Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zamiast nagrobka w Paryżu - tablica na kaliskim grobie rodziców Stefana Szolca-Rogozińskiego

Sprowadzenie zwłok Stefana Szolca-Rogozińskiego to pieśń przyszłości. Także postawienie mu nagrobku na francuskim cmentarzu, na którym został pochowany do najłatwiejszych zadań nie należy, dlatego władze Kalisza postanowiły, że tablica pamiątkowa pojawi się na grobie rodziców podróżnika. Ludwik i Malwina spoczywają na cmentarzu ewangelickim przy Rogatce. Tablica nagrobna im poświęcona i wspominająca ich syna, pojawi się jeszcze w tym miesiącu -tuż przed rocznicą śmierci Stefana Szolca-Rogozińskiego.
Zamiast nagrobka w Paryżu - tablica na kaliskim grobie rodziców Stefana Szolca-Rogozińskiego

Podróżnik wywodzący się z Kalisza zginął w Paryżu 1 grudnia 1896 roku. Odkrywca i badacz Kamerunu wpadł pod omnibus. Miał 35 lat. Został pochowany na jednym z tamtejszych cmentarzy. Miejsce po grobie odkrył w 2013 roku profesor Michał Jarnecki, wykładowca UAM w Kaliszu, któremu pomagała mieszkająca na stałe w stolicy Francji Barbara Kłosowicz-Krzywicka. Postawienie kaliszaninowi  nowego pomnika nie jest wcale proste. - Jest znalezione miejsce pochówku, ale sama procedura, żeby tam postawić pomnik jest bardzo skomplikowana – mówi Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. - To wewnętrzne przepisy francuskie i wszystko trwałoby bardzo długo. 

Tym bardziej trudne i czasochłonne wydaje się przeniesienie prochów w roku poświęconym podróżnikowi, który właśnie obchodzimy. Być może uda się to w przyszłości. Łatwiejszym zadaniem jest natomiast upamiętnienie miejsca pochówków rodziców Stefana Szolca-Rogozińskiego. - Piaskowa tablica o wymiarach 100 na 80 centymetrów będzie miała specjalną inskrypcję o spoczywających tu  przodkach podrożnika i o tym, gdzie on zmarł i został pochowany – zdradza Iwona Cieślak z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – Tablica zostanie umieszczona jeszcze przed końcem listopada na cmentarzu ewangelickim. 

Rodzice kaliszanina spoczywają w Grobowcu Repphanów na cmentarzu ewangelickim. Będzie to także symboliczny grób Stefana Szolca-Rogozińskiego.

AW, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama