Symbolem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa jest stół, przy którym spożywamy posiłki, ale też ten, przy którym karmimy duszę. Dlatego Galeria im. Jana Tarasina zaprasza na przypadające 11 września 95. urodziny swojego patrona. Będzie więc można zasmakować w sztuce, także tej kulinarnej, bo skoro urodziny - musi być tort. Obok artystów swój kunszt pokażą kaliscy cukiernicy, ale także mieszkańcy będą mieć możliwość dołożenia swoich specjałów do tego menu.
Chcemy zaprosić kaliszan do wspólnego stołu. Naszych stałych bywalców oraz tych, którzy zajrzą do nas z okazji wydarzenia - wyjaśnia Jacek Różański z Galerii im. Jana Tarasina. - Liczymy, że nasi goście przyniosą to, czym chcą się podzielić w czasie hyde parku z innymi.
Będzie też promocja wydawnictw galerii. W tym audiobooka z słuchowiskiem „Ciemność i pleśń" według Stanisława Lema, stworzonym przez Łukasza Glapkę i Wojciecha Masacza, a także płyty z zapisem performatywnego koncertu Tomasza Wolffa. I winylowe granie.
Wiem, że wiele osób ma w swoich domach ciekawe płyty. Każdy, kto przyniesie ze sobą takie wydawnictwa dostanie kilka minut, by zaprezentować je innym - zachęca Joanna Dudek, szefowa Galerii im. Jana Tarasina.
Dla lubiących dalszą przeszłość II Dni Księstwa Kaliskiego – plenerowe wydarzenie na placu przy kościele i klasztorze ojców Franciszkanów. Będzie można spotkać rycerzy i posłuchać muzyki dawnej.
W wielu smakach pokaże się także Miejska Biblioteka Publiczna, która w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowała kilka wydarzeń pozwalających poznać dawną kaliską gastronomię. Wystawa przybliżająca szyldy i reklamy będzie do obejrzenia w Filii nr 4.
Mamy plakaty, ogłoszenia i reklamy poświęcone gastronomii. Wybraliśmy przede wszystkim te ukazujące się w "Kaliszaninie" i "Gazecie Kaliskiej" - zachęca do zajrzenia do filii w al. Wolności Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu. - One oczywiście różnią się językowo i graficznie od dzisiejszych reklam, ale też zaskakują połączeniami promowanych wydarzeń. Przytoczę choćby jedno z ogłoszeń, czyli świniobicie z dancingiem.
A do tego smaczek, który ciągle czeka na odkrycie. Premiera podkastów o kaliskich rodzinach ziemiańskich. Nazwiska wielu zapisały się w historii miasta, ale nadal niewiele jest opracowań i publikacji im poświęconych. Namiastkę miłośnicy takiego dziedzictwa otrzymają w cyklu „Jejmość M".
- Chciałabym zabrać kaliszan do świata, którego już nie ma, a który tak pięknie opisała w swojej powieści "Noce i dnie" Maria Dąbrowska. Pierwsze dwa odcinki poświęcone zostały rodzinie Doruchowskich herbu Niesobia. Wędrując śladami jej członków, udamy się m. in. do Malanowa, Mycielina, Kalisza, a także na daleką Ukrainę - zdradza Monika Sobczak-Waliś, autorka opowieści i dodaje, że będzie ich można posłuchać w mediach społecznościowych oraz na spotify, gdzie MBP zadebiutuje.
I Crème de la crème asnykowskiej książnicy, czyli lekcje na żywo i online poświęcone zbiorom specjalnym biblioteki. Jest to propozycja dla szkół z miasta i regionu. Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku odbywają się po raz 29. Wydarzenia im towarzyszące zaplanowano między 10 a 18 września.
AW, organizatorzy
Program 29. Europejskich Dni Dziedzictwa ˗ "Smaki Dziedzictwa" w Kaliszu:
10 września (piątek)
godz. 12.00
Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka, al. Wolności 27 w Kaliszu
Wernisaż "Smaki i smaczki dawnego Kalisza" - wystawa reklam i ogłoszeń publikowanych w kaliskiej prasie oraz szyldów kaliskich firm produkujących żywność
11 września (sobota)
godz. 11.00-14.00
Książnica Pedagogiczna
Biesiada "Zasmakuj w bibliotece" pokaz tańców, wspólne śpiewanie, czytanie, poznawanie zdrowotnych właściwości potraw, zapomnianych przepisów kulinarnych
godz. 12.00-19.00
I LO - ul. św. Stanisława
II Dni Księstwa Kaliskiego ˗ Ogólnopolski Festiwal Plenerowy Widowisk Historycznych
Fundacja im. Bolesława Pobożnego
godz. 12.00-12.20
Przemarsz rycerski na trasie od placu Jana Pawła II przy I LO im. A. Asnyka do ul. św. Stanisława
godz. 12.20-12.45
Symboliczny akt lokacji miasta
13.00-18.45
Piknik średniowieczny
18.45-20.00
Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Jerycho w kościele oo. Franciszkanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
godz. 13.00-22.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, pl. św. Józefa 5
"Smaki Dziedzictwa" ˗ urodziny Tarasina
godz. 13.00-16.00
Smaki Sztuki ˗ Hyde Park
godz. 16.00-18.00
Alfabet Sztuki ˗ warsztaty z sitodruku
godz. 19.00-20.00
Happy End ˗ promocja wydawnictw Galerii
godz. 20.00-22.00
Smaki Muzyki ˗ winyl Hyde Park
12 września (niedziela)
godz. 15.45-17.00
II Dni Księstwa Kaliskiego ˗ Ogólnopolski Festiwal Plenerowy Widowisk Historycznych
godz. 15.45-16.00
Inscenizacja aktu lokacji miasta ˗ w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 im. księcia Bolesława Pobożnego
godz. 16.00˗17.00
Uroczysta msza święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
w Kaliszu
16 września (czwartek)
godz. 17.00
Akcelerator Kultury, ul Nowy Świat 2 A
Muzyczne Smaki Kalisza. Fibigerowie - promocja książki dr Marii Kaczmarkiewicz "Fibigerowie" wydanej nadkładem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w ramach obchodów Roku Rodziny Fibigerów.
18 września (sobota)
godz. 14.00-20.00
Zakończenie Europejskich Dni Dziedzictwa
Smaki Dziedzictwa ˗ Spotkajmy się przy baszcie Dorotce
Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta w baszcie (Informacja Turystyczna)
Dlaczego dzwony w kaliskich kościołach dźwięczą piękniej niż gdzie indziej? Odpowiedź na to pytanie skrywa kaliska legenda "Ręce Anny", która będzie leitmotivem spotkania przy Baszcie „Dorotce".
Ponadto:
10-16 września
Crème de la crème Asnykowskiej Książnicy - lekcje o zbiorach specjalnych MBP
15 i 17 września
Jejmość M. - cykl podkastów Moniki Sobczak - Waliś poświęconych rodzinom ziemiańskim Ziemi Kaliskiej
Europejskie Dni Dziedzictwa powstały z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Są jednym z najważniejszych wydarzeń, które promują dziedzictwo kulturalne i historyczne Starego Kontynentu, a także rozbudzają zainteresowanie historią poszczególnych regionów.
AW, fot. org.
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze