Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bez tego sprzętu nie będą mogli pomagać. Zrzutka na agregat prądotwórczy dla grupy „Szukamy i Ratujemy”

Na co dzień to oni ruszają z pomocą osobom zaginionym, teraz sami jej potrzebują. Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza SiR „Szukamy i Ratujemy” straciła agregat prądotwórczy, który podczas ostatniej akcji uległ spaleniu. Bez sprawnego sprzętu ratownicy nie mogą prowadzić działań w Mobilnym Centrum Koordynacji Poszukiwań.
Bez tego sprzętu nie będą mogli pomagać. Zrzutka na agregat prądotwórczy dla grupy „Szukamy i Ratujemy”

Agregat zepsuł się podczas niedawnych poszukiwań mieszkanki Nekli. Poszukiwań – dodajmy – ze szczęśliwym finałem, bo po 36 godzinach akcji pani Magdalena została odnaleziona cała i zdrowa na terenie powiatu wrzesińskiego. – Nie stać nas na nowy sprzęt. A bez sprawnego agregatu nie możemy prowadzić działań za pomocą Mobilnego Centrum Koordynacji Poszukiwań – przyznają członkowie grupy „Szukamy i Ratujemy”, mówiąc o tzw. SiRobusie, jedynym takim w Wielkopolsce specjalistycznym pojeździe.

„Szukamy i Ratujemy”- kim są?

Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza SiR „Szukamy i Ratujemy” powstała w Ostrowie Wielkopolskim, ale działa na terenie całego województwa. Tworzą ją wolontariusze. – Gdy dojdzie do zaginięcia, na prośbę rodziny i policji ruszamy, by pomóc w odnalezieniu osoby zaginionej. Na akcję jeździmy prywatnymi samochodami, nasi wolontariusze nie pobierają żadnego wynagrodzenia – mówi Łukasz Mowczan, rzecznik prasowy SiR. - Poświęcamy własny czas i pieniądze: na paliwo, zakup sprzętu czy wyposażenia Mobilnego Centrum Koordynacji Poszukiwań, by nieść pomoc wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni.

SiRobus – centrum dowodzenia

SiRobus – Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań – stanowi centrum dowodzenia. To serce każdej akcji. Znajduje się w nim sprzęt, za pomocą którego planista i koordynator akcji wyznaczają sektory poszukiwań, zarządzają grupami i w czasie rzeczywistym śledzą przebieg akcji, by w każdej chwili móc na bieżąco reagować. - SiRobus naszpikowany jest sprzętem elektronicznym – komputery, serwery, radiotelefony. To dzięki niemu w czasie akcji zapewniona jest łączność sztabu z ratownikami i oznaczane są sektory – te przeszukane i te do przeszukania – wyjaśnia Łukasz Mowczan. - Jednak by SiRobus mógł działać potrzebny jest prąd. Czasem udaje nam się skorzystać z pomocy dobrych ludzi i skorzystać z zasilania domowego np. sąsiadów osoby zaginionej. W większości przypadków nie mamy jednak takiej możliwości. SiRobus staje w polu, w lesie. Bo właśnie tego typu tereny najczęściej przeszukujemy. Wtedy musimy mieć własne zasilanie.

Zrzutka na agregat

Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza nie jest finansowana ze źródeł zewnętrznych. Za paliwo i bieżące naprawy sprzętu, który zużywa się podczas akcji w większości jej członkowie płacą sami. Na nowy agregat nie mają jednak pieniędzy. Jego zakup to koszt około 5 800 zł. Pomóc można na portalu zrzutka.pl – tutaj.

Cztery uratowane życia

W 2019 r. grupa SiR wzięła udział m.in. w 31 akcjach poszukiwawczo-ratowniczych i 16 wyjazdach na akcję poszukiwawczą (w tym na prośbę Komendy Głównej Policji ). W 4 przypadkach bezpośrednio przyczyniła się do uratowania osób poszukiwanych, w 5 przypadkach odnalazła ciała.

Łącznie ratownicy SiR pokonali w tym czasie dystans 14715 km. - Dla porównania: to tyle, co z Ostrowa Wielkopolskiego do Pekinu i z powrotem - dodają.

MIK, fot. SiR


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]