Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz księżycowy Krystyny Velkovej

Na spotkanie autorskie z Krystyną Velkovą zapraszają w piątek, 28 września Archiwum Państwowe w Kaliszu i wydawnictwo „Edytor”. Goście poznają jej kolejną publikację zatytułowaną „Kalendarz księżycowy cz. III. Synchronizacja znaków dnia i nocy na ziemi kaliskiej”.
Kalendarz księżycowy Krystyny Velkovej

Krystyna Velkova urodziła się 4 marca 1956 r. Uczęszczała do III LO im. M. Kopernika w Kaliszu - swoim rodzinnym mieście, gdzie się wychowywała. Studiowała geografię na UŁ. Jej rodzina była od wieków związana z ziemią kaliską, Kaliszem i Cienią Młyn.

Jej trzecia książka pod tytułem „Mapa czasu” dotyczy kalendarza księżycowego na ziemi kaliskiej. Jest to kolejna odszukana i przedstawiona forma zapisu czasu i najstarszy kalendarz znany przez człowieka na Ziemi. Figury za pomocą których jest on wyodrębniony to postacie kobiece, czyli spersonifikowane obszary ziemi odzwierciedlające fazy Księżyca jak i pory roku.

Wszystkie trzy kalendarze, jak i obiekty dotyczące drogi mlecznej czy końca roku opisane i przeanalizowane przeze autorkę na ziemi kaliskiej zarysowują obszar idealnego państwa utworzonego z małych państewek powiązanych ze sobą czasem jednego roku określonym na planie podobnym jak na niebie.

Opisane w tej trylogii, dokonane przez autorkę odkrycia określonych kształtów na powierzchni Ziemi są zaskakujące, innowacyjne i prowadzą do postawienia nowych tez w odniesieniu do dawnych działań człowieka na wskazanych terenach. Pokazują też zgodność odkryć z historią danego terytorium. Niekiedy pozwalają na odwrócenie zależności, a odczytane figury wskazują na znajdujące się w określonym miejscu budowle często już niewidoczne bo zniszczone, zasypane, zarośnięte, itp.

Spotkanie z Krystyną Velkovą odbędzie się 28 września br. o godz. 12.00 w siedzibie Archiwum Państwowego przy ul. Poznańskiej 207.

W programie:

• Powitanie gości – godz. 12.00

• Geneza książki

• Omówienie treści książki

• Rozszerzenie tematyki – przedstawienie trylogii

• Dyskusja, pytania

• Indywidualne spotkania z autorką

Wstęp wolny.

MIK, fot. arch.

RED za: AP w Kaliszu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GajakaknTreść komentarza: Ile zyska ? Jak długo zyska ? Rok dwa? Później wystarczy przestawić zwrotnice na torach i nic nie będzie odbijało na kalisz z PKP bo nie będzie musiało-pojedzie bypassem...tyle w temacie....a domy jak będą wyburzone tak będą....najgorszy wariant KDP jaki może być.....jakby był wymuszony przejazd przez Kalisz jak to było w poprzednim wariancie to chciał nie chciał pociągi jeździłyby przez Kalisz.Ale dla 3 minut zrobili za duże pieniądze obwodnice kolejową która i tak zrujnuje życie mieszkańcom wyburzonych domów a będzie ich tyle samo tylko w innym miejscu miasta .....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 09:25Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: GhiTreść komentarza: Dobrze że jest remont wiaduktu na Czestochowskiej i pociągi na całym odcinku od dworca kolejowego do Piwonic jezdzą jednym torem i znaczenie wolniej niż normalnie. I to spowodowało że udało się uniknąć wypadku.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 08:36Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEOAutor komentarza: FredTreść komentarza: Żaden pajac z PO nie pojawi się!! Zapomnijcie oni nic jeszcze dobrego nie zrobili dla kalisza to samo radni dyrektorzy z nadania złodzieje grzesków !!!!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 08:20Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: PolakTreść komentarza: jechali walczyć, a tu taki pech. Może znajdą się dobrzy ludzie i kupią im nowe moto, żeby dojechali w końcuData dodania komentarza: 1.05.2025, 08:11Źródło komentarza: Zderzenie dwóch motocykli. Jechało dwóch Ukraińców i nastolatka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama