W układach i systemach elektronicznych najczęściej spotyka się rozwiązania, w których wiele mikrokontrolerów współpracuje ze sobą i tworzy sterownik, który jest odpowiedzialny za zarządzanie pracą całego urządzenia.
Mikrokontroler a mikroprocesor
Bardzo często mylimy mikrokontroler z mikroprocesorem. Tymczasem zrozumienie różnicy pozwala zrozumieć zasadę ich działania. Mikrokontroler jest autonomicznym systemem. W jego skład wchodzą mikroprocesory. Jest to więc jednostka nadrzędna, która może pracować w pełni samodzielnie. Mikroprocesor jest elementem układu i często wchodzi w skład mikrokontrolera.
Mikrokontroler jest w stanie współpracować z jednostkami zewnętrznymi, odbierać od nich sygnały, przetwarzać, a następnie wysyłać już przetworzone. W ten sposób odbywa się sterowanie poszczególnymi podukładami w całym urządzeniu. Mikroprocesor bez dodatkowych układów peryferyjnych, autonomicznie nie jest w stanie odbierać, a następnie wysyłać sygnałów. W takiej konstrukcji niemożliwe byłoby ich kształtowanie.
Zastosowanie mikrokontrolerów
Mikrokontrolery to urządzenia o niezwykle szerokim zastosowaniu. Niemal każde współczesne urządzenie elektryczne i elektroniczne posiada układy, które są sterowane za pomocą mikrokontrolerów. Szeroka oferta tych podzespołów znajduje się w sklepie TME.EU.
Najpowszechniej stosowane są one w sprzęcie domowego użytku, czyli w urządzeniach AGD oraz RTV. To właśnie ta branża jest dziś największym odbiorcą mikrokontrolerów i co za tym idzie – również mikroprocesorów.
Mikrokontrolery stanowią podstawę w sterowaniu procesami odbywającymi się w niemalże każdym urządzeniu peryferyjnym w komputerach. Monitory, drukarki, a nawet myszki oraz klawiatury – w każdym z tych peryferiów sterowanie odbywa się przy użyciu mikrokontrolerów. Te układy odbierają sygnał z CPU komputera, a następnie przetwarzają go, aby przekazać dalej, do układów urządzeń peryferyjnych.
Kolejną branżą, która jest ogromnym beneficjentem możliwości, jakie dają mikrokontrolery, jest przemysł, a w szczególności automatyka i robotyka. Mikrokontrolery stanowią podstawę sterowników w praktycznie każdej maszynie CNC, w każdej linii produkcyjnej, a także w wielu urządzeniach produkowanych z myślą o przemyśle medycznym.
Mikrokontrolery stanowią podstawę układów sterujących pracą silników w większości pojazdów mechanicznych. Ponadto standardem jest ich wykorzystywanie do sterowania praktycznie każdym procesem, który odbywa się w nowoczesnych samochodach. Przykładem jest sterowanie klimatyzacją lub wycieraczkami.
Mikrokontrolery to przyszłość
Układy sterujące stworzone na bazie mikrokontrolerów to przyszłość elektroniki i automatyki. Już teraz stanowią one podstawę większości sterowników. Ich rozwój, ciągłe dążenie do zmniejszenia gabarytów i zwiększenia możliwości obliczeniowych skutkuje wzrostem zapotrzebowania. Już dziś obserwuje się problemy z zapewnieniem popytu na te podzespoły.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze