Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Więcej miejsc w Pracowni Badania Snu Szpitala w Wolicy

Jest jedną z ośmiu najlepszych klinicznych Pracowni Badań w kraju i to na jej rozwój stawia teraz Szpital w Wolicy. Placówka od początku lipca po trudnej misji szpitala jednoimiennego powróciła do swojej statutowej działalności. A jej ważnym składnikiem jest walka z problemem bezdechu sennego.
Więcej miejsc w Pracowni Badania Snu Szpitala w Wolicy

Podstawowym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. Do płuc nie dociera wtedy właściwa porcja powietrza, a więc i krew nie jest odpowiednio nasycona tlenem. Cały organizm jest niedotleniony. A to powoduje takie dolegliwości jak poranne bóle głowy, zmęczenie, senność w ciągu dnia. Prawdopodobieństwo zaśnięcia w ośmiu codziennych sytuacjach ocenia specjalistyczny kwestionariusz dostępny TUTAJ

W przypadku uzyskania powyżej 9. punktów wskazana jest konsultacja z lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń snu.

Nieleczony bezdech przyśpiesza rozwój chorób jak np. miażdżyca czy cukrzyca.  Szacuje się, że od 4 do 8 procent dorosłych cierpi na obturacyjny bezdech senny.  - Czyli zamykanie się górnych dróg oddechowych w trakcie snu np. przez zapadanie się języka – wyjaśnia Ewa Zalc-Budziszewska, zastępca dyrektora Szpitala w Wolicy, twórczyni Pracowni Badania Snu w tym szpitalu.

Problem częściej występuje u osób otyłych. - Ponieważ tłuszcz, który mamy pod tkanką podskórną także jest w gardle, zwęża gardziel, łatwiej wtedy o zatkanie się dróg oddechowych. (…) W tej chwili najczęściej to są osoby po 50. roku życia, ale to jest problem narastający, bo otyłość zaczyna być problemem społecznym już u młodych ludzi – mówi dr Ewa Zalc-Budziszewska.

Szpital w Wolicy diagnozuje zaburzenia snu w specjalnej pracowni. Kolejka do takich badań jest półroczna, dlatego szpital chce rozbudować tę formę działalności. Do tej pory leczono tu jednocześnie dwóch pacjentów.  - W tej chwili dodaliśmy w Pracowni  jedno stanowisko. Docelowo planujemy, żeby były cztery stanowiska – przekazuje Sławomir Wysocki, dyrektor Szpitala w Wolicy.

Pracownia posiada specjalistyczny sprzęt służący do diagnostyki zaburzeń oddychania w czasie snu, przede wszystkim w zespołach bezdechu sennego, hipowentylacji i otyłości oraz w chorobach oskrzelowo płucnych, głównie POCHP.

Specjaliści Pracowni w Wolicy mogą  także diagnozować zaburzenia oddychania w chorobach restrykcyjnych klatki piersiowej oraz chorobach nerwowo mięśniowych. Badania wykonują na miejscu, oferując:

- polisomnografię ograniczoną do oceny bezdechów śródsennych

- polisomnografię pełną ( z EEG i oceną faz snu)

- próbną aplikacje aparatów do leczenia zaburzeń oddychania: CPAP, aparat typu bilevel, respirator do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.

W ubiegłym roku Pracownia przyjęła ponad 600 pacjentów.

AG, Szpital w Wolicy, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Kojarze,torebeczka damska,oni takie nosza.Sasza zadowolony z zakupowData dodania komentarza: 27.07.2025, 18:59Źródło komentarza: Po zakupach w Dino. Szuka ich policjaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Nareszcie budynki wyglądają jak z XXI wieku a nie z szalonych lat 2000-cznych :) Dobre zmiany i życze im sukcesów :)Data dodania komentarza: 27.07.2025, 18:08Źródło komentarza: Duży obiekt po remoncie. Xtreme Brands wchodzi do naszego miastaAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Kult młodości? Charakterystyczny dla wolskiej gospodarki pan byznesmęt nie potrafi wykorzystać doświadczenia starszych pracowników, nie potrafi przetworzyć tego na zysk. Woli więc zatrudniać młodych, których wyzyskuje twierdząc, że nie może im więcej płacić, bo nie mają doświadczenia.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 17:51Źródło komentarza: Zmarła, wołając męża... Dramat w wielkopolskim szpitaluAutor komentarza: k2Treść komentarza: Remont tej ulicy (nie szosy), jednej z głównych arterii kaliskiego zespołu miejskiego, jest jak najbardziej potrzebny i wskazany, ale nie jako szlaku tranzytowego. Tranzyt tą trasą trzeba traktować jako rozwiązanie tym czasowe. Docelowo potrzebna jest obwodnica Kalisza i Opatówka. Opatówek funkcjonalnie jest dzielnicą Kalisza, dlatego już sam ruch lokalny jest tam znaczny, a tranzyt powinien być zeń usunięty. Trzeba dać ludziom żyć.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 17:40Źródło komentarza: „Nie zapewnia bezpieczeństwa”. Dlatego w końcu będzie remont
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama