Nowe zasady zawarte zostały w Dekrecie Konferencji Episkopatu Polski (tutaj). Narzeczeni będą inaczej przepytywani niż do tej pory. Przed przystąpieniem do wywiadu ksiądz powinien od narzeczonych dostać potwierdzenie mówienia prawdy, a w tym celu przygotować Pismo Święte i krucyfiks. Każdy z przyszłych małżonków na osobności odbędzie rozmowę z księdzem, co ma sprzyjać szczerości odpowiedzi.
Podczas wywiadu ksiądz będzie dociekał m.in. czy któraś ze stron nie jest zmuszana do zawarcia małżeństwa, będzie dopytał o kwestie współżycia i płodności, o chęć posiadania dzieci, a także o to, czy któraś ze stron nie zmieniła płaci. Odpowiedzi nie będą mogły ograniczać się do lakonicznego „tak” lub „nie”.
Osobom małoletnim, którym na ślub zezwolili rodzice, księża mają odradzać od pobierania się. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których młodzi spodziewają się dziecka i ślub zostaje zawarty "bo tak wypada".
Powodem zmiany uregulowań jest wzrastająca liczba unieważnień małżeństw kościelnych. Intencją Kościoła jest jak najlepsze przygotowanie przyszłych małżonków do tej roli.
W Kaliszu w 2019 r. zawarte zostały 492 małżeństwa, z czego 196 par zdecydowało się na ślub cywilny, a 242 na konkordatowy.
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze