Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Serce pod ścisłym nadzorem – innowacyjny zabieg w kaliskim szpitalu

Medyczno-technologiczny skok na oddziale kardiologii kaliskiego szpitala. We wtorek w południe lekarze wszczepili młodej pacjentce  rejestrator zdarzeń nowej generacji. Będzie on stale monitorować pracę serca, a wyniki nie będą już, jak było to do tej pory, sczytywane podczas wizyt w szpitalu, a przesyłane do komputera lekarzy w oddziale. Tym samym kaliski szpital jako jedyny ośrodek w południowej Wielkopolsce uruchomił system telemonitoringu.
Serce pod ścisłym nadzorem – innowacyjny zabieg w kaliskim szpitalu

Paulina Michalak ma 23 lata. Mieszka w Ociążu, w gminie Nowe Skalmierzyce. Pracuje w firmie produkującej meble tapicerowane. Jednak od niemal roku jej codzienne funkcjonowanie jest zaburzone przez  nawracające nagłe omdlenia.


- Pierwsze takie dziwne omdlenie miałam w lutym tego roku – mówi Paulina – Zemdlałam w nocy, nie pamiętam, jak to się stało, ledwo wyszłam z łóżka i upadłam . Jeszcze kilka razy tak zemdlałam, a tak to często miałam takie zasłabnięcia.


Paulina odwiedziła wielu specjalistów. Niestety standardowe badania nie pomogły lekarzom jednoznacznie stwierdzić,  co jest przyczyną omdleń. Dlatego kaliska kardiologia podjęła się innowacyjnego zabiegu.


- Byłam tu we wrześniu i tak chodziłam od specjalisty do specjalisty. Każdy czegoś szukał. Teraz myślę, że dzięki temu urządzeniu uda się ustalić, co mi jest. Podobno zabieg będzie bezbolesny i krótki – opowiada Paulina.  


I rzeczywiście zabieg trwał dosłownie parę minut. Polegał na wszczepieniu pacjentce pod skórę, w okolicy przymostkowej tego urządzenia – rejestratora pętlowego, wielkości małej baterii. Podczas zabiegu Paulina była przytomna, znieczulono ją tylko miejscowo. Rejestrator pozwoli lekarzom stwierdzić, czy przyczyna omdleń pacjentki jest związana z pracą serca. Bo jeżeli dojdzie do kolejnego omdlenia , to parametry pracy serca z tego momentu specjaliści z kaliskiej kardiologii odczytają na komputerze.


-Samo wszczepienie rejestratora powiązane jest z uruchomieniem systemu telemonitoringu. Obejmie on  chorych, u  których wszczepiamy różnego rodzaju urządzenia, takie jak stymulatory, kardiowertery czy kardiowertery resynchronizujace – tłumaczy dr n. med. Paweł Czaja, kierownik oddziału kardiologicznego szpitala w Kaliszu.


Dotychczasowa praktyka polegała na tym, że chorzy, którym kaliscy kardiolodzy wszczepiali  te urządzenia, byli kontrolowani  rutynowo raz na pół roku albo raz na rok. Teraz serca pacjentów z takimi rejestratorami będą pod ścisłym nadzorem.  


-To małe urządzenie Reveal LINQ firmy Medtronic  przesyła do takiego monitora informacje i z tego monitora, który stoi przy łóżku chorej, idzie dalej przez sieć komórkową do serwerów.  Z tych serwerów informacje trafiają do naszego komputera tutaj w oddziale – wyjaśnia Marek Zieliński, lekarz oddziału kardiologicznego kaliskiego szpitala.


Rejestrator będzie wysyłał tzw. codzienny raport. Oprócz niego, jeżeli praca serca będzie bardzo zaburzona,  przekaże też sygnały alarmowe.


-Telemonitoring można porównać do systemu wczesnego ostrzegania. Jest to system, który pozwala na kontrolowanie urządzenia bez konieczności zgłaszania się do szpitala. Pacjent może pozostawać w domu kilka lub kilkanaście kilometrów od tutejszego oddziału, a najważniejsze informacje dotyczące pracy serca są poprzez specjalny modem przesyłane do tutejszego oddziału – mówi dr Paweł Czaja.


A to pozwala po pierwsze na wczesne wykrycie różnego rodzaju zagrożeń i szybką reakcję lekarzy. Do tej pory w wielu przypadkach na to, by zapobiec nieodwracalnym zmianom, było już za późno.


-Pacjenci czasami trafiali do nas za późno. Staliśmy i pytaliśmy samych siebie:  Dlaczego nie wcześniej? To urządzenie jest symbolem, że pewne rzeczy można rozwiązać. Jest symbolem tego, że myśl techniczna i medyczna idzie razem – opowiada Marek Zieliński.


Rejestrator pętlowy, który dziś wszczepiono Paulinie kosztował 12 tysięcy złotych i został zrefundowany przez NFZ. Jego bateria starczy na 3 lata. Po tym czasie lekarze będą  musieli go usunąć. Z rejestratorem pacjentka będzie mogła normalnie funkcjonować. Telemonitoring do tej pory  był dostępny w dużych ośrodkach klinicznych, w Poznaniu, Zabrzu czy Łodzi. Kaliski szpital zespolony jest pierwszym ośrodkiem w obrębie południowej Wielkopolski, który taki system uruchamia.

Agnieszka Gierz, ot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama