Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz będzie szukał wód geotermalnych. Ubiegamy się o 15 mln zł

Czy pod terenem Kalisza znajdują się źródła ciepła? Według wstępnego rozpoznania możemy liczyć na złoża wody o temperaturze 60 stopni. Dlatego miasto będzie ubiegać się o 15 mln zł na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-badawczego. Odwiert odbędzie się w okolicach Elektrociepłowni Piwonice. Dziś Miasto podpisało w tej sprawie list intencyjny ze spółką Energa Wytwarzanie.
Kalisz będzie szukał wód geotermalnych. Ubiegamy się o 15 mln zł

Prezydent Grzegorz Sapiński i Piotr Meler, prezes Energa Wytwarzanie S.A.

1200 metrów – na taką głębokość Miasto chce wykonać odwierty w okolicach Elektrowni Piwonice. Nie będzie to odwiert, dzięki któremu będziemy mogli od razu korzystać ze znalezionych tam zasobów, a rozpoznawczo-badawczy. -  Dzięki temu poznamy ewentualne możliwości źródeł geotermalnych na terenie Kalisza. Dlaczego jest to najpierw odwiert badawczy, to najlepiej wiedzą nasi przyjaciele z niedalekiego Konina. Bo może się okazać, że zakłada się, że to źródło do jednej usługi, a potem okazuje się, że można dokopać się do źródeł takich, które można butelkować jako wodę mineralną, tudzież robić uzdrowisko. Dlatego to musi być dobrze przez fachowców przebadane – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

Źródła geotermalne to wykorzystanie ciepła zawartego w gruncie (gruntowe pompy ciepła). Energię geotermalną (ciepło zawarte w ziemi), zgodnie z Ustawą o odnawialnych źródłach energii, zalicza się do odnawialnych źródeł energii. Odrębna technologia to geotermia wód podziemnych (głębokość odwiertów nawet do 5 km). W geotermii głębinowej wydobywa się nagrzaną wodę z zasobów poszczególnych warstw geologicznych. - Wody geotermalne jako zupełnie czyste źródło pozyskiwania ciepła, jako źródło nasze, lokalne, na którym możemy oszczędzić, nie tylko środowisko, ale również i finansowo, to jest ten kierunek, który wydaje się najbardziej rozsądny – dodał Piotr Meler, prezes Energa Wytwarzanie S.A.

Kalisz według specjalistycznych atlasów znajduje się w tzw. jęzorze złóż geotermalnych. - Kalisz leży na tym jęzorze, natomiast żeby nie rozwijać się za bardzo, Toruń nie. W związku z czym, my mamy lepsze warunki geotermalne niż Toruń, więc jest czego szukać – uważa Marek Bartczak, prezes zarządu ENERGA Ciepło Kaliskie Sp. z o.o.

Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu i Piotr Figiel, Energetyk Miejski.

Poszukiwania ewentualnych złóż opieramy nie tylko na danych z atlasów geologicznych, ale również na fakcie wykonania dwóch podobnych odwiertów: we Florentynie i Zakrzynie, w odległości około 25 km od Kalisza. - Według tych wszelkich atlasów, wg naszych sąsiednich odwiertów badawczych, powinniśmy dysponować  tutaj złożami wody o temperaturze do 60 stopni. Spodziewamy się bardzo niskiej mineralizacji, czyli 2 gramów na litr. Nie wiemy, jaka będzie sama wydajność złoża – przedstawiał Piotr Figiel, Energetyk Miejski, Koordynator PGN.

W jaki sposób technologicznie będziemy mogli wykorzystać ewentualne złoże geotermalne? To będziemy wiedzieć dopiero po odwiercie rozpoznawczym. Już teraz miasto zakłada jednak, że zasoby byłyby wykorzystywane przez Elektrociepłownię Piwonice jako dodatkowe wsparcie.  - Stąd też wybór lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie elektrociepłowni Piwonice, bo my zakładamy wykorzystanie tego do celów ciepłowniczych, do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej. Natomiast czy to będzie źródło wspomagające, na ile będzie wspierające dotychczasowe bloki cieplne, blok biomasowy, tego dowiemy się po wynikach odwiertu -  mówi Piotr Figiel.

Dzięki odwiertowi zostanie ustalona: wydajność eksploatacyjna projektowanego otworu, własności fizyczne i skład chemiczny ujętej wody.

Miasto ma już całą dokumentację wraz z projektem robót geologicznych potrzebną do wnioskowania o sfinansowanie odwiertu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na odwiert rozpoznawczy w Kaliszu potrzeba około 15 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska tego typu badania finansuje w 100%. Nabór wniosków rusza co roku na początku marca. Decyzja o tym, czy Kalisz otrzyma pieniądze, zapadnie najprawdopodobniej do końca 2018 roku. Sam odwiert trwa około 1,5 roku.

AG, fot. autor

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 30 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: jbkTreść komentarza: kalisz ma duze tradycje w byciu calkowicie niszczonym w trakcie wojen nie mozna od tak przerwac tego wiekowego dziedzictwa wiekszy obszar wiekszy broblem tak wiec wiesz. A tak na serio duza czesc starego kalisza jest zbudowana na starych fundamentach jeszcze starszego kalisza, mile to kiedy czytasz ksiazke 100 letnia a tam sa te same ulice alejki miiejsca |(inaczej ponazywane oczywiscie) ma to swoj urok. nie potrafie logicznie wytlumaczyc dlaczego nie buduje sie wiecej blokow po 30 pieter w kaliszu mie potrafie takze wytlumaczyc dlaczego za m2 placisz 10k czy wiecej i nie potrafie wytlumaczyc kogo na to stac. czy wyczerpalem wszystkie Twoje pytania i watpliwosci ? aha rozrastanie sie w boki nigdy nie jest dobre, przyklad szalego i opatpwka pokazuje jak te plany wyszly. ostrowa nigdy nie anektujemy a co do mniejszych miejscowosci brzydza sie nami jeszcze bardziej niz my nimi....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 16:26Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Poczekajcie wszyscy, aż się CPK namyśli , gdzie będzie przebiegać szybka kolej.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 15:37Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: AntekTreść komentarza: Przy takiej małej powierzchni jaką ma Kalisz to niedługo będzie to konieczność żeby budować „w górę”. Sporo mniejsze ludnościowo miasta mają czasem 2-3x większą powierzchnię. Kalisz powinien poszerzyć swoje granice jeśli mamy się w ogóle rozwijać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 11:30Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: W innych mniejszych miastach buduję się wyżej niż w Kaliszu, masakra.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:34Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama