Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poznański czerwiec 1956 - plenerowa wystawa na plantach w Kaliszu

Poznański Czerwiec 1956 roku. Oblicza buntu i jego pamięć ˗ to tytuł wystawy plenerowej zorganizowanej w 65. rocznicę poznańskiego czerwca 1956 roku, która miała swoją premierę w Poznaniu, ale organizatorzy zaplanowali jej wędrowanie po całej Wielkopolsce. W Kaliszu zagości na plantach miejskich 3 września, gdzie o godz. 12 odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji.

Stolica Wielkopolski 65 lat temu znalazła się na ustach całego wolnego świata. Zdesperowani mieszkańcy Poznania, tkwiący od jedenastu lat w komunistycznej pułapce, znaleźli w sobie siłę, by w dramatyczny sposób wykrzyczeć pod adresem władzy stanowcze: nie! O poznańskiej rewolcie i walce o jej upamiętnienie opowie nowa wystawa plenerowa, przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego ˗ czerwiec 1956 oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Sześćdziesiąt pięć lat temu sfrustrowani pogarszającą się sytuacją materialno-bytową robotnicy poznańskich zakładów pracy, w pokojowym proteście wyszli na ulice miasta domagając się poprawy swego losu, prawa do wolności i godnego życia. Determinacja manifestantów, do których wkrótce dołączyli kolejni mieszkańcy Poznania, rosła z minuty na minutę. Obok transparentów o treści społecznej czy ekonomicznej szybko pojawiły się hasła antyrządowe i narodowe nadając manifestacji cech niepodległościowego powstania. Strajkowa gorączka ogarnęła miasto, nastroje radykalizowały się. Protest przerodził się w rzeczywistą walkę o niespotykanej dotąd zaciętości, którą władze w brutalny sposób spacyfikowały przy użyciu wojska.

Rządzący Polską komuniści nie poprzestali wyłącznie na stłumieniu poznańskiej rewolty siłą. W miasto i jego mieszkańców na przełomie czerwca i lipca 1956 roku uderzył propagandowy terror, a czerwcową pamięć postanowiono unicestwić. W okresie PRL przez długi czas pamięć ta była zakazana, potem zaś koncesjonowana. „Kurtyna milczenia” skutecznie okrywająca Poznań, została ostatecznie zerwana dopiero w sierpniu 1980 roku za sprawą wielomilionowego ruchu społecznego, który przeszedł do historii pod nazwą Solidarność. To niezależny i samorządny związek awansował Czerwiec 1956 roku do rangi najważniejszego po Grudniu 1970 roku wydarzenia inicjującego marsz ku Solidarności. Eksplozja Czerwcowej pamięci przyniosła wówczas Poznaniowi jego współczesny symbol ˗ Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku, którego odsłonięcie stało się jednym z najistotniejszych ogniw „karnawału Solidarności” w ogóle.

Poznański Czerwiec 1956 ˗ dramatyczny w skutkach, krwawo stłumiony protest robotniczy w ochronie ludzkiej godności i wolności to wydarzenie szczególne dla każdego poznaniaka. Był pierwszym, o tak wyjątkowej sile i skali w dziejach powojennej Polski, protestem zniewolonego społeczeństwa.

Tym zagadnieniom jest poświęcona wystawa. Wielkoformatowa, plenerowa ekspozycja podzielona została na dwie zasadnicze części. Pierwsza to wprowadzenie do historii samego Czerwca 1956 ˗ jego przyczyn i konsekwencji. Druga ˗ mówi o sile jego pamięci, pamięci, która po 1981 roku stała się fundamentem, na którym wzrastał wolny Poznań.

Przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego ˗ czerwiec 1956 oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej ekspozycja, bazuje na bogatym materiale ikonograficznym. Archiwalne fotografie zaprezentowane na wystawie pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji, jak i zbiorów znajdujących się w zasobach Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Cyfrowego Repozytorium Lokalnego CYRYL, GaSo, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego ˗ oddziału Biblioteki Raczyńskich, Polskiej Agencji Prasowej oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na wystawie po raz pierwszy pojawiają się unikatowe fotografie, pozyskane przez Muzeum Powstania Poznańskiego ˗ Czerwiec 1956 w ciągu ostatnich lat. Ekspozycja Poznański czerwiec 1956. Oblicza Buntu i Jego pamięć jest nie tylko formą upamiętnienia Czerwca 1956 roku ˗ przygotowana została z myślą o popularyzowaniu wiedzy na jego temat.

Po poznańskiej premierze, która odbyła się 27 czerwca, w przededniu 65. rocznicy „czarnego czwartku”, przed Centrum Kultury Zamek, wystawa odwiedziła już Warszawę, gdzie zatrzymała się na Placu Marszałka Piłsudskiego, a następnie wyruszyła w dwumiesięczną podróż po Wielkopolsce, zobaczyli ją mieszkańcy Leszna, Konina, Piły. Po wizycie w Kaliszu zawita do Gniezna (16.09.-26.09.2021).

Wystawa: Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć
Kuratorzy wystawy: Kinga Przyborowska, dr Piotr Grzelczak
Organizatorzy: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu

kalisz.pl, fot. WKST

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama