Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Największe w Polsce manewry służb i wolontariuszy. Pierwsze obchody Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej

Czas – w momencie kiedy ginie osoba ten liczy się najbardziej. Cenna jest każda sekunda, dlatego znaczenie ma liczba osób szukających i umiejętność skoordynowania ich pracy, bo najczęściej teren przeszukują zawodowcy i coraz częściej amatorzy. A to za sprawą Grupy Szukamy i Ratujemy, która powstała w Ostrowie Wielkopolskim. Powstała z potrzeby pomocy rodzinie, której bliska osoba zaginęła. Jedna akcja wystarczyła, by pokazać jaka jest siła w wolontariuszach, którzy z biegiem czasu stali się coraz lepiej wyposażeni i zdobyli uznanie – tak potrzebujących jak i służb ratunkowych, dlatego teraz postanowili podzielić się wiedzą i umiejętnościami. W sobotę w trakcie pierwszego tego typu pikniku będą rozmawiać o tym jak ratować, ale też pokażą jak taka akcja wygląda.
Największe w Polsce manewry służb i wolontariuszy. Pierwsze obchody Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej

Grupa powstała dwa lata temu. Z przypadku a raczej z potrzeby. W Boże Narodzeni e w Ostrowie Wielkopolskim zaginęła starsza, chora na Alzhaimera kobieta. Mieszkańcy, komunikując się za pomocą mediów społecznościowych, ruszyli na poszukiwania. I chociaż finał był tragiczny bo zaginioną znaleziono martwą społeczny zryw pokazał jaka siła tkwi w tego typu akcjach. – I ludziach, którzy bezinteresownie są wstanie pomagać – mówi Błażej Busza z Grupy Szukamy i Ratujemy.

Przez ten czas nieformalna grupa stała się stowarzyszeniem. Kupiła lub dostała sprzęt potrzebny do organizowania akcji a od niedawna posiada drugie po KGP mobilne centrum koordynacji poszukiwań. I co ważne ściśle współpracuje z służbami a poszukiwania zaczyna tylko i wyłącznie za pozwoleniem i wiedzą policji.

W akcji zawsze biorą członkowie grupy, ale też wolontariusze i oczywiście zawodowcy dlatego ważna jest umiejętność i możliwość komunikacji oraz przećwiczone standardy współpracy. Dlatego postanowiono zorganizować sobotnie ćwiczenia.

Największe tego typu manewry służb i wolontariuszy zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej.

9:00 – 9:30 Uroczyste otwarcie Ogólnopolskich Obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej.

9:30 Piknik służb (terem przed Ostrowskim Centrum Kultury)

Program prelekcji OCK:

9:30 – 9:50 - Zaginięcia prowadzone przez Fundację ITAKA

9:50 – 10:10 - Minister Andżelika Możdżanowska Możliwości pozyskiwania środków unijnych dla cywilnych GPR i jednostek OSP

10:10 – 10:30 - Rat. Med. Wojciech Kornaszewski Aspekty ratownictwa medycznego w poszukiwaniach

10:30 – 10:50 - FEN CREW Pierwsza pomoc dla psów

10:50-11:10 - Słowacka GPR Działania GPR na terenie Słowacji

11:10 – 11:30 - Państwowa Straż Pożarna Rola jednostek straży pożarnej w poszukiwaniach

Przerwa

12:00 – 12:20 - Wojska Obrony Terytorialnej WOT – niedoceniony potencjał w służbie społeczeństwu

12:20 – 12:40 - SP EmCom Służba radioamatorska w poszukiwaniach

12:40 – 13:00  - OPOLSAR Praca psa ratowniczego górnym wiatrem

13:00 – 13:40 - ANIKAR Działanie substancji psychoaktywnych

13:40 – 14:00 - WOPR Zachodniopomorski Realizacja poszukiwań osób zaginionych pod wodą, na podstawie poszukiwań prowadzonych w Darłówku

14:00 – 14:20 - GPR S12 Standardy szkolenia ratowników i prowadzenia akcji poszukiwawczo – ratowniczej

Program prelekcji scena: rozmowy prowadzi: Marta Popławska

10:00 - Jacek Matecki Prezes Stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy

10:45 - lek. Katarzyna Sójka Specjalista Chorób Wewnętrznych

11:30 - Specjalistyczne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze OPOLSAR

12:15 - Fundacja ITAKA

13:00 - Wojska Obrony Terytorialnej

13:45 - WOPR Zachodniopomorski

15:00 Zakończenie pikniku,

15:45 – 16:15 Przejazd paradny służb biorących udział w pikniku na trasie: Raszkowska – Wolności – Partyzantów – Raszkowska – Rynek – Wrocławska – Głogowska – Wojska Polskiego – Raszkowska – Krotoszyńska – Spichrzowa – Strumykowa – aleja Siwego Sokoła – Stanica ZHP. (pojazd prowadzący SIRbus)

17:30 Odprawa służb biorących udział w manewrach poszukiwawczo – ratowniczych (Stanica Harcerska ZHP ul. al. Siwego Sokoła 1)

18:15 Przejazd wszystkich służb w kolumnie na miejsce wyczekiwania (parking ul. Limanowskiego po prawej stronie za Borowianką)

18:30 Rozpoczęcie manewrów poszukiwawczo – ratowniczych

 

AW, Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]