Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:40
Reklama
Reklama
Reklama

Polał się szampan. Mieszkańcy Rajskowa z prezydentem uczcili ważną inwestycję ZDJĘCIA

Takiego uczczenia inwestycji w Kaliszu dawno nie było. We wtorek uroczyście otwarto wyremontowaną ulicę Rajskowską wraz z mostem. Mieszkańcy zorganizowali spotkanie i symbolicznie wraz z prezydentem Krystianem Kinastowskim przecięli wstęgę. Nie brakowało słów podziękowania, rozmów o dalszych inwestycjach, a nawet szampana.
Polał się szampan. Mieszkańcy Rajskowa z prezydentem uczcili ważną inwestycję ZDJĘCIA

Ulica Rajskowska to jedna z głównych ulic osiedla Rajsków, a jej stan od wielu lat pozostawiał wiele do życzenia. 

- Czekaliśmy na to naprawdę kilkanaście lat, ponieważ ta droga była robiona wtedy, kiedy nie było żadnych mediów. Jak były zakładane media, woda czy kanalizacja, to ta kostka, która tu była, to zostało wszystko zniszczone. W końcu się udało, tym bardziej, że ta droga jest długa, także to naprawdę duża inwestycja. I całe szczęście, że było dofinansowanie z Samorządu Dróg Osiedlowych, bo tak to nie wiadomo czy Miasto miałoby na to kiedykolwiek pieniądze – mówiła Czesława Krymarys, Przewodnicząca Rady Osiedla Rajsków 

Zadanie obejmowało remont na odcinku około 1,275 km. Oprócz wymiany nawierzchni jezdni, modernizacja objęła budowę niemal od podstaw mostu. Teraz most posiada podpory, pojawiły się nowe dźwigary i płyta pomostowa. Przywrócona została pierwotna nośność obiektu. 

- W ramach tego zadania wykonana została nowa nawierzchnia jezdni i chodników, przeprowadzony został generalny remont mostu nad Swędrnią. Również w ramach tego zadania, z uwagi na wyłączenie z ruchu mostu, wykonany był tymczasowy obiekt – przeprawa przez rzekę Swędrnię przez wojsko w ciągu ulicy Ciesielska – Pontonowa – powiedział nam Krzysztof Gałka

Budową tymczasowego mostu zajmowali się żołnierze 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia pod dowództwem ppor. Alicji Ostrowskiej. Konstrukcja przyjechała z kujawsko-pomorskiego. Posłużył on kierowcom do momentu ukończenia remontu, a wówczas ruch odbywał się wahadłowo. Wcześniej, pod koniec kwietnia, podczas budowy wystąpiły niemałe trudności dla zmotoryzowanych, bo na długości około 70 metrów ruch na kilka dni został zamknięty. 

- Ta droga w tej chwili jest już wyremontowana. Są chodniki z prawdziwego zdarzenia, jest szeroki most, można tutaj bezpiecznie poruszać się również pieszo. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie służyła tutaj mieszkańcom, a o kolejnych inwestycjach, żeby się lepiej żyło, będziemy jeszcze rozmawiać – mówił podczas spotkania  Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

Mieszkańcy symbolicznie przecięli wstęgę. By w pełni uczcić zakończenie prac pojawił się także szampan. Teraz, po generalnym remoncie, inwestycja cieszy wszystkich mieszkańców, zarówno tych starszych, jak i młodszych.

- Sytuacja była makabryczna, po tylu latach doczekaliśmy się w końcu nowego mostu. Jestem zawodowym kierowcą, także o różnych godzinach stale tu jeździłem – powiedział jeden mężczyzna.

- Nie ma dziur, droga jest przejezdna, most wyremontowany. Cieszymy się bardzo – mówiła jedna z mieszkanek  

- Jest super, nowa nawierzchnia, w końcu da się jeździć, nie po dziurach, ładnie bardzo mi się podoba – mówiła lokalna młodzież 

Remont wpisany był w Program Budowy Dróg Osiedlowych w Kaliszu. Wartość całej inwestycji to prawie 6 milionów złotych. Miasto otrzymało dofinansowanie z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 3,5 miliona złotych. Prace miały zakończyć się w tym roku. Termin został dotrzymany.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kaliszak 22.12.2021 16:50
W końcu dzieje się w Kaliszu, tak trzymać

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama