Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mój rówieśnik choruje na cukrzycę…

Niewiedza rodzi strach, uprzedzenia, stereotypy. Dopiero gdy bliżej poznamy dany problem, otwierają nam się oczy zrozumienia… Z takiego założenia wychodzą edukatorzy kaliskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą. Organizują w kaliskich szkołach spotkania pod hasłem „Mój rówieśnik choruje na cukrzycę”. Dzięki nim uczniowie dowiadują się na czym polega cukrzyca i jak mogą wspierać chorującego na nią kolegę czy koleżankę.
Mój rówieśnik choruje na cukrzycę…

Tobiasz ma 12 lat, a już od 10 żyje z cukrzycą typu I. – Ogólnie to nie przeszkadza mi, że mam cukrzycę, ale nie mogę tego ignorować – mówi nam Tobiasz.

Choroba wymaga dużej wiedzy na temat jej zachowań i olbrzymiej dyscypliny… Cukrzyca typu 1 dotyczy głównie dzieci i osób młodych. Jest spowodowana prawie całkowitym zniszczeniem komórek trzustki produkujących insulinę przez przeciwciała.

Przyczyna powstawania tych przeciwciał nie została jeszcze wyjaśniona, ale wiadomo że istotną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. - Zagrożenia przed cukrzycą typu I się nie uniknie. Jeśli dziecko ma zachorować, to zachoruje. Istotą w tej chorobie jest to, żeby nauczyć się z nią żyć. Trzeba umieć podawać insulinę z zewnątrz, podawać ją w takim czasie, w takiej ilości, jaką w tym momencie organizmowi jest potrzebna. To jest bardzo, bardzo trudne zadanie. Dzieci i ich rodzice muszą się zmagać z ogromnymi, codziennymi problemami. Podają insulinę w zastrzykach 4,5,6 razy na dobę, badają poziom glukozy we krwi średnio 10 razy na dobę czasami do 15 razy, muszą się przygotować do każdej sytuacji, do wysiłku fizycznego. Naprawdę muszą dużo wiedzieć o swojej chorobie, żeby dobrze ją prowadzić – mówi nam Elżbieta Dębska lekarz, edukator diabetologiczny, radna RM Kalisza.

A Pani Elżbieta wie co mówi. Jej syn, dziś już dorosły mężczyzna, choruje na cukrzycę. Stąd jej misja – szerzenia wiedzy o tej chorobie oraz wsparcie cierpiącej na nią dzieci i ich bliskich. Stowarzyszenie Przyjaciół dzieci i młodzieży z cukrzycą, w którym działa Elżbieta Dębska, od lat organizuje różnego rodzaju akcje edukacyjne i nie tylko. Obecnie realizuje projekt w kaliskich szkołach pod hasłem Mój rówieśnik choruje na cukrzycę. - W około połowie kaliskich szkół podstawowych są dzieci chorujące na cukrzycę typu I i warto pokazać grupie rówieśniczej problem tej choroby oraz to, jak rówieśnicy mogą wesprzeć osoby chore – wyjaśnia Elżbieta Dębska.

My z kamerą wzięliśmy udział w lekcji w Szkole Podstawowej nr 14. To tutaj do szóstej klasy chodzi nasz bohater, Tobiasz, u którego w wieku zaledwie 2 lat zdiagnozowano cukrzycę typu 1. Chłopiec jest bardzo rezolutny, doskonale zna swoją chorobę, w jej kontrolowaniu korzysta z najnowocześniejszego sprzętu i technologii. Ale równie ważne co panowanie nad cukrzycą są reakcje otoczenia, akceptacja ze strony kolegów i koleżanek. - Jak Twoi rówieśnicy odnoszą się do Twojej choroby? Spoko, nie obrażają mnie, są mili. Tak 10 na 10 – śmieje się chłopiec.

I właśnie na aspekt psychologiczny przewlekłej choroby kładziony jest nacisk podczas zajęć organizowanych przez Stowarzyszenie. Spotkania prowadzi Karolina Dębska-Stępień, edukator w zakresie diabetologii i doświadczona psycholog.  - Bardzo mocno staramy się zwracać uwagę na to, ale to dotyczy wielu różnych sytuacji, gdy dzieci mierzą się z trudnymi emocjami, że warto budować klimat wsparcia, empatii, zrozumienia. Jeśli widzę, że komuś jest trudno, smutno, to rozmawiamy, co ja mogę w tej sytuacji zrobić, jaki dać jej sygnał – mówi nam Karolina Dębska-Stępień psycholog, edukator diabetologiczny. Na zajęciach burzone są również mity na temat cukrzycy. Np. że jest to choroba zakaźna albo, że zachorował na nią ten, kto jadł dużo słodyczy.

Dla dzieci to żywa lekcja empatii, moment zastanowienia się, co czuje nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim w głowie i w sercu ich chory rówieśnik.

Szacuje się, że w Polsce jest blisko 20 tys. dzieci z cukrzycą typu 1.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Troszkę pokoryTreść komentarza: Bad Company. A na co oni są tacy bad?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:02Źródło komentarza: Dawid walczy o życie. PILNY apel bliskich!Autor komentarza: ZainteresowanaTreść komentarza: Szkoły które nie przyjmują dzieci z różnych środowisk i " elimnują" słabeuszy już na etapie naboru zawsze będą miały najlepsze wyniki. Niech spróbują popracować z dziećmi z różnych środowisk i uzyskać świetne wyniki. W tzw. szkołach publicznych, taka "segregacja" jest niedopuszczalne min. dlatego, by nie dopuścić do wyliczeń dzieci. Znam co najmniej kilkoro dzieci, które chodziły do np Nszaretanek, które były bardzo przeciętne w nauce, a na egzaminach uzyskiwały całkiem niezłe wyniki. Myślę, że odgrywa tu rolę fakt, iż nie ma w tych grupach szkolnych uczniów bardzo słabych, które by "spowalniały" grupę. Ale później w dalszym kształceniu ci uczniowie wcale nie radzili sobie lepiej, niż uczniowie, którzy osiągnęli dobre wyniki w szkołach powszechnych.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:57Źródło komentarza: Uczniowie poznali wyniki egzaminów. Jak poradziły sobie kaliskie szkoły?Autor komentarza: KazikTreść komentarza: Trzeba przyznać, że nachalna propaganda PiS i Konfederatów działa. Ciemny lud to łyka. A kilka dni temu Czaputowicz (minister w czasach PiS) w Faktach tłumaczył dziennikarzowi, jak za jego kadencji tysiącami wpuszczano emigrantów wiedząc, że oni nie chcą w Polsce zostać. Miała to być odpowiedź na histerię bąkiewiczowych "patriotów" broniących granic, przed odsyłaniem przez niedobrych Niemców, tych "inżynierów" i "artystów" z POLSKIMI WIZAMI!! z powrotem do naszej krainy.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:46Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i KoninieAutor komentarza: efkaTreść komentarza: JAKOŚ NIEE WIERZĘ ,W TE KONTROLE SAMOCHODÓW I BAGAŻNIKÓW ( KAŻDEGO SAMOCHODU ) . NIEMCY JAK ZWYKLE BĘDA ROBIĆ SWOJE , JEŚLI NIE PRZEZ PRZEJŚCIA GRANICZNE , TO LASEM POD OSŁONA NOCY /// GRANICE POLSKI Z NIEMCAMI POWINNY ZOSTAĆ ZAMKNIĘTE /// --JAK ŚWIAT ŚWIATEM , NIGDY NIEMIEC NIE BĘDZIE POLAKOWI BRATEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:39Źródło komentarza: Z Kalisza na granice. Nasi funkcjonariusze na posterunku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]