Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tajemnica zniknięcia obrazu Rubensa: archiwalne nagrania trafią do muzeum

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej wzbogaci się oryginalne nagrania poświęcone niezwykle głośnej i tajemniczej sprawie słynnego dzieła Rubensa. Obraz „Zdjęcie z krzyża” został utracony w pożarze katedry w 1973 r. Archiwalna audycja trafi do Kalisza w 44. rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń.
Tajemnica zniknięcia obrazu Rubensa: archiwalne nagrania trafią do muzeum

„Wydawało się, że to musi być sen. Prezbiterium kościoła św. Mikołaja rozbłyskało w nocy dziwnym, mdławym światłem. Ogień prawdopodobnie tlił się kilka godzin... Rano 14 grudnia 1973 roku kaliszanie usłyszeli, że w płomieniach przepadło „Zdjęcie z krzyża” Piotra Pawła Rubensa...” – tak opisywali świadkowie wielki pożar, który pochłonął jedno z arcydzieł Petera Paula Rubensa, w audycji radiowej pt. „Historia jednego obrazu”. Autorzy nagrania – Mieczysław Machowicz i Andrzej Tylczyński, przekażą Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej oryginalne taśmy z nagraniami dotyczącymi „sprawy Rubensa”.

Dzieło „Zdjęcie z krzyża” pędzla Petera Paula Rubensa znajdowało się w ołtarzu głównym kanonickiej świątyni pw. św. Mikołaja od XVII wieku. Należało do najwspanialszych zabytków kultury materialnej, artystycznej i religijnej w Polsce. W nocy z 13 na 14 grudnia 1973 roku w świątyni wybuchł pożar, po obrazie pozostała tylko wypalona dziura. Uznano, iż płótno spłonęło, ale… nie wszyscy uwierzyli w tę wersję wydarzeń.

W latach 90. XX w. Mieczysław Machowicz i Andrzej Tylczyński podjęli próbę dotarcia do świadków zdarzenia oraz osób bezpośrednio z nim związanych. W nagraniu audycji wzięli udział: Judyta Dymkowska, pracująca w tym czasie z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, ks. Andrzej Gaweł – wikariusz kościoła św. Mikołaja w latach 70-tych, ś.p. Wacław Klepany – przewodnik po Kaliszu, ś.p. Józef Dąbrowski – major pożarnictwa, dowódca straży pożarnej kierujący akcją gaśniczą, ks. infułat Stanisław Piotrowski – ówczesny proboszcz kościoła św. Mikołaja, ś.p. Bronisław Owczarek – twórca kopii obrazu, która obecnie znajduje się w ołtarzu głównym kaliskiej katedry. Audycja powstała dzięki pomocy ś.p. Władysława Machowicza, zaś oprawę muzyczną wykonał Piotr Bereś.

Archiwalne nagrania, m.in. zachowane przez majora Józefa Dąbrowskiego przekazane zostaną muzeum w kolejną, 44 już rocznicę pożaru kościoła - 13 grudnia br. roku, a następnie udostępnione na cyfrowej platformie Muzea Wielkopolski, którą przygotowuje Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

MIK, fot. MOZK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jarek 18.05.2023 01:35
wszyscy byli zainteresowani zeby sprawa zdechla rama od obrazu dolna czesc rog nie spalila i bylo widac kawalek plutna nacietego rame zabrala milicja do badania i ta rama na komedzie zaginela reszte sobie dospiewajcie

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama