Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zmiany na kaliskim SOR-ze. Szpital wprowadza tzw. „retriage”

39-latek z podejrzeniem zatoru w nodze na pomoc w sosnowieckim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czekał 9 godzin. Nie doczekał się. Zmarł. Niestety w ostatnim czasie głośno było o tragediach w miejscu, gdzie każdy z nas powinien czuć się bezpieczny, pod opieką specjalistów. Dlatego kaliski szpital, nie czekając na ustawowy obowiązek, wprowadza na swoim SOR-ze zasadę tzw. retriage, czyli ponownej segregacji pacjentów.
Zmiany na kaliskim SOR-ze. Szpital wprowadza tzw. „retriage”

Do tej pory w kaliskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym obowiązywała i obowiązuje procedura „triage”, czyli segregacja pacjentów w zależności od stopnia obrażeń i ich stanu zdrowia. Zgodnie z tą zasadą wyróżnia się 5 grup związanych z określonym maksymalnym czasem oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem, co wizualnie określa się przyporządkowaniem w dokumentacji medycznej każdemu pacjentowi odpowiedniego koloru (kodu):

czerwony – pomoc natychmiastowa (bez oczekiwania na lekarza);

pomarańczowy – pomoc bardzo pilna (czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 10 minut);

żółty – pomoc pilna (czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 60 minut);

zielony – pomoc odroczona (czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 4 godz.);

niebieski – pacjent odroczony (czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 8 godz.).

Kaliski szpital, by usprawnić działanie SOR-u i zapewnić pacjentom większe bezpieczeństwo wprowadził tzw. retriage w przypadkach pacjentów oznaczonych kodem zielonym. - Takie rozwiązanie będzie obowiązywać z mocy ustawy za dwa lata, my wprowadzamy je, dla dobra pacjenta już teraz. Polega to na tym, że pacjent, u którego nie ma stanu zagrożenia życia i jego czas oczekiwania określony został do 4 h (kolor zielony), po dwóch godzinach musi być obowiązkowo ponownie poddany ocenie TRIAGE (RETRIAGE), żeby mieć pewność, że w toku oczekiwania nie pogorszy się w taki sposób, że tej pomocy będzie wymagać natychmiast – wyjaśnia nam Paweł Gawroński, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.  – Retriage funkcjonuje na świecie. Przeprowadza go osoba, której rolą jest tylko ponowne sprawdzenie, czy stan pacjentów się nie pogorszył. Bo to się zdarza – mówi dla Gazety Prawnej minister Łukasz Szumowski. I zapowiada, że szpitale, które takie rozwiązanie wprowadzą, będą premiowane.

Wg danych za 2018 rok, w SOR w Kaliszu przyjętych było ok. 33.000 pacjentów, z czego tylko niecałe 11.000 było w stanie na tyle poważnym, że zostali przekazani do leczenia w innych oddziałach. Ponad 22 tys. pacjentów po udzieleniu pomocy w SOR zostało bez hospitalizacji odesłanych do domu. - Nie oznacza to oczywiście, że 22 tysiące pacjentów nie powinno się w SOR znaleźć, bo na przykład ze złamaną ręką czy raną po zszyciu pacjent musi trafić do SOR, bo nikt inny mu pomocy nie udzieli, ale wiemy o tym nie od dziś, że bardzo duża grupa pacjentów nie powinna do SOR trafić – dodaje Paweł Gawroński.

Do SOR powinien trafić pacjent w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, któremu nie da się udzielić pomocy w ramach POZ lub poradni specjalistycznej.

Podczas dyżuru na kaliskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pomoc świadczy 2 chirurgów, 2 internistów, a na części dziecięcej pediatra oraz chirurg dziecięcy.

Szpital planuje rozpocząć kampanię edukacyjno-informacyjną dla pacjentów oraz lekarzy POZ, by budować świadomość mieszkańców w tym zakresie. Bardzo dobre działania w tym temacie podjęła Śląska Izba Lekarska. Kilka tygodni temu rozpoczęła kampanię pod hasłem "SOR(RY), TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!”.

AG, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 1 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolTreść komentarza: To prawda ktoś zafundował nam mieszkańcom „wspaniałą sobotę” Hałas nie do wytrzymania przez kilka godzin krążył nad domami helikopter. Hałas taki, na odpoczynek w ogrodzie nie był możliwy. Widać decydenci w Urzędzie Gminy nie bardzo troszczą się o mieszkańców. W zeszłym roku było to samo i nadal nic się nie zmieniło. Może burmistrz Opatówka wyjaśni nam mieszkańcom dlaczego nie szanuje spokoju mieszkańców miejscowości Szale. Jak były rozmowy o używaniu łodzi motorowych na zbiorniku był brak zgody a włodarze zasłaniali się utworzona w Szałe strefa ciszy. A jak lata godzinami helikopter to już ta strefa nie obowiązuje? Jak to jest Panie Burmistrzu?Data dodania komentarza: 3.05.2025, 22:18Źródło komentarza: Co lata nad Szałem? Niektórzy mają już dość!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Niestety fanatyków psów przybywa i nie idzie już spotkać psa z kagańcem! pytam się dlaczego? Zostałem pogryziony przez psy i to jako dziecko i nie na wsi lecz w naszym kochanym Kaliszu! Te ataki oprócz ran, spowodowały we mnie ogromny stres i traumę po dziś dzień i nie chce mieć z tym gatunkiem zwierzęcia nic wspólnego!Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:56Źródło komentarza: „Zaatakował męża i syna”. Ostrzeżenie dla wypoczywającychAutor komentarza: KonfederatTreść komentarza: On jeździ za Mosińskim, tak jak za Mentzenem jeździ kamerzysta Siekielskiego i też go nagrywa, żeby obrzydzić tych ludzi wyborcom, bo przecież musi wygrać jedyny kandydat - pupilek premiera bo innej opcji przecież nie ma! A Trzaskowskiego przed wyborami dodatkowo ogłoszą papieżem bo jest TAKI nieskazitelny. To jest celowa robota i nie zdziwię się jak mają jeszcze za to płacone, żeby jeździć za posłami opozycji i szukać haków na każdym kroku na nich.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:47Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski posełAutor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Tak piszesz o mieszkańcach Kalisza, którzy a niego głosowali? A Witczaka, Pęcherza, Pawliczak kto wybrał? Jak to napiszę to będę miał policję o 5 rano w pokoju po wyważonych drzwiach od domu. Taka wolność! Ugryź się w język i zatruj się swoimi toksynami.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:42Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski poseł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama