Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czerniak im niestraszny. Uczniowie z powiatu w ogólnopolskim projekcie profilaktycznym

Kremy z filtrem to podstawa, obserwowanie znamion konieczność, a kiedy zaczyna dziać się coś niepokojącego to niezbędna jest wizyta u dermatologa. Niby to wiedza oczywista, ale im częściej powtarzana, tym większe prawdopodobieństwo, że tych młodych ludzi czerniak nie dopadnie. Prawie pół tysiąca uczniów z dwóch szkół średnich powiatu kaliskiego wzięło udział w profilaktycznym programie uczącym, jak chronić się przed nowotworem skóry i co powinno skłaniać do wizyty u lekarza.
Czerniak im niestraszny. Uczniowie z powiatu w ogólnopolskim projekcie profilaktycznym

W całej Polsce do projektu przystąpiło 176 samorządów. Przez kilka miesięcy – od marca 2019 roku - odbyło się ponad 6 tysięcy lekcji, w których udział wzięło 109 548 uczniów. Pół tysiąca, a konkretnie 510 to młodzież z Zespołu Szkół nr1 w Liskowie oraz Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. – W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie zachowania zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka oraz w jaki sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego nowotworu - informuje Starostwo Powiatowe w Kaliszu, które koordynowało projekt. – W szkołach oraz na ich stronach internetowych pojawiły się ulotki, plakaty oraz sześć krótkich filmów prezentujących „czerniakowe abecadło" z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Dodatkowo w tym roku szkolnym nauczyciele przeszkolą kolejnych 130 738 uczniów  w trakcie 10 358 zajęć lekcyjnych. Razem daje to 240 286 młodych Polek i Polaków wiedzących, jak minimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka. - Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2016 roku w Polsce zarejestrowano ponad 3600 nowych zachorowań na czerniaka skóry– 1971 wśród kobiet oraz 1695 wśród mężczyzn. Jak wskazują dane epidemiologiczne to ponad dziesięć razy więcej, niż w latach 1980 - 2015. Ze statystyk wynika również, że rocznie w Polsce na czerniaka umiera 1400 osób – takie dane prezentuje organizator projektu.

Tematykę zajęć opracowano w Akademii Czerniaka, a organizowało je Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

AW, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama