Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:48
Reklama
Reklama
Reklama

6-latki gotowe na szkołę?

We wrześniu tego roku naukę w szkołach rozpoczną wszystkie dzieci urodzone w 2008 i 2009 roku. Po raz pierwszy więc obowiązkowo w szkolnych ławkach zasiądą sześciolatki. Wielu rodziców obawia się jednak tego momentu i zastanawia, czy ich syn czy córka są gotowi na szkołę, czy może powinni pozostać jeszcze w oddziałach przedszkolnych.
6-latki gotowe na szkołę?

Od września ubiegłego roku obowiązek szkolny realizują wszystkie dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Klasy mieszane, albo te składające się tylko z młodszych dzieci działają praktycznie we wszystkich kaliskich szkołach. W Szkole Podstawowej nr 13 w 25-osobowym oddziale co trzeci uczeń urodził się w 2008 roku. Nauczyciele zapewniają jednak, że dzieci te radzą sobie równie dobrze, jak ich o rok starsi koledzy. - Poziom grupy jest bardzo zróżnicowany, są zarówno dzieci, które bardzo dobrze sobie radzą, jak i dzieci, którym trzeba pomóc. Jednak nie dotyczy to konkretnie sześciolatków, ponieważ dzieci sześcioletnie zupełnie dobrze odnajdują się w grupie i w materiale, który trzeba zrealizować – mówi Agnieszka Bartczak, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 13 w Kaliszu.

Wyzwaniem zarówno dla nauczycieli, jak i samych uczniów jest zapanowanie tak naprawdę nie nad stroną edukacyjną, a emocjonalną. Sześcioletnie dzieci mają często problem z tym, by skoncentrować się na słowach nauczyciela, pogodzić się z faktem, że czegoś nie potrafią zrobić, czy zwyczajnie usiedzieć w jednym miejscu. Dlatego zajęcia są tak skonstruowane, by zapewnić im jak największy komfort.  - Przerwy są dostosowane do pracy dzieci i właściwie jeśli widzę, że dziecko wymaga takiej przerwy to ją realizujemy, żeby uczeń nie był zmęczony, żeby ta praca przebiegała efektywnie – dodaje nauczycielka.

Maluchy nie ukrywają także dumy, z tego, że zamiast do przedszkola chodzą już do szkoły i zapewniają , że nawet nauka nie jest taka straszna. - Mi się tutaj podoba, jest lepiej niż w przedszkolu. Są przerwy na bieganie, a tam nie było – mówią dzieci i dodają także, że lepsze menu rekompensuje im konieczność nauki. - No nauka jest trochę gorsza , najgorsza dla mnie, ale daję radę – mówi nam jeden z młodszych uczniów.

We wrześniu tego roku do pierwszych klas szkół podstawowych pójdzie cały rocznik sześciolatków. Choć rodzi to wiele obaw, to pedagodzy uspokajają: wiek sześciu lat jest odpowiednim wiekiem rozpoczęcia nauki. Z reguły. - Wiek sześciu lat jest jakby wiekiem, kiedy dzieci wchodzą w etap pracy, a więc już przygotowane są do tego, aby móc usiąść do wykonywania zadań, skoncentrować się na tych zadaniach. Jednak nie u wszystkich dzieci przebiega to jednakowo, bo rozwój każdego człowieka jest inny  - tłumaczy Katarzyna Pakuła-Sobczak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Kaliszu i dodaje, że tzw. gotowość szkolna jest składową wielu elementów. - Na tę gotowość składa się kilka aspektów. Aspekt rozwoju poznawczego, emocjonalnego, społecznego i fizycznego. Dziecko, które jest gotowe do nauki szkolnej powinno osiągnąć pewne cechy rozwoju – wyjaśnia.

Jeśli rodzice nie są pewni, czy ich dziecko jest gotowe na szkołę powinni złożyć do poradni pedagogicznej odpowiedni wniosek, wraz z opinią nauczycieli przedszkolnych. Diagnozowanie gotowości szkolnej rusza w kwietniu, ale zapisać się warto już wcześniej, bo chętnych może być więcej niż miejsc. Diagnozowanie polega na badaniu dziecka m.in. przez psychologów, pedagogów i logopedów.

Katarzyna Krzywda, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama