Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą działa przy SP nr 19

W Kaliszu powstało Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą. To pilotażowa, jedyna taka placówka w województwie i jedna z 23 w całej Polsce. Będzie funkcjonowała przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19. W konferencji inauguracyjnej projekt udział wziął m.in. minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek.

Autor: Alicja Dymarczyk

Miasto Kalisz i Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 jako jedyne w województwie wielkopolskim otrzymały grant w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą’’. W piątek  w budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Kaliskiej przy ulicy Kaszubskiej odbyła się konferencja inauguracyjna projekt.

- Głównym celem jest poprawa dostępności usług edukacyjnych dla uczniów ze zróżnicowanymi, w tym też specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Grupą docelową, do której skierowany jest projekt, jest kadra kierownicza przedszkoli i szkół ogólnodostępnych, nauczyciele specjaliści, którzy w tych placówkach pracują oraz dzieci, młodzież i ich opiekunowie prawni, ale także środowisko lokalne – mówiła Sylwia Baranowska, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu.

Placówki, które zostaną objęte wsparciem zostały wyłonione na podstawie wstępnej diagnozy. SCWEW swoim wsparciem obejmie 1 przedszkole i 8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wśród nich Publiczne Przedszkole nr 18 „Chatka Puchatka” w Kaliszu, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stobnie, Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu, II Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, Technikum Budowlano Elektryczne im. Kazimierza Wielkiego w Kaliszu oraz Branżowa Szkoła Pierwszego Stopnia nr 7 w Kaliszu oraz Technikum nr 4 im. ks. Józefa Sieradzana w Kaliszu. 

Działające przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 Centrum pomoże nauczycielom konsultować wszystkie elementy związane ze specjalnymi potrzebami ich uczniów, wesprze kierownictwa placówek w tworzeniu optymalnych modeli działania wobec takich uczniów, organizować będzie warsztaty i szkolenia, a także prowadzić wypożyczalnię sprzętu i pomocy dydaktycznych.

- Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą jest odpowiedzią na zastaną rzeczywistość. Trzeba podkreślić i przypomnieć, że przed wieloma laty zdecydowano, że to rodzice decydują do jakiej szkoły chcą skierować swoje dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Rzeczywistość dziś jest taka, że te dzieci w 70% w Polsce są w szkołach ogólnodostępnych, nie w szkołach specjalnych. Tymczasem to w szkołach specjalnych w większości przypadków znajdują najlepszą opiekę i edukację. SCWEW jest odpowiedzią na tą rzeczywistość, trzeba wzmocnić nauczycieli szkół ogólnodostępnych tą specjalistyczną wiedzą i kompetencjami, które mają nauczyciele i dyrektorzy szkół specjalnych – wyjaśnił Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Podczas konferencji inauguracyjnej pojawili się także włodarze miasta, Wielkopolski Kurator Oświaty, Dyrektor i wizytatorzy delegatury Kuratorium Oświaty w Kalisz, Dyrektorzy i nauczyciele 49 placówek edukacyjnych z terenu miasta Kalisza, Dyrektorzy Szkół Specjalnych z rejonu delegatury KO i Dyrektorzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. 

 - Gratuluję Pani dyrektor i całemu zespołowi Szkoły Podstawowej Specjalnej tego, że udało się ten program do Kalisza ściągnąć. Myślę, że jest to dowód wielkiego uznania za to co w Waszej szkole robicie. Myślę, że jesteście tymi osobami, które będą w stanie rzeczywiście ten program w sposób wzorcowy przeprowadzić – powiedział Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza

Nie zabrakło także części artystycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 oraz Grzegorza Płonki, którego historia stała się inspiracją do powstania filmu „Sonata”. 

Wysokość grantu w ramach w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą’’ wynosi 1 288 519,78 złotych. Grant realizować będzie Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu od 29.11.2021 do 30.06.2023 r. W Polsce działać będą 23 takie placówki.


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama