Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Covid-19 to nie zwykła grypa”. Troje pacjentów przychodni Puls w ciężkim stanie

Lekarze rodzinni codziennie wystawiają skierowania na test w kierunku wirusa Sars Cov-2. – U około 60-70% kierowanych potwierdza się zakażenie koronawirusem. Wśród moich pacjentów trzech zakażonych jest w ciężkim stanie. Koronawirus to nie zwykła grypa – przestrzega Mirosław Gabrysiak, kierownik Przychodni Puls przy ul. Polnej.
„Covid-19 to nie zwykła grypa”. Troje pacjentów przychodni Puls w ciężkim stanie

Dziennie doktor Gabrysiak wypisuje kilka skierowań na testy. W poniedziałek było to 6 skierowań, we wtorek 5, a w środę 4. Około 60-70% osób wysłanych na wymaz otrzymuje dodatni wynik.

- Wśród tych osób, które miały dodatni wynik, niestety trzy osoby wylądowały w szpitalach, w ciężkim stanie, z ciężką niewydolnością oddechową. To kaliszanie w wieku 54 lat, 62 lat i 83 lat. Dwie z nich mają choroby współistniejące, m.in. cukrzycę. Jedna nie ma żadnych schorzeń – mówi nam lek. Mirosław Gabrysiak. Każdy z chorych leży w innym szpitalu. Hospitalizowani są w Wolicy, Koninie i w Kaliszu, przy Toruńskiej.

Dystans, dezynfekcja, maseczka - naprawdę stosujmy się do tych zasad. Koronawirus jest zdradliwy - mówi lek. Mirosław Gabrysiak.

Doktor przestrzega przed lekceważeniem epidemii i apeluje o poważne podchodzenie do zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

- Szanowni Państwo, to nie jest zwykła grypa. Koronawirus przebiega różnie, u jednych pacjentów przebiega z niewielkimi objawami, ale są osoby, które są na pierwszy rzut oka okazem zdrowia, a choroba przebiega bardzo ciężko. I to nawet już na końcu. Mam przypadki, że w przedostatnim dniu izolacji domowej stan zakażonego dramatycznie się pogorszył – mówi nam lek. Mirosław Gabrysiak.

Jak należy postępować, gdy pojawią się u nas objawy przeziębienia?

Jeżeli zauważymy u siebie podwyższoną temperaturę, katar, kaszel, bóle mięśni, duszności, zadzwońmy do lekarza rodzinnego. W przypadku zagrożenia życia, należy dzwonić pod telefony alarmowe ratownictwa medycznego.

To lekarz rodzinny po rozmowie telefonicznej decyduje, czy wystarczy teleporada, czy potrzebna jest wizyta w przychodzi lub wizyta domowa. Może zlecić test na obecność koronawirusa. – To ważne, by nie jechać na pobranie wymazu  środkami komunikacji miejskiej. Jeżeli nie możemy udać się własnym samochodem, lekarz może zlecić wizytę z testem w domu – wyjaśnia dr Michał Sutkowki z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Lekarz rodzinny sam może sprawdzić w aplikacji wyniki i poinformuje o tym pacjenta. To lekarz rodzinny także podejmuje decyzję, czy należy skierować zakażonego do szpitala, czy wystarczy izolacja w domu.

AG, mz, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama