Pan Łukasz na oddział Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu trafił 2 grudnia ubiegłego roku. Został przywieziony przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe z placówki w Ostrowie Wielkopolskim. Zmagał się z zapaleniem płuc wywołanym przez zakażenie Covid-19. Nie był zaszczepiony.
Lekarze podkreślają, że stan mężczyzny od samego początku był krytyczny. Terapia konwencjonalna, czyli wentylacja płuc przy pomocy respiratora i układanie pacjenta w pozycji na brzuchu, które poprawia utlenowanie krwi przepływającej przez chore płuca, nie wystarczały.
Ratując mu życie, lekarze zdecydowali się na podłączenie mężczyzny do aparatury ECMO. Korzystając z terapii, spędził w śpiączce farmakologicznej 46 dni. Przez ten czas jego płuca miały się zregenerować.
- Śmiertelność pacjentów mimo terapii ECMO jest bardzo wysoka, przekracza 50% tak leczonych pacjentów. Samo ECMO nikogo nie leczy, tylko daje czas na ponowne podjęcie pracy przez uszkodzone płuca. Terapia ECMO ma jednak poważne skutki uboczne, wymaga leczenia przeciwkrzepliwego, by zapobiegać tworzeniu się zakrzepów w układzie krążenia pozaustrojowego. Może to prowadzić jednak do krwawień. U pana Łukasza wystąpiło takie krwawienie do naczyniaka, czyli wadliwego naczynia krwionośnego zlokalizowanego w oczodole – informuje Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu
Mimo tych komplikacji, pan Łukasz wraca powoli do zdrowia, a dzisiaj opuści szpital. Przed nim jednak jeszcze długa droga poprzez rehabilitację do odzyskania pełni sił.
Długa i ciężka walka o życie pana Łukasza zakończyła się sukcesem dzięki ogromnej pracy, wiedzy i zaangażowaniu całego personelu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii COVID. Nieocenione było również niezwykle wsparcie żony pacjenta, które było odczuwalne każdego dnia. Trzymamy kciuki za rehabilitację i całkowity powrót do zdrowia - przekazuje Szpital.
Dziś w Polsce mamy 46 872 nowych zakażeń, z czego 5177 osób zaraziło się ponownie. Zmarło 310 osób, w tym 226 miało choroby współistniejące, a 84 bezpośrednio na COVID-19.
W Kaliszu odnotowano 11 przypadków koronawirusa, 1 osoba zaraziła się drugi raz. Zmarła także jedna osoba, która miała choroby współistniejące.
W powiecie kaliskim ostatniej doby przybyło 19 zakażeń, w tym 1 osoba to zakażenie ponowne. Nie ma ofiar śmiertelnych.
Gorzej sytuacja wygląda u naszych sąsiadów. W powiecie ostrowskim liczba nowych zakażeń to 194 osoby. 24 z nich to osoby, które zaraziły się kolejny raz. Zmarło 5 osób, w tym 2 wyłącznie z powodu wirusa.
***
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Wylogowani
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze