Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kult pamięci ZDJĘCIA

Pomnik ku czci piętnastu mieszkańców Topoli Wielkiej odsłonięto w niedzielę w miejscowości, z której pochodzili ci powstańcy wielkopolscy. Monument stanął dzięki inicjatywie lokalnej. Przypomina powstańczy zryw oraz żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej.
Kult pamięci ZDJĘCIA

- Uważam, że jest to dobry moment na to, by naszym potomnym przekazać pamięć o dokonaniach tych ludzi - powiedział Szymon Perz, jedna osób wspierających projekt postawienia pomnika. - Sam wspominam dziś Józefa Zydorka - mojego dziadka, który walczył m.in. w powstaniu wielkopolskim oraz krewnych wojujących w armii Andersa. Oni wszyscy mocno przysłużyli się Polsce.


O tym, że życiorysy niektórych topolan trafiły do podręczników historii, przypomniał z kolei radny Narcyz Perz, wspominając urodzonego 20 lipca 1917 roku Józefa Bartosika, kapitana marynarki i brytyjskiego kontradmirała (Rear-Admiral), który w latach 1938-1946 służył w polskiej Marynarce Wojennej jako morski oficer pokładowy. Podczas II wojny światowej był on oficerem artylerii na niszczycielach i krążowniku ORP „Conrad”. Po wojnie przyjęto go do Royal Navy, w której dowodził m.in. 5 Eskadrą Fregat i niszczycielem rakietowym HMS "London". Karierę zakończył w 1969 roku na stanowisku zastępcy szefa Sztabu Operacyjnego Sił Morskich (Naval Staff Operations). 


Takich wspomnień w czasie uroczystości było wiele. - Jestem wnukiem podporucznika Tomasza Ciupczaka, powstańca wielkopolskiego z Topoli Wielkiej, urodzonego tu w 1892 r. - mówi Jan Adamkiewicz. - Przyjechałem z jego córką, a moją mamą Marią. Cieszę się, że pamięć o powstańcach odżyła na nowo. Uważam, że kiedyś te sprawy były zaniedbywane. O zasługach powstańców cicho się mówiło, robiło zaś wtedy niewiele, by ich upamiętnić. 
Odsłonięciu pomnika towarzyszyła wystawa rodzinnych pamiątek – zdjęć, dokumentów i przedmiotów.  Akcję pilotowała Beata Bartosz, prezeska miejscowego stowarzyszenia "Quatro". - Mieliśmy tu okazję przeżyć niezapomniane i wzruszające chwile - mówił w Topoli Wielkiej wójt Krzysztof Rasiak. - Łza się w oku kręci, gdy ogląda się widowisko grupy teatralnej "Łzy Feniksa" lub słucha koncertu Chóru Parafialnego św. Józefa. Gdy występowaliście, na tej sali była cisza, która dla mnie jest dowodem, że wasz przekaz chwytał za serca. Za to wam serdecznie dziękuję.


Szacuje się, że w powstaniu wielkopolskim wzięło udział ponad 100 mieszkańców całej gminy. Przygodzicki samorząd, chcąc pokazać, że o nich pamięta, ufundował dla krewnych uczestników powstania (zamieszkałych w gminie Przygodzice) pamiątkowe medale, które ozdobią mogiły bohaterów.  Tym razem wręczono pierwszą partię tych pamiątek.
Spotkanie w sali wiejskiej poprzedziła msza św. w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa w Jankowie Przygodzkim odprawiona przez proboszcza Eugeniusza Meksę.


Na pomniku w Topoli Wielkiej widnieją nazwiska powstańców wielkopolskich: Tomasza Ciupczaka, Jana Grzelaka, Franciszka Kaliny, Walentego Maleszki, Idziego Nowaka, Józefa Perza, Jana Wawrzyniaka, Józefa Zydorka, Józefa Bartosika oraz żołnierzy walczących podczas II wojny światowej u boku generałów Andersa i Maczka: Władysława Jeziornego, Wacława Kopy, Stanisława Nowackiego, Antoniego Nowaka, Walentego Zydorka, Stanisława Kyci.

AW, Tomasz Wojtasik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 18 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolTreść komentarza: To prawda ktoś zafundował nam mieszkańcom „wspaniałą sobotę” Hałas nie do wytrzymania przez kilka godzin krążył nad domami helikopter. Hałas taki, na odpoczynek w ogrodzie nie był możliwy. Widać decydenci w Urzędzie Gminy nie bardzo troszczą się o mieszkańców. W zeszłym roku było to samo i nadal nic się nie zmieniło. Może burmistrz Opatówka wyjaśni nam mieszkańcom dlaczego nie szanuje spokoju mieszkańców miejscowości Szale. Jak były rozmowy o używaniu łodzi motorowych na zbiorniku był brak zgody a włodarze zasłaniali się utworzona w Szałe strefa ciszy. A jak lata godzinami helikopter to już ta strefa nie obowiązuje? Jak to jest Panie Burmistrzu?Data dodania komentarza: 3.05.2025, 22:18Źródło komentarza: Co lata nad Szałem? Niektórzy mają już dość!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Niestety fanatyków psów przybywa i nie idzie już spotkać psa z kagańcem! pytam się dlaczego? Zostałem pogryziony przez psy i to jako dziecko i nie na wsi lecz w naszym kochanym Kaliszu! Te ataki oprócz ran, spowodowały we mnie ogromny stres i traumę po dziś dzień i nie chce mieć z tym gatunkiem zwierzęcia nic wspólnego!Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:56Źródło komentarza: „Zaatakował męża i syna”. Ostrzeżenie dla wypoczywającychAutor komentarza: KonfederatTreść komentarza: On jeździ za Mosińskim, tak jak za Mentzenem jeździ kamerzysta Siekielskiego i też go nagrywa, żeby obrzydzić tych ludzi wyborcom, bo przecież musi wygrać jedyny kandydat - pupilek premiera bo innej opcji przecież nie ma! A Trzaskowskiego przed wyborami dodatkowo ogłoszą papieżem bo jest TAKI nieskazitelny. To jest celowa robota i nie zdziwię się jak mają jeszcze za to płacone, żeby jeździć za posłami opozycji i szukać haków na każdym kroku na nich.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:47Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski posełAutor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Tak piszesz o mieszkańcach Kalisza, którzy a niego głosowali? A Witczaka, Pęcherza, Pawliczak kto wybrał? Jak to napiszę to będę miał policję o 5 rano w pokoju po wyważonych drzwiach od domu. Taka wolność! Ugryź się w język i zatruj się swoimi toksynami.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:42Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski poseł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama