Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:22
Reklama
Reklama
Reklama

"To cukierek owinięty w papier toaletowy”. Szpital w Wolicy o inwestycjach i planach

To był bardzo dobry rok dla Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. Dzięki sporemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego udało się zrealizować kilka ważnych inwestycji. Władze placówki już wyznaczają sobie cele na kolejne lata.
"To cukierek owinięty w papier toaletowy”. Szpital w Wolicy o inwestycjach i planach

Schorzenia układu oddechowego stają się już chorobami społecznymi. W ciągu ostatnich 10 lat liczba pacjentów szpitala w Wolicy podwoiła się. Dekadę temu lecznica rocznie przyjmowała ok. 2 tys. chorych. W 2016 roku w Wolicy przebywało ponad 4,5 tysiąca pacjentów. Najwięcej, bo aż 1200 osób z powodu nowotworu układu oddechowego. Drugą grupą, która najczęściej przechodzi tutaj leczenie to pacjenci z POChP, czyli cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Tak jak 68-letni Mieczysław Wietrzyk. – Zaczęło się od duszności, kaszlu, zapalenia oskrzeli. Muszę przyznać z bólem, że przyczyną są papierosy. Paliłem 30 lat, paczkę dziennie. Teraz 11 lat już nie palę i jestem zdrowszy i szczęśliwszy – mówi Mieczysław.

Położony w lesie szpital cieszy się sporym zaufaniem pacjentów. Leczyć przyjeżdżają się tu chorzy nawet z Warszawy czy ze Śląska. Placówka stale się rozwija, a miniony rok był dla niej szczególnie udany. - Ten rok był niezmiernie obfity w inwestycje, które mogliśmy wykonać. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat środki finansowe, które otrzymaliśmy jako pomoc, były wyższe niż w poprzednich 16 latach – przyznał Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

lek. Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy

Z Urzędu Marszałkowskiego w tym roku szpital dostał  ponad 1 400 tysięcy zł dotacji, 140 tysięcy zł to pomoc z Urzędu Miasta. Do tego doszły jeszcze środki własne szpitala w kwocie 370 tysięcy zł. Łącznie na inwestycje placówka miała blisko 2 mln zł. Za tę sumę przystosowano jeden z budynków na potrzeby apteki szpitalnej i utworzono tu pracownię leków cytostatycznych, dostosowano szpital do wymogów przeciwpożarowych, wyposażono go w system sygnalizacji pożaru połączony ze stanowiskiem kierowania straży pożarnej w Kaliszu, wykonano system oddymiania klatki schodowej w budynku głównym, uruchomiono nowoczesną oczyszczalnię ścieków, wyremontowano kilka pomieszczeń w budynku głównym szpitala.

Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego szpital ma własną nowoczesną aptekę z pracownią cytostatyczną

Jak zaznacza dyrektor – teraz w końcu przyszedł czas na termomodernizację wszystkich 4 budynków placówki. - W tej chwili ja robię takie porównanie, że ten szpital wygląda jak cukierek owinięty w papier toaletowy, bo patrząc z zewnątrz niestety tak wygląda. Zawsze było coś do zrobienia wewnątrz i na to stawialiśmy – na komfort pacjentów. A po drugie czekaliśmy na środki i program unijny, jako bardziej korzystny ze strony finansowej dla szpitala niż pozyskiwanie z innych źródeł – wyjaśnia Sławomir Wysocki.

Termomodernizacja może pochłonąć około 1,5 mln zł. Drugim celem technicznym jest rozpoczęcie rozbudowy szpitala – powiększy się oddział rehabilitacji pulmonologicznej. Liczba łóżek zwiększy się aż dwukrotnie, z 13 teraz do 26. - Kolejki oczekujących zdecydowanie by się skróciły. Obecnie na przyjęcie na nasz oddział czeka się od pół roku do roku – mówi Krzysztof Szubert, ordynator oddziału rehabilitacji pulmonologicznej.

Jeden z planów szpitala na najbliższe lata to rozbudowa - powiększy się m.in. oddział rehabilitacji pulmonologicznej

Dzięki rozbudowie oddziały szpitala zostaną przeorganizowane, a pacjenci zyskają więcej przestrzeni, sale z trzyosobowych staną się dwuosobowe. Szpital zamierza również zakupić specjalistyczny sprzęt, m.in. cyfrowy aparat RTG z możliwością tomosyntezy i pozyskać pieniądze unijne na rozszerzenie programu profilaktyki chorób układu oddechowego.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama