Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Piastowski Tryptyk Organowy ZDJĘCIA

Piastowski Tryptyk Organowy był jedną z imprez organizowanych w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim. W sobotnie lub niedzielne popołudnie organiści wirtuozi zagrali w Poznaniu, Gnieźnie i Kaliszu. Koncert w kaliskiej katedrze połączono z historyczną prelekcją poświęconą obecności Piastów w naszym mieście.
Piastowski Tryptyk Organowy ZDJĘCIA

Piastowski Tryptyk Organowy miał podkreślić walory sakralnego dziedzictwa piastowskiego w Wielkopolsce, promując zarówno wartość zabytkową wybranych świątyń, jak i  muzykę organową oraz instrumenty organowe znajdujące się w ich wnętrzach. Pierwsza edycja tryptyku odbyła się zatem w najważniejszych katedrach Szlaku Piastowskiego - w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu oraz w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Koncert organowy w Poznaniu poprowadził organista Jacek Pupka, w Gnieźnie - Ryszard Superczyński, a w Kaliszu - dr Krzysztof Niegowski. W koncercie wykładowcy kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego znalazły się znane utwory z polskiej i światowej literatury muzycznej, a także jego własna kompozycja dedykowana prof. Kazimierzowi Madziale „Melodos Gregorianicus”.

 „Chcieliśmy połączyć utwory polskie z utworami światowymi, europejskimi, dlatego koncert rozpoczynało barokowe preludium Jana Podbielskiego i kończył również utwór polski – Polonez a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego” – mówił dr Krzysztof Niegowski.

Każdy koncert został urozmaicony dodatkowymi atrakcjami: w Poznaniu można było spotkać się z przewodnikiem w stroju z epoki i zwiedzić Ostrów Tumski, w Gnieźnie -  wraz z przewodnikiem pójść na wzgórze Lecha i starówkę, a w Kaliszu - obejrzeć pokaz zdjęć i posłuchać wykładu przygotowanego przez dr. Piotra Sobolewskiego pt. „Od fary do katedry”, który dotyczył udziału Piastów w tworzeniu średniowiecznego miasta.

 „Związków Kalisza z Piastami nie da się zakwestionować, nawet jeśli nie uznamy hipotezy, że to Kalisz jest gniazdem Piastów, o której mówił prof. Buko. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że Piastowie, czyli Bolesław Pobożny i Przemysł II, tworzyli to trzecie miasto – miasto lokacyjne. Pozostawili po sobie mnóstwo budowli – część z nich, jak choćby katedra św. Mikołaja, przetrwała do dzisiaj. Im też zawdzięczamy sprowadzenie wójta – zasadźcy, a Henrykowi Brodatemu nadanie praw miejskich Kaliszowi. Upraszczając odrobinę: bez Piastów nie istniałby Kalisz lokacyjny, a przez to i dzisiejszy” – powiedział dr Piotr Sobolewski, przewodnik PTTK.

A finałem artystyczno-edukacyjnego spotkania w kaliskiej katedrze była msza święta prowadzona w języku łacińskim przez ks. dr. Jarosława Powąskę. Organizatorem weekendowej był zaś Klaster Turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce.

R. Kuciński, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Z piekła rodemTreść komentarza: W Oleśnicy gorsze rzeczy się działy z ludźmi i nie było widać jakichkolwiek działań, prokuratura formalnie miała sprawę na widelcu, a doktor Mengele z piekła rodem dalej wbijała igłę...Data dodania komentarza: 28.06.2025, 16:58Źródło komentarza: To nie hodowla, to horror... Ponad 40 psów żyło w brudzie i bólu! ZDJĘCIAAutor komentarza: efkaTreść komentarza: No, jak zwykle wieś ---ALE PATOLOGIA DWU--NOŻNA --BO TO NIE CZŁOWIEK , MÓGŁ TAK ZROBIĆ . JUŻ KIEDYŚ BYŁ TAKI STARY POTWÓR , NA WSI --pod Kaliszem -KTÓRY PRZYWIĄZAŁ PSA DO DRZEWA I GO BIŁ KOŁKIEM ---- ZAGROŻENIE WEZWANIEM POLICJI ---POMOGŁO --NIE WIEM CZY NA DŁUGO ------ALE TE POTWORY NA WSI , MAJĄ PRZECCIEŻ SĄSIADÓW--CO ?Data dodania komentarza: 28.06.2025, 16:57Źródło komentarza: To nie hodowla, to horror... Ponad 40 psów żyło w brudzie i bólu! ZDJĘCIAAutor komentarza: k2Treść komentarza: Tak jest, tak jest! Jak lekarzy będzie mniej, to ceny spadną, a brak konkurencji wyeliminuje konowałów. Brawo, ekonomizda, to odkrycie stulecia, Nobel z ekonomii murowany.Data dodania komentarza: 28.06.2025, 16:24Źródło komentarza: OFICJALNIE! Kaliski szpital w nowych rękach. To on pokieruje ,,okrąglakiem''Autor komentarza: KaliszankaTreść komentarza: Wielki czas wziąść się za emerytki łącznie z naczelną ,gdzie nie było konlursu , które zajmują stanowiska , nie dając młodszym szans na pracę.Data dodania komentarza: 28.06.2025, 13:39Źródło komentarza: OFICJALNIE! Kaliski szpital w nowych rękach. To on pokieruje ,,okrąglakiem''
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama