Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ratusz zmieni kolor na różowy. Kobiety, badajcie się!

W Polsce raka piersi co roku diagnozuje się u ok. 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie – podaje Zwrotnik Raka, portal onkologiczny. Choroba to nie wyrok śmierci, szczególnie, gdy jest wykryta we wczesnym stadium. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, którą niestety w czasie epidemii zaniedbujemy.
Ratusz zmieni kolor na różowy. Kobiety, badajcie się!

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Tak zwany różowy październik celebrowany jest na świecie od 1985 roku. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Tego dnia, w czwartek w Kaliszu odbędzie się „Manifestacja Zdrowia”. – Ratusz, tak jak w ubiegłym roku, zostanie oświetlony na różowo. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą budować świadomość na temat raka piersi i chciałyby swoją obecnością wesprzeć wszystkie kobiety, które zmagają się z chorobą – mówi Barbara Wrzesińska, liderka kaliskich Amazonek.

Początek o 18:00. Wydarzenie patronatem honorowym objął  Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Dwa tygodnie później, 29 października Klub Amazonek zaprasza na spotkanie profilaktyczne pod hasłem „Dbaj o zdrowie, badaj się regularnie”. Wykład i prezentację multimedialną przeprowadzi dr hab. Magdalena Pisarska-Krawczyk, ginekolog, była rektor PWSZ. Spotkanie odbędzie się w Akademii Kaliskiej, w auli zielonej w godzinach od 15:00 do 19:00.

RÓŻOWY PAŹDZIERNIK. KILKA FAKTÓW ZWIĄZANYCH Z RAKIEM PIERSI - www.zwrotnikraka.pl

- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

- Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych).

- Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.

- Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

- Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka  i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).

AG, zwrotnikraka.pl; fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama