Holoboxy prezentują artefakty, które można oglądać z wielu stron, podróż w czasie zapewniają gogle VR, a gospodarzem całej wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. Na ekspozycji dużo miejsca poświęcono kulturze, która jest integralnym elementem tożsamości narodowej, a połączenie tradycji i współczesności jest szczególnie obecne w specjalnie przygotowanej makiecie polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu w 1925 roku, w środku której umieszczono mobilną kamerę. Narracja multimedialnej ekspozycji prowadzi widza przez różne strefy. Każda z nich opowiada o pewnej sile, która połączyła rodaków i która przyczyniła się do polskiej niepodległości. Przez to też każda pokazuje inny aspekt pierwszych lat międzywojennej Rzeczypospolitej: Siła Symbolu, Siła Różnorodności, Siła Innowacyjności, Siła Historii, Siła Sztuki i Siła Przemiany.
Każdy przystanek w danym mieście to trzy dni na odwiedzenie mobilnego teatru. Zasady zwiedzania i godziny otwarcia prezentują się następująco:
Dzień 1: 12:00 – 18:00
Dzień 2: 10:00 – 18:00
Dzień 3: 10:00 – 16:00
Wstęp do muzeum jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze pół godziny na obejrzenie filmu VR. Wszyscy zwiedzający muszą stosować się do regulaminu korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.
Zwiedzanie jest możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego Teatr.
Zasady korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” - tutaj.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, realizowanych zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowym, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”, a wizyta na ekspozycji jest zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania i jest jednocześnie przypomnieniem, że Niepodległa jest dla wszystkich. Miasto Kalisz współpracuje z „Niepodległą” od 2018 roku poprzez udział w wielu ciekawych projektach patriotycznych, organizowanych w naszym mieście.
Więcej informacji tutaj: https://niepodlegla.gov.pl/niepodlegla-w-trasie/
Napisz komentarz
Komentarze