Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie będzie obniżki opłaty targowej

Opłata targowa bez zmian. Handlujący na kaliskich targowiskach zapłacą w 2017 roku 5 złotych za metr kwadratowy. Na ostatniej sesji, kiedy ustalano maksymalną kwotę dzienną opłaty, padła propozycja, by zmniejszyć stawkę o złotówkę. Wniosek wywołał dyskusję między wnioskodawcą Jackiem Konopką, radnym opozycji a Tadeuszem Skarżyńskim z Prawa i Sprawiedliwości, który przy okazji negowania pomysłu nie szczędził starszemu koledze złośliwości.
Nie będzie obniżki opłaty targowej

Opłata targowa dotyczy osób, które nie mają stałego stoiska – boksu, a swoje towary rozkładają na przenośnych stoiskach lub sprzedają bezpośrednio z ziemi. Cena za metr kwadratowy w Kaliszu od kilku lat wynosi 5 złotych. Na czwartkowej sesji padła propozycja, by obniżyć tę kwotę o złotówkę. - Przedłożony projekt budżetu na 2017 rok i wysokie wpływy podatkowe od mieszkańców oraz firm pozwalają na taki gest wobec osób uczestniczących w tej daninie, czyli handlujących na targowiskach w Kaliszu – argumentował swoją propozycję Jacek Konopka, radny Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza”.

Obniżkę poparł Krzysztof Ścisły. Radny niezależny, który mandat zdobył, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej miał jednak zastrzeżenia. A raczej obawy.  - Czy po obniżeniu tej opłaty administratorzy targowisk i jego zarządca, czyli Giełda Kaliska nie zażąda podwyżki prowizji? – pytał z mównicy. -  Wtedy wpływy do Miasta będą zdecydowanie mniejsze, więc musimy rozważyć, czy nam się to opłaca.

Stawkę wypłacaną zarządcy ustala Rada Miejska, dlatego obawy radnego zostały szybko rozwiane. Przyszedł jednak czas na małą złośliwość. Jacek Konopka, który zaproponował zmniejszenie stawki o złotówkę to były wiceprezydent Kalisza. Dlatego Tadeusz Skarżyński, radny z Prawa i Sprawiedliwości - obecnego koalicjanta prezydenta Grzegorza Sapińskiego, postanowił starszemu koledze wytknąć brak obniżek w poprzedniej kadencji. -  Propozycja radnego Konopki jest nader interesująca. I może warto byłoby iść tym torem, bo po raz ostatni obniżenie opłat targowych miało miejsce…? – pytał. - Jestem radnym pierwszą kadencję, więc mogę nie pamiętać, kiedy miało miejsce po raz ostatni? Nigdy? Niemożliwe. Nie uwierzę, że w czasach, kiedy wiceprezydentem miasta był pan Konopka nie było obniżenia opłat.  Przecież na pewno by o to zadbał.

Jednak wtedy kaliszanie mieli mniej w portfelach. Wprowadzając, na tej samej sesji, 3-procentową podwyżkę podatku od nieruchomości włodarz miasta sam argumentował, że mieszkańcy otrzymali wsparcie z rządowego program 500 plus, a niebawem wzrośnie też płaca minimalna, dlatego wzrost jest uzasadniony. - Odpowiadam radnemu Skarżyńskiemu, który w poprzedniej kadencji nie był radnym, niemniej koledzy z klubu byli i z pewnością pamiętają, że ja będąc wiceprezydentem, odpowiadałem za MZBM i w  lokalach użytkowych miasta była, wprawdzie nie tak duża jak obecnie, ale obniżka o 30%. Obecnie jest 50% i trzeba oddać sprawiedliwość rządzącej koalicji. Natomiast opłaty targowe leżały od początku w gestii Rady i wiceprezydent tutaj nie miał decyzji – tłumaczył Jacek Konopka.

Propozycję obniżenia opłaty targowej poparło 10 radnych:  z klubu Wszystko dla Kalisza, Platformy Obywatelskiej i Samorządnego Kalisza oraz Krzysztof Ścisły. Przeciwko byli radni PiS, SLD, Tak dla Kalisza i Wspólnego Kalisza. 

AW, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]