Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przeciw smogowi. Pomysły radnych Nowoczesnej na czystsze powietrze

Więcej działań i co za tym idzie, więcej pieniędzy na walkę ze smogiem – o to wnioskują kaliscy radni Nowoczesnej. Barbara Oliwiecka i Piotr Mroziński opracowali szereg propozycji, które ich zdaniem, należy wdrożyć w Kaliszu, byśmy wszyscy oddychali lepszej jakości powietrzem. Na razie są to jedynie wstępne koncepcje. By je rozwinąć i wprowadzić w życie potrzeba współpracy wszystkich radnych z władzami miasta i co najważniejsze – zabezpieczenia niemałych środków na ten cel.
Przeciw smogowi. Pomysły radnych Nowoczesnej na czystsze powietrze

Radni zwrócili się z wnioskiem do prezydenta Kinastowskiego o zintensyfikowanie zabiegów o czystsze powietrze w Kaliszu.  Swoje propozycje podzielili na: rozwiązania długoterminowe, doraźne i edukacyjno-informacyjne. - Mamy tego świadomość, że nie da się skutecznie walczyć ze smogiem, jeśli znacząco nie zwiększy się nakładów na ten cel w budżecie. Ten budżet nie jest budżetem autorskim pana prezydenta Kinastowskiego, dlatego my już na początku tego roku rozpoczynamy rozmowę i lobbowanie na temat pewnych rozwiązań, które muszą się znaleźć odzwierciedlenie w zwiększeniu nakładów w budżecie na rok 2020 – wyjaśnia Barbara Oliwiecka, radna Koalicji Obywatelskiej.

I tak w działaniach systemowych proponują: by przeznaczać więcej środków na wymianę pieców wysokoemisyjnych na bardziej ekologiczne źródła ciepła; zwiększyć inwestycje w termomodernizacje budynków i wymianę oświetlenia, opracować plan pozyskiwania środków na odnawialne źródła energii; rozwijać zieleń miejską.

Radni są również za wprowadzeniem darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów i za optymalizacją rozkładu jazdy autobusów, co pokrywa się z programem prezydenta Kinastowskiego. - Naszym celem jako radnych będzie to, by lobbować, uszczegóławiać te programy, kosztorysować je, tak by w budżecie na rok 2020 mogły być wpisane do realizowanych działań – dodaje Barbara Oliwiecka.

Radni uważają, że należy też częściej zamiatać i myć ciągi komunikacyjne. Mają również pomysł, by zainstalować filtry  spalin np. na kominach.

Równie ważna jest edukacja i rzetelna informacja – twierdzą radni. W tym zakresie wnioskują o:- Zakup urządzeń monitorujących jakość powietrza, w szczególności zapylenia pyłami PM10. PM2,5 do szkół oraz innych instytucji użyteczności publicznej oraz bieżące przedstawianie i analizowanie danych. - Obniżenie poziomów informowania i alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym PM10, do standardów europejskich tj. np. do poziomu 100 μg/m3 - Prowadzenie rzetelnych akcji informacyjnych na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i konieczności podejmowania działań ochronnych jak np. ograniczanie spacerów, czy stosowanie masek antysmogowych.

 Ile te wszystkie pomysły mogą kosztować? Tego radni jeszcze nie szacowali.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama