Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ludowcy upamiętnili Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ZDJĘCIA

Pierwszy raz w historii obchodzono Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Pojawienie się w kalendarzu nowego święta to efekt wieloletnich starań Polskiego Stronnictwa Ludowego, które chciało w ten sposób przypomnieć i uczcić pamięć osób zamordowanych w świętokrzyskiej wsi Michnów.
Ludowcy upamiętnili Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ZDJĘCIA

12 lipca 1943 r. doszło do pacyfikacji Michniowa. Wieś została spalona i zrównana z ziemią. Niemcy zakazali jej odbudowy, a nawet uprawiania roli w tej okolicy. Polska wieś została skazana na śmierć i zapomnienie. W 2017 rok Sejm  przyjął złożoną przez PSL ustawę ustanawiającą 12 lipca- Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.  Połowa lipca to także apogeum mordów na Kresach Wschodnich. - Święto jest wyrazem hołdu dla wielkiej ofiary krwi, którą poniosła polska wieś w czasie II wojny światowej. Już od pierwszych dni września 1939 roku dokonywano masowych mordów na ludności wiejskiej i niszczono całe miejscowości. Polska wieś zawsze w najtrudniejszych momentach naszych dziejów stawała na wysokości zadania. Rolnicy udzielali pomocy wojennym uchodźcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Podczas II wojny światowej mieszkańcy polskich wsi wykazali się niezwykłym heroizmem i odwagą. Za tę postawę niemiecki najeźdźca mścił się na nich z całą zajadłością i okrucieństwem. Chłopi byli wysiedlani i uciskani. Ponad 800 wsi spacyfikowano, a mieszkańców rozstrzeliwano i wywożono do obozów, niszcząc i rabując dobytek – powiedział w trakcie uroczystości w gminie Szczytniki Jan Kłysz, wicestarosta kaliski.

Dla upamiętnienia poległych podczas II wojny światowej mieszkańców wsi na terenie powiatu kaliskiego, wystawiono poczty sztandarowe oraz złożono kwiaty w równie szczególnym miejscu, na pomniku upamiętniającym zamordowanych w Marchwaczu, na terenie gminy Szczytniki. Obelisk wzniesiony na miejscu kaźni to świadectwo pamięci o 57 mieszkańcachtej podkaliskiej miejscowości, sześciu innych bezimiennych Polakach i 12 żołnierzach sowieckich o  nieznanych nazwiskach, zamordowanych w 1945 roku przez hitlerowców.

W uroczystości wzięli udział kaliscy ludowcy m.in. Józef Racki - Poseł na Sejm dwóch minionych kadencji, Jan Adam Kłysz- Wicestarosta Kaliski, Mieczysław Łuczak - Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego oraz Radni Powiatu: Grażyna Misiak i Benedykt Owczarek.

AW, zdjęcia:  A. Jakóbczak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama