Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Filharmonia gra dalej z Multimedia Polska

Multimedia Polska nie wycofuje się z mecenatu Filharmonii Kaliskiej. Nadal będzie wspierać działania orkiestry i jej dyrygenta, Adama Klocka. Takie zapewnienie z podziękowaniem za dotychczasową współpracę padło podczas piątkowej konferencji  prasowej z udziałem szefa kaliskiej filharmonii, prezesa Multimedia Polska i mecenasa kultury – Andrzeja Rogowskiego i naczelniczki Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Marzeny Pastuszak.   
Filharmonia gra dalej z Multimedia Polska

Festiwal Multimedia Amber Road to wizytówka Filharmonii Kaliskiej. Koncerty z udziałem gwiazd polskiej i światowej sceny muzycznej już od dziewięciu lat cieszą fanów dobrej muzyki. Dzięki wsparciu Multimedia Polska udało się także w pełni zrealizować projekt „Night In Calisia” zwieńczony płytą nagrodzoną statuetką Grammy.

 

- Gdyby nie początkowe wsparcie Multimedia Polska, tej nagrody pewnie w ogóle by nie było, bo po prostu nie powstałby utwór „Night In Calisia” napisany przez Włodka Pawlika – mówi Adam Klocek. – Multimedia są zawsze z nami, a w sytuacji, kiedy mamy nowy układ polityczny w Kaliszu filharmonia jak zawsze pozostaje apolityczna. Ja tylko proszę włodarzy, żeby dbali o kulturę i doceniali dobre rzeczy.

 

Dyrygent Filharmonii Kaliskiej przyznał także, że pewny mecenat jest dla orkiestry gwarantem spokojnej przyszłości. - Ministerstwo Kultury także przyznaje wiele grantów, ale te pieniądze nie zawsze są pewne, a kryteria wyboru tych czy innych instytucji nie zawsze dla wszystkich jasne – podkreśla. – Staramy się pisać zawsze dobre wnioski, ale nigdy nie mamy gwarancji, że dofinansowanie otrzymamy. Gdyby Multimedia Polska wycofała się z mecenatu, wiele rzeczy już zaplanowanych mogłoby nie dojść do skutku – dodaje.

 

Andrzej Rogowski podkreślił, że obecność Kalisza na mapie mecenatu Multimediów jest oczywista. – Kalisz zajmuje tu szczególne miejsce, chociażby ze względu na fakt, że Multimedia narodziły się właśnie tutaj i nadal duża część firmy działa właśnie w Kaliszu  – mówi, przypominając, że wspieranie kultury (nie tylko Filharmonii Kaliskiej, ale i np. festiwalu filmów offowych w Rzeszowie czy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu) to jeden z elementów strategii spółki.

 

Sam Andrzej Rogowski przed laty także zajmował się muzyką, grał na skrzypcach w orkiestrze w Łodzi. Stąd pewnie także jego sympatia dla kaliskiej filharmonii i chęć wspierania działań muzyków. - Angażujemy się na rzecz społeczności miast, w których prowadzimy działalność – dodaje prezes Rogowski. – Polityka nie ma z tym nic wspólnego. Kultura jest apolityczna.  Andrzej Rogowski jest też wieloletnim laureatem tytułu Mecenas Kultury w Kaliszu. 

W przyszłym roku Filharmonia Kaliska i Multimedia Polska będą świętować dziesięciolecie współpracy. - Wiele naszych przedsięwzięć nabiera już charakteru tradycji – mówi Andrzej Rogowski. – Warunkiem jest, żeby ta współpraca była klarowna i efektywna, tak jak w przypadku filharmonii. Całe środki z tego naszego wsparcia idą na wynagrodzenia dla goszczących w Kaliszu artystów. Myślę, że dyrektor Klocek z naszą pomocą robi w Kaliszu naprawdę coś wielkiego, bo dzięki temu możemy spotkać artystów z Polski i ze świata i faktycznie dotknąć tej wielkiej kultury.

 

Marzena Pastuszak, naczelniczka Wydziału Kultury UM w Kaliszu dodała, że ten rok będzie dla kaliskich filharmoników wyjątkowo intensywny. - Mają zaplanowanych 270 koncertów – mówi. – W tym mieści się 27 koncertów muzyki symfonicznej, 7 – muzyki kameralnej, 190 audycji muzycznych adresowanych do uczniów z Kalisza i regionu. W przygotowaniu są także koncerty muzyki popularnej. Prognozujemy, że odbiorcami tych projektów będzie ponad 70 tysięcy osób.

Adam Klocek powiedział obecnym na konferencji dziennikarzom, że w planach na drugą połowę roku jest kilka dużych i spektakularnych projektów, jednak nie chciał zdradzać szczegółów. Wiadomo na pewno, że wcześniej Filharmonia Kaliska zagra wspólnie z filharmonikami w Częstochowie symfonię Gustawa Mahlera.  -Po raz pierwszy V Symfonia Mahlera będzie zagrana w tak dużym składzie. Połączone będą siły dwóch filharmonii – naszej i częstochowskiej – mówi Adam Klocek. – Zagramy jeden koncert w Częstochowie i jeden w Kaliszu. Chciałbym, żeby nasza orkiestra, która jest na taką ogólną skalę dość kameralna mogła zagrać w takim bardzo symfonicznym, dużym składzie. Będziemy mieli osiemnastu pierwszych skrzypków. To jest coś, czego w Kaliszu jeszcze nie było.

Koncert zaplanowany jest na czerwiec. Trwają także prace nad wydaniem płyty z kompozycjami z koncertu „Feniks” z udziałem m.in. Dawida Podsiadły. Piosenkarz ma napisać kilka kolejnych piosenek, a sam „Feniks” jako projekt ma nabrać popowego charakteru.

Mirka Zybura, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama