

W okresie od stycznia do marca tego roku szpital sprawozdał blisko 1,5 tys. porodów, czyli trzykrotnie więcej niż będący na drugim miejscu w zestawieniu Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu. 

Poniżej przedstawiamy, jak tym razem prezentuje się pierwsza dziesiątka szpitali z największą liczbą odebranych porodów.

10 placówek, w których w pierwszym kwartale 2022 r. odebrano najwięcej porodów:

  1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (1488 porodów)

2. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (499) – w poprzednim zestawieniu za cały 2021 r. był na 3. Miejscu

3. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (467) – w poprzednim zestawieniu na 2. Miejscu

4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (424)

5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (383) – poprzednio na 6. Miejscu

6. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (373) – poprzednio na 5. Miejscu

7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (277)

8. Szpital Średzki Serca Jezusowego (237) – poprzednio na 12. Miejscu

9. Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie (234) – poprzednio na 14. Miejscu

10. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (233) – poprzednio na 13. miejscu

Po pierwszym kwartale tego roku w rankingu widać duże przetasowania w porównaniu do zestawienia podsumowującego 2021 rok. 

Miejsce w „10” zajęły Szpitale w Środzie Wielkopolskiej, Śremie i Gnieźnie, zamiast placówek z Piły, Wolsztyna i Pleszewa. Ten ostatni szpital za cały 2021 r. był na 8. miejscu, a obecnie jest na 13. z 207 odebranymi porodami. Szpital w Pile ostatnio był na 9. miejscu, a obecnie jest 11., sprawozdając 225 porodów, natomiast zamykający w 2021 r. pierwszą dziesiątkę Szpital w Wolsztynie, obecnie jest 12., notując 220 porodów.

Szpital w Kaliszu na koniec 2020 r. był na 10. pozycji, za ubiegły rok na 11., a obecnie jest na miejscu 15. ex aequo ze Szpitalami w Trzciance oraz Kępnie. Wszystkie trzy placówki sprawozdały na razie 177 porodów i wyprzedza je jeszcze znajdujący się na 14. miejscu szpital w Jarocinie (185 odebranych porodów w pierwszym kwartale 2022 r.).

Liczba odebranych porodów w szpitalach w województwie wielkopolskim w okresie od 2016 r. do pierwszego kwartału 2022 r. (uszeregowane według danych za pierwszy kwartał 2022 r.):

_____

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

trollowisko 05.05.2022 18:07
Ciekaw jestem czyja to wina, że mieszkańcy Kalisza nie chcą rodzić w Kaliszu... No ale pewien "specjalista" uważa, że wszystko gra.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama