Reklama
Reklama
Reklama

Pomysł na czyste powietrze

Cykl konferencji i spotkań z naukowcami i ekologami ma pomóc samorządom skorzystać z nowego mechanizmu jakim jest uchwała antysmogowa. Jedno z takich, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego, odbyło się w Kaliszu. Żeby poprawić jakość powietrza, także sami mieszkańcy Wielkopolski mogą, wymieniając np. kotły albo stawiając na odnawialne źródła energii. Ułatwieniem mają być programy finansujące zakup ekologicznych urządzeń. jeden z nich uruchomił właśnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który do tej pory wspierał przede wszystkim instytucje i samorządy.
Pomysł na czyste powietrze

Pierwszy program ochrony powietrza dla Miasta Kalisza ruszył w 2008 r. Teraz samorząd województwa wielkopolskiego może skorzystać z dodatkowego instrumentu jakim jest uchwała antysmogowa, która określa rodzaje lub jakości paliw dopuszczonych do stosowania na terenie województwa lub jego części, a także sposób realizacji i kontroli tego obowiązku. Aktualnie prowadzona jest diagnoza sytuacji na terenie województwa wielkopolskiego. Do gmin wysłano specjlne ankiety, ale też w całym regionie odbywają się spotkania ze specjalistami, którzy przybliżają zagadnienia dotyczące zanieczyszczenia powtarza.  Szczególnie w południowej części regionu, mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Północ nie ma takich przekroczeń. W tej części województwa problem najbardziej dotyka Kalisza. Przekroczenie pyłów PM 2,5 są kilkukrotne, a to pył bardzo niebezpieczny, jest mniejszy o 30 razy od włosa ludzkiego, więc ciężko mówić i walczyć z czymś, czego mieszkańcy nie widzą. Stąd konferencje, żeby uświadamiać mieszkańców i samorząd poszczególnych miast, jak ważna jest współpraca w szukaniu rozwiązań dla tego duszącego problemu - wyjaśnia.

Opracowanie wspólnego ekologicznego mianownika ma pomóc w zdobywaniu funduszy na konkretne działania w poszczególnych miastach. Działania intensywne i często prowadzone we współpracy kilku samorządów i jednostek. Obok takich, które już funkcjonują, czyli np. termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, mają dojść dodatkowe. Także dla osób indywidualnych. Pierwsze programy już się pojawiły. Jeden z nich dotyczy odnawialnych źródeł energii.  – Montaż paneli słonecznych, pomp ciepła i innych urządzeń, które przetwarzają słońce, wiatr czy wodę w zieloną energię. Oprócz tego, że wpłyniemy na ekologię, to zmniejszymy nasze rachunki za prąd - wyjaśnia Marek Baumgart (na zdj.), wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Wojewódzki Fundusz Środowiska może udzielić pożyczki nawet do 100% inwestycji na okres maksymalnie 15 lat. Jej oprocentowanie to 1% w skali roku. Dodatkowe programy dotyczą wymiany pieców i termomodernizacji budynków. 

AW, zdjęcia autor, arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama