Reklama
Reklama
Reklama

Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu? Taki jest plan ZDJĘCIA

Potrafi wykryć wczesne zmiany nowotworowe, nawet te o wielkości zaledwie kilku milimetrów! Mowa o badaniu PET, które na ten moment w naszym województwie możliwe jest jedynie w Poznaniu. Ale jest plan i są duże szanse na to, by Pracownia Medycyny Nuklearnej powstała w Kaliszu. Jak to zrobić i kiedy będzie to możliwe? Szczegóły przedstawiono podczas konferencji w kaliskim Ośrodku Radioterapii.
Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu? Taki jest plan ZDJĘCIA

Kaliszanie i mieszkańcy regionu, by wykonać badanie PET muszą pokonać sporo kilometrów. To wyprawa zabierająca cały dzień, a dla osoby chorej to dodatkowe obciążenie.

Kalisz, tak samo jak i Ostrów Wielkopolski jest niekorzystnie położone w zakresie dostępności tego badania. Do najbliższego ośrodka jest około 2 godzin drogi. Bliżej jest do Wrocławia czy Łodzi niż do Poznania – przedstawiał prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Czym jest PET?

To najbardziej precyzyjne badanie pozwalające śledzić przebieg choroby. Wykorzystywane jest głównie w onkologii, ale nie tylko, bo stanowi ważne uzupełnienie diagnostyki chorób serca, mózgu, nerek, gruczołów dokrewnych, układu pokarmowego, układu kostnego i wielu innych.

PET, czyli Pozytonowa Tomografia Emisyjna to taka zaawansowana technologia medycyny nuklearnej. Jest to połączenie badania anatomicznego z badaniami funkcjonalnymi. Otóż pod względem aktywności metabolicznej komórki nowotworowe mają wyższy metabolizm i to odróżnia je od komórek zdrowych i dzięki temu my możemy określić czy dana tkanka ma potencjał nowotworowy, potencjał do wzrostu i przerzutowania czy raczej jest to zmiana o charakterze łagodnym – wyjaśniał prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.

prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.

Badanie polega na wprowadzeniu do tkanek i narządów najczęściej dożylnie, substancji promieniotwórczych (izotopów) i rejestrowaniu promieniowania gamma wysyłanego przez te substancje przez specjalne detektory znajdujące się poza ciałem pacjenta. Są to badania o małym stopniu inwazyjności, najczęściej w niewielkim stopniu uciążliwe dla pacjentów.

Wskazaniami do wykonania badania jest ocena stadium zaawansowania choroby u pacjentów z rozpoznaniem nowotworu złośliwego oraz wspomagania planowania radioterapii poprzez dostarczanie dodatkowej informacji o aktywności komórek nowotworowych.

W praktyce onkologicznej badania PET są w wielu chorobach jednymi z podstawowych badań pozwalających dokładnie ocenić stadium zaawansowania choroby oraz wspomagać proces diagnostyczny.

Z Poznania do Kalisza – chcą przenieść urządzenia

Ośrodek Radioterapii w Kaliszu to filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Wspólnie ustalono plan, dzięki któremu Kalisz byłby drugim miejscem po Poznaniu, który oferowałby pacjentom to bardzo ważne badanie.

Chcemy przenieść do Ośrodka Radioterapii w Kaliszu dwa urządzenia, które mamy – użytkowany aparat PET i użytkowaną Gammakamerę. By utworzyć tutaj Pracownię Medycyny Nuklearnej planujemy część przestrzeni zaadaptować, a część – około 200 m2 dobudować. Chcielibyśmy to zrobić w 2022 roku. Drugim krokiem będzie wyszkolenie kadry – to zajmie około 3 lat. Wartość tego projektu to 5 mln zł – mówił prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Obietnice wsparcia

By Kalisz mógł otrzymać używane aparaty, Poznań najpierw musi uzyskać fundusze na zakup nowego, a to zależy od odwlekanego już konkursu na doposażenie, który powinien już w 2020 roku ogłosić Minister Zdrowia. Dlatego na konferencję zaproszono przedstawicieli świata polityki i władz województwa, by zaapelować o pomoc w realizacji tego planu.

Obecny na spotkaniu Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, zapewnił o swoim wsparciu dla tego przedsięwzięcia.

Jest to potrzebne, jest to niezbędne i oby jak najszybciej powstało. I teraz powiem jako Wielkopolanin: mnie osobiście podoba się ten pomysł, by nowy PET był w Poznaniu, a ten który dziś funkcjonuje, jest sprawny, wysokiej klasy sprzętem, trafi do Kalisza. Czas adaptacyjny jest tutaj fundamentalny i będzie go można wykorzystać. I myślę, że w niedługiej przyszłości będzie można pomyśleć o wymianie tego sprzętu na nowy. Ale zacznijmy od czegoś, bo jak będziemy czekac na nowy to się nigdy nie doczekamy – powiedział Andrzej Dera.

Jest również obietnica ze strony władz województwa.

Z naszej strony absolutnie pełne wsparcie i zapewnienie o tym, że te wszystkie potrzebne środki, oczywiście w miarę możliwości samorządu, są już obiecane. Jeśli tylko będzie decyzja o konkursie, żeby można było ruszyć Poznań, to absolutnie te 5 mln dla Kalisza się znajdzie – powiedziała Paulina Stochniałek Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Pozostaje trzymać kciuki i trzymać za słowo!

Agnieszka Gierz, fot. autor, WCO

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Zaufaj Ekspertom – Odzyskiwanie Danych z Dysków Twardych z Piotrem Zającem Zaufaj Ekspertom – Odzyskiwanie Danych z Dysków Twardych z Piotrem Zającem Potrzebujesz Pomocy w Odzyskaniu Danych? Skontaktuj się z Piotrem Zającem! Odwiedź naszą stronę internetową oraz profil na Facebooku, aby uzyskać więcej informacji o naszych kompleksowych usługach odzyskiwania danych. Oferujemy: Kompleksowe Odzyskiwanie Danych: Nasz zespół radzi sobie z różnymi nośnikami danych, w tym dyskami HDD, SSD oraz urządzeniami mobilnymi. Darmowa Diagnostyka: Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań ocenimy szanse na odzyskanie Twoich danych bez żadnych kosztów. Odzysk Danych z Różnych Urządzeń: Jesteśmy przygotowani na odzyskanie danych z różnych typów urządzeń, niezależnie od przyczyny ich utraty. Dlaczego Warto Wybrać Nasze Usługi: Ekspertyza i Doświadczenie: Piotr Zając to specjalista z wieloletnim doświadczeniem, który zapewnia profesjonalne podejście do każdego przypadku. Szybka i Skuteczna Realizacja Zleceń: Działamy szybko i efektywnie, maksymalizując szanse na odzyskanie Twoich danych. Indywidualne Podejście do Klienta: Każde zlecenie traktujemy z pełnym zaangażowaniem, dopasowując nasze metody do specyfiki przypadku. Skontaktuj Się z Nami, by Odzyskać Spokój Ducha: Nie pozwól, aby problem z utratą danych przerodził się w kryzys. Skorzystaj z naszej profesjonalnej pomocy już dziś. 📞 Telefon: 535 50 53 59 ✉️ Email: [email protected] 🌐 Strona Internetowa: Poznaj Nasze Usługi 🌐 Facebook: Zapraszamy na nasz profil Z Piotrem Zającem Twój problem z danymi znajdzie szybkie i skuteczne rozwiązanie.