Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Piastowski Tryptyk Organowy ZDJĘCIA

Piastowski Tryptyk Organowy był jedną z imprez organizowanych w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim. W sobotnie lub niedzielne popołudnie organiści wirtuozi zagrali w Poznaniu, Gnieźnie i Kaliszu. Koncert w kaliskiej katedrze połączono z historyczną prelekcją poświęconą obecności Piastów w naszym mieście.
Piastowski Tryptyk Organowy ZDJĘCIA

Piastowski Tryptyk Organowy miał podkreślić walory sakralnego dziedzictwa piastowskiego w Wielkopolsce, promując zarówno wartość zabytkową wybranych świątyń, jak i  muzykę organową oraz instrumenty organowe znajdujące się w ich wnętrzach. Pierwsza edycja tryptyku odbyła się zatem w najważniejszych katedrach Szlaku Piastowskiego - w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu oraz w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Koncert organowy w Poznaniu poprowadził organista Jacek Pupka, w Gnieźnie - Ryszard Superczyński, a w Kaliszu - dr Krzysztof Niegowski. W koncercie wykładowcy kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego znalazły się znane utwory z polskiej i światowej literatury muzycznej, a także jego własna kompozycja dedykowana prof. Kazimierzowi Madziale „Melodos Gregorianicus”.

 „Chcieliśmy połączyć utwory polskie z utworami światowymi, europejskimi, dlatego koncert rozpoczynało barokowe preludium Jana Podbielskiego i kończył również utwór polski – Polonez a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego” – mówił dr Krzysztof Niegowski.

Każdy koncert został urozmaicony dodatkowymi atrakcjami: w Poznaniu można było spotkać się z przewodnikiem w stroju z epoki i zwiedzić Ostrów Tumski, w Gnieźnie -  wraz z przewodnikiem pójść na wzgórze Lecha i starówkę, a w Kaliszu - obejrzeć pokaz zdjęć i posłuchać wykładu przygotowanego przez dr. Piotra Sobolewskiego pt. „Od fary do katedry”, który dotyczył udziału Piastów w tworzeniu średniowiecznego miasta.

 „Związków Kalisza z Piastami nie da się zakwestionować, nawet jeśli nie uznamy hipotezy, że to Kalisz jest gniazdem Piastów, o której mówił prof. Buko. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że Piastowie, czyli Bolesław Pobożny i Przemysł II, tworzyli to trzecie miasto – miasto lokacyjne. Pozostawili po sobie mnóstwo budowli – część z nich, jak choćby katedra św. Mikołaja, przetrwała do dzisiaj. Im też zawdzięczamy sprowadzenie wójta – zasadźcy, a Henrykowi Brodatemu nadanie praw miejskich Kaliszowi. Upraszczając odrobinę: bez Piastów nie istniałby Kalisz lokacyjny, a przez to i dzisiejszy” – powiedział dr Piotr Sobolewski, przewodnik PTTK.

A finałem artystyczno-edukacyjnego spotkania w kaliskiej katedrze była msza święta prowadzona w języku łacińskim przez ks. dr. Jarosława Powąskę. Organizatorem weekendowej był zaś Klaster Turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce.

R. Kuciński, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 31 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Po co w ogóle w Kaliszu tworzy się jakieś ograniczenia wysokościowe?? Dlaczego nie mogę kupić tu mieszkania wyżej niż na 10 piętrze? To absurd. W innych miastach budują po 20-40 pięter, a u nas nawet 12 pięter nie może powstać. Prosimy o wyższe budynki w Kaliszu!!!Data dodania komentarza: 4.05.2025, 08:57Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: MEMSZTreść komentarza: Wszytko ładnie pięknie -powstała strefa gospodarcza Ktoś zainwestuje a potem będzie miał problem jak CPK mu to zabierze na cele bypass No bo gdzieś w tych okolicach ma tą kolejką przebiegaćData dodania komentarza: 4.05.2025, 08:44Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Taa....ku.wa...za wszystko mandaty...tylko to potrafią...a jakoś służby nie widzą zas(r)anych trawników, buteleczek po małpkach walających się po krzakach...i debili drących mordy po nocach na osiedlach....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 08:27Źródło komentarza: Na pewno o tym nie wiedziałeś! Za niechlujne wywieszenie flagi dostaniesz mandatAutor komentarza: państwo_z_g _ _vna_i_patyków_cdTreść komentarza: Jaki kraj - tacy i jego wybrańcy, chroni go immunitet poselski - TAK TO SIĘ W TYM KRAJU tłumaczyData dodania komentarza: 4.05.2025, 07:33Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski poseł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama