Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak przetrwać upał w mieście? Mapa zdrojów ulicznych i kurtyn wodnych w Kaliszu

Siedem zdrojów i trzy kurtyny wodne mają do dyspozycji mieszkańcy naszego miasta. Kolejna kurtyna pojawi się prawdopodobnie na Polach Marsowych na osiedlu Dobrzec. Od wczoraj żar leje się z nieba, dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać ochłody i jak chronić się przed palącym słońcem.
Jak przetrwać upał w mieście? Mapa zdrojów ulicznych i kurtyn wodnych w Kaliszu

Miasto przygotowało specjalną mapę, na której zaznaczono punkty, w których można znaleźć nieco ochłody. Oprócz fontann to m.in. siedem zdrojów z wodą zdatną do picia. Dzbanki i dystrybutory wystawiane są także w Urzędzie Miasta: w ratuszu i przy ul. Kościuszki; tutaj są też klimatyzowane pomieszczenia Biura Obsługi Interesantów.

W mieście ustawiono trzy kurtyny wodne: ta miejska znajduje się na Głównym Rynku i jest czynna od godziny 9.00 do 21.00, a dwie kolejne - na Złotym Rogu i na plantach – uruchomiły kaliskie wodociągi. - Jedna z nich lub kolejna kurtyna zostanie najprawdopodobniej przeniesiona na Pola Marsowe, gdzie spędza czas wielu mieszkańców osiedla Dobrzec – informuje Iwona Cieślak z Kancelarii Prezydenta Miasta.

Dziś temperatura w cieniu ma osiągnąć 33 stopnie Celsjusza. We wtorek będzie lepiej, ale dalej upalnie – w okolicach 29 stopni. To sytuacja niekorzystnie działająca na nasze zdrowie i samopoczucie, szczególnie w przypadku osób starszych i dzieci. Warto poznać zasady, dzięki którym łatwiej będzie nam znieść upał oraz uniknąć jego groźnych skutków.

PRZEBYWANIE W DOMU

Jeśli pozostajemy w domu w upalny dzień, to najlepszym wyjściem będzie zamknięcie i zasłonięcie okien oraz przebywanie w najchłodniejszych częściach mieszkania. By zachować przepływ powietrza, okna można otwierać jedynie w nocy, gdy temperatura spada. Warto schładzać organizm pod prysznicem lub w kąpieli, kilkakrotnie w ciągu dnia.

WYJŚCIE

Jeśli koniecznie musimy wyjść z domu, załatwić sprawy w urzędach, zrobić zakupy itp., to warto zrealizować plan bez pośpiechu i jak najwcześniej, jeszcze przed godz. 11 lub po godz. 17, unikając miejsc nasłonecznionych. Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem to absolutne minimum, ale równie ważny jest przewiewny, jasny strój i butelka wody. Warto też, po drodze, odwiedzać miejsca klimatyzowane, by znaleźć nieco wytchnienia.

PICIE I JEDZENIE

Podczas upału należy bezwzględnie pić wodę, najlepiej często i małymi łykami. Odczuwanie pragnienia to już oznaka odwodnienia organizmu, dlatego nie ma na co czekać, trzeba pić regularnie. Oprócz wody odpowiednie będą: słaba herbata, kompot, naturalne soki owocowe i warzywne, które stanowią źródło błonnika pokarmowego, potasu i magnezu. Najgorszym wyborem w upalny dzień jest alkohol, który prowadzi do odwodnienia.
By nie obciążać organizmu w trudnej już walce z gorącem, trzeba zdecydować się na lekkostrawne jedzenie i wyrzucenie z diety tłustych i wysokobiałkowych potraw. Dużym wsparciem dla organizmu będą warzywa i owoce.

WYSIŁEK FIZYCZNY

Podczas upału najrozsądniejsze będzie unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, który może prowadzić do przegrzania organizmu, a w konsekwencji do udaru.

PODRÓŻOWANIE

Gdy konieczna jest podróż autokarem, autobusem lub samochodem, trzeba wybierać pojazdy z klimatyzacją i bezpieczną porę na jazdę. Dobre dla organizmu będą przerwy na schłodzenie. W przypadku jazdy autobusem itp. najlepiej zająć miejsce bliżej kierowcy, by w razie potrzeby uzyskać niezbędną pomoc.

PŁYWANIE

Każda kąpiel powinna być bezpieczna i odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy skakać na głowę do zbiorników wodnych. Przed kąpielą trzeba zadbać o stopniowe schładzanie ciała, by uniknąć szoku.

REAKCJE ORGANIZMU

W czasie upału gruczoły potowe pracują na najwyższych obrotach. Pocenie się jest nieuniknione i konieczne. Organizm stara się w ten sposób radzić sobie z sytuacją i oddaje nawet 10 litrów wody na dobę.
Czasem jednak układ termoregulacji szwankuje, co prowadzić może do udaru cieplnego, którego objawy często wskazują mylnie na zatrucie pokarmowe lub przeziębienie. Najgorzej z upałami radzą sobie małe dzieci oraz osoby starsze i przewlekle chore. Ryzyko udaru jest w ich przypadku największe.
Objawami udaru cieplnego mogą być: złe samopoczucie, lęk, ból i zawroty głowy, nudności, szybki i płytki oddech, wymioty. Występuje zaczerwienienie twarzy, suchość w ustach, problemy z widzeniem, mową i poruszaniem się, nadmierne pocenie, później jego brak, wiotczenie mięśni i zaburzenia oddychania.

Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy (bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni, zwłaszcza brzucha i nóg), trzeba zgłosić się do lekarza.

W każdej problematycznej sytuacji należy też poprosić o pomoc sąsiadów.

Nie bądźmy obojętni na los osób chorych i samotnych, które żyją w naszym sąsiedztwie.

Jeśli potrzebna jest pomoc, korzystajmy z numerów alarmowych: 112 lub 999.

MIK, fot. UMK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]