Eugenia Pastuszek była córką legionisty z Armii Hallera. Właśnie za wierność honorowi i ojczyźnie jej rodzina została deportowana przez Sowietów w głąb Rosji. Eugenia Pastuszek miała wówczas 11 lat. Wróciła do Polski wraz z rodziną po wieloletniej tułaczce. ‘
Po wojnie zaczęła pracę nauczyciela chemii w technikum samochodowym, a następnie przez 14 lat piastowała funkcję dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego. Za czasów jej kierowania szkołą liceum przyjęło imię Mikołaja Kopernika. Ona sam zabiegała o polepszenie warunków pracy i nauki, kadrę pedagogiczną i wypracowanie wysokiego poziomu szkoły z wiodącym profilem matematyczno-fizycznym, klasami z rozszerzonymi językami obcymi i klasami sportowymi. Po przejściu na emeryturę, oddała się bez reszty reaktywowanemu Związkowi Sybiraków, któremu przewodniczyła aż do śmierci.
To dzięki staraniom Eugenii Pastuszek Zespół Szkół przy ul. Wąskiej przyjął imię Zesłańców Sybiru, a Związek Sybiraków ufundował sztandar szkolny. Również usilne starania o upamiętnienie męczeństwa Sybiraków zaowocowały w Kaliszu nazwą skweru i umieszczonym tam obeliskiem.
W 2014 roku została utytułowana Odznaką Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza, przyznawaną przez Prezydenta Miasta Kalisza.
Msza św. żałobna zostanie odprawiona w piątek, 10 stycznia w kościele Parafii Opatrzności Bożej przy ulicy Polnej w Kaliszu o godz. 11.15. Zmarła zostanie pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze