I miała swoja premierę w czasie 8. edycji Festiwalu jesienią 2014 roku. W Kaliszu można było zobaczyć 200 zdjęć wybranych spośród kilku tysięcy zrobionych przez członków The Breakfast ClubDiaries. W naszym mieście wystawa była prezentowana w Lewym Profilu Asnyka i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego.
- Wystawa została bardzo dobrze przyjęte i od razu pojawiły się zaproszenia do innych miasta. Po Kaliszu była pokazywana we Wrocławiu i Jarocinie, skąd pochodzi pierwszy z polski członek grupy osób robiących zdjęcia w porze śniadaniowej – mówi Ewelina Knajdek-Marcinkowska. - Wśród 200 fotografii aż 5 zdjęć zostało zrobionych w Kaliszu, co sprawiło, że dla wielu członków grupy Polska kojarzy się głównie z naszym miastem. Wystawa to doskonała promocja dla naszego miasta. Dzięki temu, że pierwszy raz została pokazana właśnie u nas w prasie australijskiej pojawiło się wiele informacji na temat najstarszego miasta w Polsce.
Grupa powstała w 2012 roku na facebooku z inicjatywy Susan Gourley i Zoe Trap. Artystki miały plan by każdego dnia, w porze śniadaniowej, robić zdjęcie w miejscu, w którym aktualnie się znajdowały. Fotografie wrzucały na stronę grupy na facebooku. Początkowo grupa była zamknięta i skupiała kilkadziesiąt osób z Australii skąd pochodzą pomysłodawczynie porannego uwieczniania świata. Obecnie liczy 1600 osób ze wszystkich zakątków świata może do niej dołączyć każdy, kto lubi robić zdjęcia otaczającego go świata.
- Każdego dnia na profilu grupy pojawiają się dziesiątki zdjęć, rysujących obraz poranka na całym świecie. Niektóre zdjęcia są profesjonalne, inne całkowicie amatorskie robione telefonami komórkowymi - jednak nie to jest istotą - najważniejsze jest złapanie chwili i emocje jakie towarzyszą budowaniu tego wspólnego fotograficznego dziennika świata – dodaje Ewelina Knajdek- Marcinkowska. – Zaproszenia pokazania zdjęć poza stroną sypia się z bardzo odległych miejsc, głównie tych, z których pochodzą autorzy fotografii. Wszystko jednak zależy od funduszy. Finalnie będziemy robić wszystko, żeby wystawa trafiła do kolebki projektu czyli do Australii.
Już 14 marca będzie można ją zobaczyć w Amsterdamie. Później w Krakowie. W sprzedaży jest też charytatywny album ze zdjęciami pokazywanymi w sieci. Nad jego wydaniem pracowały Susan i Zoe a dochód z jego sprzedaży w całości zasila konto fundacji The Fred Hollows, która walczy ze ślepotą wśród wykluczonych w Australii i krajach 3-go świata.
AW, za Ewelina Knajdek- Marcinkowska, zdjęcia TBCD
Napisz komentarz
Komentarze