Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Raj dla motyli. W antonińskich lasach żyje ponad 400 gatunków tych owadów

Motyle upodobały sobie antonińskie lasy. W czasie trwających od kilku lat badań entomolodzy doliczyli się aż 440 gatunków tych delikatnych owadów. Niektóre okazy należą do wyjątkowo rzadkich, a część z nich można zobaczyć na specjalnej wystawie w siedzibie Nadleśnictwa Antonin. Warto, ponieważ motyli jest coraz mniej. A wszystko dlatego, że giną rośliny, które są podstawą ich diety.
Raj dla motyli. W antonińskich lasach żyje ponad 400 gatunków tych owadów

Obserwacja motyli na terenie antonińskich lasów trwa od lat. Od trzech prowadzone są szczegółowe badania, które przynoszą ciekawe wyniki. Okazuje się, że teren jest przyjazny wielu, nawet rzadkim, gatunkom. – Kilka lat temu jeden z  pracowników odłowił zmierzchnicę trupią główkę – mówi entomolog Mirosław Maciąg. – Nie jest to ekstremalnie rzadki gatunek dla Polski, zdarza się raczej sporadycznie, dlatego jest on zabezpieczony jako gatunek dla tego regionu.

W antonińskich lasach naliczono 440 gatunków motyli. Kilka z nich to owady, które raczej nie występują w Wielkopolsce, ale jak wyjaśnia Mirosław Maciąg, to teren na granicy regionów, dlatego można spotkać tutaj także gatunki południowe. – Jest tutaj sporo gatunków rzadszych i to w dobrej kondycji. Wynika to z miejsc ich bytowania. Są tutaj wilgotne torfowiska leśne, gdzie kilka gatunków żeruje. 

Ostatnie trzy lata pokazały duże zróżnicowanie środowisk, co sprzyja wielogatunkowości motyli. I ten fragment Wielkopolski wypada dużo lepiej niż niejeden region naszego województwa. Odłowione okazy można oglądać na specjalnej wystawie edukacyjnej w nadleśnictwie. Jest ona o tyle cenna, że motyli ubywa. Wszystko przed degradację środowiska, a co za tym idzie zmniejszającą się ilość roślin, które są podstawą pożywienia tych owadów.  W Polsce występuje ponad 3200 gatunków motyli.

AW, zdjęcie arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 25 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: jbkTreść komentarza: kalisz ma duze tradycje w byciu calkowicie niszczonym w trakcie wojen nie mozna od tak przerwac tego wiekowego dziedzictwa wiekszy obszar wiekszy broblem tak wiec wiesz. A tak na serio duza czesc starego kalisza jest zbudowana na starych fundamentach jeszcze starszego kalisza, mile to kiedy czytasz ksiazke 100 letnia a tam sa te same ulice alejki miiejsca |(inaczej ponazywane oczywiscie) ma to swoj urok. nie potrafie logicznie wytlumaczyc dlaczego nie buduje sie wiecej blokow po 30 pieter w kaliszu mie potrafie takze wytlumaczyc dlaczego za m2 placisz 10k czy wiecej i nie potrafie wytlumaczyc kogo na to stac. czy wyczerpalem wszystkie Twoje pytania i watpliwosci ? aha rozrastanie sie w boki nigdy nie jest dobre, przyklad szalego i opatpwka pokazuje jak te plany wyszly. ostrowa nigdy nie anektujemy a co do mniejszych miejscowosci brzydza sie nami jeszcze bardziej niz my nimi....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 16:26Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Poczekajcie wszyscy, aż się CPK namyśli , gdzie będzie przebiegać szybka kolej.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 15:37Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: AntekTreść komentarza: Przy takiej małej powierzchni jaką ma Kalisz to niedługo będzie to konieczność żeby budować „w górę”. Sporo mniejsze ludnościowo miasta mają czasem 2-3x większą powierzchnię. Kalisz powinien poszerzyć swoje granice jeśli mamy się w ogóle rozwijać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 11:30Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: W innych mniejszych miastach buduję się wyżej niż w Kaliszu, masakra.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:34Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama