Tak w skrócie nazywana jest opłata za koncesje na sprzedaż alkoholu. Pieniądze z „kapslowego” przeznaczane są na szeroko pojęte rozwiązywanie problemów alkoholowych – akcje informujące o wpływie alkoholu na zdrowie, czy wspierające osoby walczące z uzależnieniem oraz ich rodziny. Także zakup sprzętu dla Komendy Miejskiej Policji, stąd pomysł, by z tego samego źródła sfinansować stanowisko koronera.
- W rozmowach z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, z wrócono mi uwagę na przykry problem związany z tragicznymi sytuacjami, kiedy służby zostają poinformowane o odnalezieniu martwych osób. W takiej sytuacji kaliska policja ma problem ze znalezieniem lekarza, który wyda akt zgonu. Powoduje to często wielogodzinne zablokowanie patrolu policji na miejscu zdarzenia – pisze w swojej interpelacji Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza.
Problem oczekiwania na lekarza potwierdza Komenda Miejska Policji. Mundurowi nie ukrywają, że medyk, który miałby dyżur nakierowany tylko na współprace z funkcjonariuszami przyspieszyłby procedury.
- W przypadku ujawnienia zwłok podczas interwencji przez Policję, funkcjonariusze na miejsce zdarzenia wzywają w pierwszej kolejności lekarza rodzinnego. W przypadkach utrudnionego kontaktu z lekarzem rodzinnym lub gdy zdarzenie ma miejsce poza godzinami pracy lekarza rodzinnego wówczas na miejsce wzywani są lekarze pogotowia ratunkowego. Czas oczekiwania na lekarza jest zróżnicowany i wynosi od kilkunastu minut do nawet kilku godzin – informuje kom. Witold Woźniak z zespołu prasowego KMP w Kaliszu.
Jak najbardziej zasadnym byłoby powołanie tzw. koronera, który pełniłby całodobowo dyżur i w momencie ujawnienia zwłok przez Policję podczas interwencji mógłby być kierowany na miejsce zdarzenia. Powyższe z całą pewnością skróciłoby czas oczekiwania na lekarza i przyśpieszyłoby skierowanie patrolu zabezpieczającego miejsce ujawnienia zwłok do innych zadań.
Stąd interpelacja Tadeusza Skarżyńskiego z propozycją podpisania umów z lekarzami, których zadaniem byłoby reagowanie na wezwania policji. I równocześnie wskazanie źródła finansowania koronera właśnie z „kapslowego”. Tego jednak zabraniają przepisy.
- Zadanie to nie wpisuje się w zadania ustawowe wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. A sprawa powołania koronera w Kaliszu była już omawiana w 2019 roku. Wtedy członkowie zespołu konsultacyjnego ds. ochrony zdrowia i zespołu koordynującego ds. zdrowia psychicznego rekomendowali wstrzymanie się z podejmowaniem kroków prawno – finansowych w powyższym zakresie, ze względu na rozpoczęcie prac legislacyjnych dotyczących nowelizacji ustawy o stwierdzaniu, dokumentacji i rejestracji zgonów – odpowiada Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza.
Poprzednia taka ustawa pochodzi z 1959 roku. Nowa nie weszła w życie. A w związku z obowiązującym stanem pandemii lekarzy stwierdzających zgon poza szpitalem – u osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS CoV- lub chorych, a tak traktowany jest każdy z nas powołuje i opłaca wojewoda.
Na potrzebę zmian prawnych w procedurze stwierdzenia zgonu wskazuje też ministerstwo zdrowia. Trwają konsultacje ws. powołania koronera, o ile nie w każdym powiecie, to przynajmniej jednego w województwie.
- Rekomendowane są działania legislacyjne polegające na wprowadzeniu zasad dotyczących stwierdzania i potwierdzania zgonu, ustalania przyczyny zgonu oraz przeprowadzania badania pośmiertnego, nabywania i utraty prawa do wykonywania czynności koronera, sporządzania karty zgonu, rejestracji zgonów, finansowania zadań związanych ze stwierdzaniem, potwierdzaniem i dokumentowaniem zgonów. – informuje Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu ministerstwa zdrowia.
Nad powyższymi zmianami będzie pracował Sejm.
AW, zdjęcie arch.
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze