Kołnierz do okna dachowego niezbędny jest niemal w każdym przypadku. Można szacować, że jedynie w 5 % budynków można zdecydować się na inne rozwiązanie np. zastosować blasze na rąbek. Zazwyczaj więc kołnierz uszczelniający jest bardzo potrzebnym produktem, który dobieramy na podstawie rodzaju pokrycia dachowego oraz jego kształtu.
Rodzaje kołnierzy
Najbardziej popularnym produktem pokrycia dachowego, który stosowany jest w naszym kraju, są kołnierze faliste. To właśnie dachówka falista odgrywa dużą rolę w obecnym budownictwie w Polsce. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby mieć dokładne dane dotyczące wysokości fali dachówki. To różnice między najwyższym a najniższym punktem. Kołnierz powinien posiadać fartuch uszczelniający, który jest wywijany na dachową połać. Jeżeli chodzi o pape lub gont konieczne jest zastosowanie takiego kołnierza, który będzie dopasowany do płaskiego pokrycia dachowego.
W zależności od rodzaju pokrycia dachowego na rynku dostępne są także kołnierz do dachówki karpiówki, wysokoprofilowanej, oraz blachy panelowej. Najważniejszą kwestią jest to, aby produkt został dobrze dopasowany do rodzaju połaci dachowej, ponieważ tylko wtedy sprawi to, że okna dachowe będą szczelne.
Sprawdź wysokiej jakości kołnierze uszczelniające: https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/okna-i-wylazy-dachowe/kolnierze-uszczelniajace.html
Kołnierze uszczelniające do okien dachowych — funkcje
Szczelność
Kołnierz chroni ramę okienną przed czynnikami zewnętrznymi oraz stanowi barierę dla wilgoci, śniegu, wiatru oraz wody i zaburzeń, które mogą dostać się pod pokrycie na skutek nieszczelności. Ten element dachu narażony jest stale na bardzo skrajne warunki atmosferyczne – od dużego słońca, które rozgrzewają kliny boczne i blaszane listwy aż po mróz, duży deszcz i obfity śnieg. Dodatkowo musi być odporny na naprężenia, które są wynikiem pracy więźby dachowej.
Ciepło
Standardowy kołnierz jest pokryciem dachowym, który obejmuje jedynie obróbkę blacharską. Nie bierze pod uwagę izolacji termicznej, warto więc ocieplić ramę okienną od wewnątrz. Służy do tego izolacyjny zestaw. Jeżeli zależy nam na jak najlepszych parametrach cieplnych okien, to warto wybrać kołnierze, które są fabrycznie wyposażone w termoizolacyjny materiał i gwarantują szczelne połączenie okna.
Estetyka
Wysokiej jakości obróbka okna dachowego wykonana w sposób właściwy i profesjonalny w niewielkim stopniu rzuca się w oczy. Jej elementy nie są małe, gdyż muszą mieć odpowiednią szerokość oraz długość, a okno nie zawsze da się zamontować w sposób, który będzie zgrywało się z pokryciem. Taka sytuacja sprawia, że kołnierz może być widoczny na dachu. Można to jednak wykorzystać jako atut. Staranne wykończenie sprawdzonych producentów, estetycznie zaokrąglone profile, oraz stonowane, idealnie dopasowane kolory do okien razem tworzą piękną kompozycję.
Jeżeli szukasz najlepszych kołnierzy to sprawdź stronę https://www.castorama.pl
Błędy przy montażu okna dachowego
Należy zaznaczyć, że nie zależnie jaki rodzaj pokrycia dachowego mamy do dyspozycji kołnierz spełni swoją rolę tylko wtedy, gdy będzie ściśle przylegał do dachowego pokrycia.
Każdy, kto miał lub ma do czynienia z budową domu wie, że nie jest łatwe ominąć wszelkie przeszkody oraz uniknąć pewnych niedoróbek lub poprawek. Warto jednak podkreślić, że to głównie w przypadku dachu należy mieć się na baczności i zachować szczególną ostrożność. Błędy popełnione w tym przypadku mogą okazać się bardzo odczuwalne podczas późniejszej eksploatacji domu.
Jakie błędy najczęściej wymieniamy?
- Zły dobór kołnierza uszczelniającego,
- Nieodpowiedni materiał kołnierza,
- Zbyt blisko lub daleko ułożone pokrycie od okna dachowego,
- Niewłaściwe rozmieszczenie elementów pokrycia,
- Niedokładnie przyklejony lub zbyt krótki fartuch,
- Brak obróbki skrajnych elementów.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze