"Czytanie scian". Fot. Aga Kot
Kolejny raz kaliskie święto teatru pokaże się w jesiennej odsłonie, kiedy kasztany spadają z drzew, a nie wiosennej, kiedy kwitną, co przez prawie sześć dekad było synonimem teatru. Podobnie było przed rokiem, a przesunięcie terminu wymusiła pandemia, która też wpłynęła na repertuar polskich teatrów. Premier było mniej, chociaż czas między kolejnymi lockdownami artyści wykorzystywali intensywnie.
Były dni, że oglądałem kilka spektakli w różnych miastach. Propozycji było mniej, ale mieliśmy z czego wybierać. Powstała nawet lista zapasowa - zdradza Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.
Tegoroczne Kaliskie Spotkania Teatralne to 14 spektakli konkursowych. Większość kameralnych, z małą obsadą – w tym monolog „Ginczanka. Przepisy na prostotę życia", chociaż na tym tle wyróżniają się „Król Lear", czyli wspólne dzieło teatrów w Legnicy i Opolu, „Tramwaj zwany pożądaniem", który pokaże Lublin oraz „Fatalista" Teatru Dramatycznego z Warszawy. Wszystkie trzy to także inscenizacje klasyki, do której zalicza się również „Nora" Teatru Wybrzeże z Gdańska i „Sonata jesienna" Teatru Narodowego w Warszawie.
Obok standardów sporo rzeczy nowych inspirowanych znanymi motywami i tematami, jak choćby „Planeta Małp", czy „On wrócił" i oparte na współczesnych tekstach „Kruk z Tower", „Bea", „Wstyd", „Dług" i prezentowane przez gospodarzy „Czytanie ścian" według Mariusza Szczygła. Wśród propozycji także zupełnie nowy sposób wyrazu i komunikacji z widzem, który w Kaliszu wypróbuje Teatr Komedii Impro z Łodzi w swoim „Kryminale improwizowanym".
Jest to ciekawe zjawisko aktorskie, w którym jest duży kontakt z widzami. Praktycznie to oni wyznaczają kierunek aktorom. Jest pewna oś, kręgosłup, ale kolejne wydarzenia i teksty to wielka improwizacja. Każdy spektakl jest inny i trudno to opowiedzieć słowami. Trzeba zobaczyć, bo rzecz jest warta grzechu - zachęca Bartosz Zaczykiewicz.
Oprócz tego poza konkursem będzie można zobaczyć Impro Bang oraz film „Biały potok" w reżyserii kaliszanina Michała Grzybowskiego.
Festiwal Sztuki Aktorskiej rozpoczyna się w sobotę, 18 września. Potrwa tydzień. Każdego dnia po spektaklach spotkania z twórcami, które poprowadzi teatrolog, dramatopisarz i pedagog teatralny Hubert Michalak. Dzień będą kończyły koncerty w teatralnym barze Kontrabas.
Zwycięzcę 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych poznamy w sobotę 25 września 2021 roku
AW, materiały prasowe KST
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze