Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przewodnik po architekturze sakralnej. Powojenne kościoły Kalisza

Na rynku wydawniczym ukazał się pierwszy w Polsce przewodnik po powojennej architekturze sakralnej. Autorzy opisali 400 najciekawszych ich zdaniem świątyń. W tym gronie znalazło się 7 kościołów z diecezji kaliskiej, w tym 3 z samego Kalisza.
Przewodnik po architekturze sakralnej. Powojenne kościoły Kalisza

Możliwości wznoszenia kościołów w PRL były bardzo ograniczone. Mimo to tysiące parafii w całej Polsce wybudowało aż 3 779 kościołów. Na architektów i pracujących na budowach parafian czekały niezliczone wyzwania: szykany ze strony władz, trudności z dostępem do maszyn i materiałów, czy przystosowanie świątyń do zmian soborowych. Mimo wszystko wespół w zespół udało im się wznieść setki fascynujących obiektów.

“Architektura VII dnia” to pierwszy w Polsce przewodnik po powojennej architekturze kościołów. - Grupa architektów z prawie 4 000 powojennych kościołów wyselekcjonowała 400 i skomponowała szlaki nowoczesnej architektury sakralnej. Z diecezji kaliskiej wybraliśmy i opisaliśmy aż 7 najciekawszych świątyń – mówi Kuba Snopek, jeden z architektów, kurator projektu „Architektura VII dnia”. - W samym Kaliszu znajdują się aż 3 niesamowite budynki: Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski architekta Aleksandra Holasa, autora największej liczby powojennych świątyń (inny kościół tego architekta – Świętego Izydora Oracza– znajduje się w nieodległych Biadkach, również wspominamy go w książce), kościół Opatrzności Bożej autorstwa znanego w całej Polsce architekta Władysława Pieńkowskiego oraz Miłosierdzia Bożego autorstwa dwóch warszawskich architektów: J. Kuźmienko i A. Fajansa.

Książka kompleksowo opisuje polskie powojenne kościoły i kontekst historyczno – polityczny. Autorzy zgromadzili też wywiady z ich twórcami, a publikacja jest bogato ilustrowana. Ukazała się nakładem 1000 egzemplarzy, a nabyć ją można w cenie 49 zł w sklepie internetowym pod adresem http://bit.ly/a7d-przewodnik lub w wybranych księgarniach.

Książka - przewodnik “Architektura VII dnia” powstawała dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, przy współpracy z Fundacją Nowej Kultury

MIK, fot. Maciej Lulko, Igor Snopek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 25 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: jbkTreść komentarza: kalisz ma duze tradycje w byciu calkowicie niszczonym w trakcie wojen nie mozna od tak przerwac tego wiekowego dziedzictwa wiekszy obszar wiekszy broblem tak wiec wiesz. A tak na serio duza czesc starego kalisza jest zbudowana na starych fundamentach jeszcze starszego kalisza, mile to kiedy czytasz ksiazke 100 letnia a tam sa te same ulice alejki miiejsca |(inaczej ponazywane oczywiscie) ma to swoj urok. nie potrafie logicznie wytlumaczyc dlaczego nie buduje sie wiecej blokow po 30 pieter w kaliszu mie potrafie takze wytlumaczyc dlaczego za m2 placisz 10k czy wiecej i nie potrafie wytlumaczyc kogo na to stac. czy wyczerpalem wszystkie Twoje pytania i watpliwosci ? aha rozrastanie sie w boki nigdy nie jest dobre, przyklad szalego i opatpwka pokazuje jak te plany wyszly. ostrowa nigdy nie anektujemy a co do mniejszych miejscowosci brzydza sie nami jeszcze bardziej niz my nimi....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 16:26Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Poczekajcie wszyscy, aż się CPK namyśli , gdzie będzie przebiegać szybka kolej.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 15:37Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: AntekTreść komentarza: Przy takiej małej powierzchni jaką ma Kalisz to niedługo będzie to konieczność żeby budować „w górę”. Sporo mniejsze ludnościowo miasta mają czasem 2-3x większą powierzchnię. Kalisz powinien poszerzyć swoje granice jeśli mamy się w ogóle rozwijać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 11:30Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: W innych mniejszych miastach buduję się wyżej niż w Kaliszu, masakra.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:34Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama