Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co kryje Ratusz? Nadal nie wszyscy wiedzą o tym miejscu, a naprawdę warto!

Nadal nie każdy o tym wie, że kaliski ratusz może pochwalić się multimedialną ekspozycją. Od piwnic po wieżę możemy przenieść się w świat historii, kultury i atrakcji Kalisza i regionu. To nie tylko zwiedzanie, ale szansa na to, aby turyści poznali Kalisz, a kaliszanie odkryli go na nowo.
Co kryje Ratusz? Nadal nie wszyscy wiedzą o tym miejscu, a naprawdę warto!

Autor: Asia Fengier

Metrykalnie najstarsze miasto w Polsce w swojej turystycznej ofercie posiada atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć. Można tradycyjnie przemierzać miasto i zwiedzać interesujące zakątki, ale również wdrapać się na wieżę i z góry podziwiać Kalisz. Taka opcja jest właśnie w miejskim ratuszu. 

- Serdecznie zapraszamy, tym bardziej że zniknęły nam ograniczenia pandemiczne. Możemy w pełni dziś wykorzystywać możliwości naszego obiektu. Pełni on nie tylko funkcję ekspozycji, ale również miejsca edukacyjnego i warsztatowego. Takie warsztaty przygotowujemy i są one adresowane zwłaszcza dla najmłodszych. Natomiast dla każdego dostępna jest ekspozycja, która zaczyna się od ratuszowych piwnic - powiedział Radosław Sapieja z Informacji Turystycznej w Kaliszu 

Zwiedzanie w czasie pandemii przede wszystkim ograniczało się do ilości osób przebywających i do reżimu sanitarnego. Teraz, gdy sytuacja się zmieniła, nie brakuje chętnych do odwiedzania tego miejsca.

Wycieczka rozpoczyna się w piwnicy ratusza. Tutaj zwiedzający poznają historię kaliskiego centrum osadniczego. W tym miejscu zajęcia prowadzi także policealne studium animatorów kultury, którzy przybliżają dzieciom najciekawsze fakty o mieście. W podziemiach ratuszach opowieść jednak się nie kończy, bo kontynuacja odbywa się na trzecim piętrze.

Scenariusz ekspozycji ułożony jest chronologicznie i prowadzi przez minione lata Kalisza i regionu aż do czasów nam współczesnych. Wystawa jest nie tylko multimedialna, ale i interaktywna. Dzięki temu dłużej przykuje uwagę między innymi najmłodszych zwiedzających. Dzięki opowieściom przewodnika, można prześledzić cały rozwój Kalisza. 

- Kiedyś Kalisz był jednym z najważniejszych miast regionu. Stawianie tego typu budynku świadczyło tylko o tym, jak ważną pozycję i rolę grał Kalisz. To wszystko skończyło się w XIII wieku, kiedy gród na Zawodziu został spalony. Miasto zostało przeniesione, w to miejsce, w którym jesteśmy tutaj – opowiadał Radosław Sapieja

Na załączonych fotografiach i filmach, zwiedzający dowiadują się o klęskach i odrodzeniu miasta. Po wojnie Kalisz zaczął odbudowę miasta, ale zachowano pierwotny układ uliczek, dzięki czemu niekiedy wciąż czuć średniowieczną aurę. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że tuż po odtworzeniu miasta, mieszkało tu więcej osób niż przed wojną. 

- Kalisz znajdował się na terytorium Rosji, tutaj wkroczyli Prusacy. Po kilku dniach miasto zostało zrabowane, a później zniszczone. Zobaczcie na te zdjęcia, one ukazują to, jak bardzo ten Kalisz był zniszczony. Czasem nie jesteśmy w stanie rozpoznać miejsc, w których były one robione, a czasami wiemy o nich tylko dlatego, że są podpisane – kontynuował opowieść Radosław Sapieja

Zwiedzający odkrywają wiele tajemnic, a ratuszowa ekspozycja to także ciekawostki związane z miastem. Nie mogło więc zabraknąć tematu związanego z wizytówką Kalisza, czyli z zegarami z tradycją. Doskonale zachowany mechanizm zegarowy z 1925 roku, zmontowany przez kaliskiego zegarmistrza Stiltera odmierza czas do dziś. 

Punktem kulminacyjnym zwiedzania jest oczywiście taras widokowy. Tutaj z czterech stron świata, dzięki przystosowanym do tego celu lunetom można spojrzeć na Kalisz z góry. Widok robi wrażenie i wzbudził już podziw na jednym zwiedzającym.

Ekspozycja multimedialna jest właśnie jedną z tych atrakcji turystycznych, którą warto w Kaliszu zobaczyć, niezależnie od wieku. Koleje losu miasta z najstarszą pisaną historią w Polsce są ukazane w sposób nowoczesny i zaskakujący. 

- Wszystko co z Kaliszem związane jest najstarsze, jak np. park, ulice, dzielnica żydowska. Ale przede wszystkim zabytki, kościoły no i wieża w samym centrum przy Głównym Rynku. Piwnicę i wieżę można zwiedzić, przejść tymi długimi schodami i dowiedzieć się o dziejach naszego miasta, o postaciach, które tutaj się urodziły, o starych murach. Warte  zobaczenia, Kalisz jest piękny. Każdy od najmłodszego znajdzie coś dla siebie – zachęca Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza 

Ekspozycja jest czynna w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach 10:00 - 16:00, piątek od 10:00 - 18:00. Natomiast w sobotę i niedzielę ratusz można zwiedzać od 10:00 do 17:00.

Wejście odbywa się o równej godzinie. Bilety można nabyć w cenie: 8 zł – normalny, 5 zł – ulgowy. Dla dzieci do lat trzech wejście jest nieodpłatne. Bilety można zakupić w biurze Informacji Turystycznej lub na stronie https://bilety.kalisz.pl W okresie wakacyjnym wydłuży się czas pracy przewodników, a i wkrótce planowane są niespodzianki. 


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama