Reklama
Reklama
Reklama

Energia geotermalna w Kaliszu? Jest pierwszy krok w tej sprawie

Czy Kalisz może ogrzewać się i czerpać energię z wód geotermalnych wzorem wielu innych miast w Polsce? Władze miasta będą się ubiegać o dofinansowanie do wykonania odwiertów poszukiwawczo – rozpoznawczych na terenie Kalisza. Dzięki tej inwestycji dowiemy się jak bogate złoża wód geotermalnych znajdują się pod ziemią, po której stąpamy i jak możemy ją wykorzystać.
Energia geotermalna w Kaliszu? Jest pierwszy krok w tej sprawie

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Prezydent Krystian Kinastowski powołał zarządzeniem zespół projektowy ds. przygotowania i realizacji projektu wykonania otworu poszukiwawczo – rozpoznawczego, który ma określić możliwość wykorzystania zasobów geotermalnych w Kaliszu. 

Tę inwestycję miasto zamierza finansować z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Taki wniosek zostanie złożony do końca czerwca  br.

Powołany zespół ma rozpocząć prace nad tą inwestycją. Wydział Rozbudowy Miasta ma odpowiadać za projekt robót geologicznych i lokalizację tego przedsięwzięcia. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zajmie się planem przyszłego wykorzystania wód termalnych, m.in. do zaopatrzenia miasta w ciepło i opracowanie Programu Gospodarki Niskoemisyjnej opartej o energię geotermalną. 

Pomysł poszukiwań i wykorzystania wód termalnych w Kaliszu pojawiał się już wcześniej. Do takiej inwestycji przymierzały się poprzednie władze miasta, ale bez skutku.

Pierwszy odwiert w Uniejowie zrobiono już w 1978 roku

Od odwiertów badawczych swoje geotermalne inwestycje zaczynał m.in. Uniejów, który swoje złoża wzorowo wykorzystał w gospodarce komunalnej, ogrzewając miasto prawie darmową, ekologiczną energią oraz w turystyce, ściągając tysiące turystów do Term Uniejów. 

Inwestycja w geotermię w Koninie jest już bardzo zaawansowana

Odwierty badawcze wykonuje w tej chwili Konin, a plany sięgnięcia po ciepło z wnętrza Ziemi ma też Turek.

Z wcześniejszych analiz geologicznych wynika, że pod powierzchnią południowej i wschodniej Wielkopolski znajdują się złoża wód geotermalnych o powierzchni połowy morza Bałtyckiego, których temperatura często przekracza 120°C.

Kliknij aby odtworzyć

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama